RunCore Xapear: autodestrukce dat na dálku pomocí SMS

0

Zařízení SSD firmy RunCore, schopná preventivně zničit uložená data, jsme na tomto místě představovali docela nedávno. Vedle disků InVincible s „červeným“ autodestrukčním tlačítkem toho však uživatelům strachujícím se o svá tajemství RunCore nabízí více. Poměrně zajímavé je externí SSD Xapear, které pro změnu dokáže vaše data zneškodnit na dálku.

Zařízení je totiž vybaveno jednotkou pro práci v telefonní síti GSM i vlastní kartou SIM. Díky tomu dokáže komunikovat s vaším mobilem, přičemž komunikace je omezena právě jen na vámi zvolený telefon. Zřízení díky tomu oznamuje každé své spuštění., takže je možné zjistit neoprávněný přístup. Zároveň lze disku zaslat speciální zprávu SMS, která odstartuje přepsání (a tedy zničení) všech uložených dat. Pokud se tedy disk ztratí nebo je ukraden, lze smazáním předejít úniku citlivých informací. Po dokončení vám Xapear pro jistotu ještě pošle zpět zprávu s potvrzením výmazu.

SSD RunCore XapearSSD RunCore Xapear

Tato technologie ovšem není jediným ochranným prostředkem ve výzbroji SSD Xapear. Zároveň je totiž pro přístup k datům vyžadován přístupový kód ve formě čipu RFID. Disk se vám tak zpřístupní, až když mu dáte očichat patřičný klíč. Tyto klíče jsou ovšem dva, neboť zařízení dovoluje rozdělit kapacitu na standardní oddíl a oddíl skrytý. První klíč odemkne jen běžný oddíl, zatímco skrytá data se zobrazí až po přiložení speciálního klíče. Tato funkce dává určitou šanci utajit nejdůležitější data i v případě, že je vlastník nucen vydat dešifrovací klíč. Co se týče použitého šifrování, zvolena byla standardní metoda AES se 128b kličem.

SSD RunCore Xapear - prospekt

Disk, připojitelný přes rozhraní USB 2.0, se vyrábí v 2,5″ a 1,8″ formátu. U obou je na výběr z kapacit mezi 8 a 128 GB. Do 64 GB lze zvolit čipy SLC, největší kapacita je však k dispozici pouze s MLC. Výkonnostní charakteristiky jsou docela špatné, což lze asi připsat na vrub tomu, že se nejedná o disk pro běh operačního systému. 2,5″ verze sekvenčně zapisuje rychlostí 135 MB/s a čte 165 MB/s a v náhodném přístupu zvládne 3200 IOPS při čtení a 130 při zápisu. Menší 1,8″ varianta je na tom ještě hůře, s sekvenčním čtením a zápisem 22, respektive 14 MB/s a hodnotami IOPS 840 a 300 pro čtení, respektive zápis.

SSD řady Xapear jsou určeny pro větší společnosti, které si musejí hlídat citlivá data před konkurencí, jakož i pro armádní účely. Je jasné, že podobná ochrana je užitečná i pro různé nekalé živly, s tím se toho však moc nadělat nedá. Cena pravděpodobně nebude dvakrát přívětivá, takže lidový fanoušek šifrování se zřejmě dál spokojí raději se softwarovým řešením a možnost dálkového mazání bude muset oželet.

Zdroje: RunCore (1, 2), techPowerUp

RunCore Xapear: autodestrukce dat na dálku pomocí SMS

Ohodnoťte tento článek!