RunCore InVincible – je libo SSD s autodestrukcí?

0

Společnost RunCore, jeden z předních světových výrobců SSD, vydala nový disk, který neohromí ani taky parametry, jako spíše způsobem ochrany cenných dat. Ta má dvě stupně. Při prvním, softwarovém stupni, přepíše vnitřní logika po stisknutí příslušného tlačítka veškerá data nesmyslným kódem a není tedy možnost tyto data opět obnovit jako v případě běžného smazání (operační systém data nemaže, jen si je označí k přepsání). Disk je poté opět plně funkční.

Je zde ale i mnohem drastičtější metoda – hardwarová autodestrukce. Při stisknutí druhého spínače dojde k zničení jak řadiče, tak NAND flash elektrickým proudem. Na obrázku níže vidíte, jak by to mohlo vypadat uvnitř po takové autodestrukci. Fotka je ale očividně upravená pro větší dramatičnost (toto tak malý elektrický proud opravdu nezpůsobí). Každopádně je nadmíru jasné, že data už opravdu nikdo neuvidí.

Samotný disk komunikuje skrz rozhraní SATA 3 Gb/s, dokáže pracovat v teplotách od -45 °C do +95 °C, dosahuje rychlosti čtení 240 MB/s, přičemž zápis se zastaví na 140 MB/s a bude k dostání s paměťovými čipy MLC i SLC. Své uplatnění si najde v letectví nebo vojenské technice, kde je bezpečnost dat velkým problémem, a to zejména u mobilních zařízení. Nic však nebrání použití i v počítači běžného uživatele, zde problém zabezpečení citlivých informací také nabírá na důležitosti.

Zdroj: TechPowerUp

RunCore InVincible – je libo SSD s autodestrukcí?

Ohodnoťte tento článek!