20 let za Západem. Ruská vláda chce investovat miliardy rublů na již zastaralý 28nm výrobní proces

33
Výroba polovodičů ilustrační obrázek
Výroba polovodičů - ilustrační obrázek
-
Zdroj: Depositphotos

Rusko hodlá investovat do rozvoje vlastní výroby polovodičů. Podle plánu úřadů země nebude mít do roku 2030 skutečně moderní a špičkovou domácí elektroniku. Intel, AMD i další polovodičové firmy Rusko zcela opustily a na Čínu se zřejmě spolehnout nechtějí.

Zaměří se nyní na 90 a 28nm výrobní postup, kterého chtějí dosáhnout v roce 2030. To je pro srovnání asi 20 let za Západem. AMD mělo 90nm proces v roce 2003 a 28nm je u TSCM běžný od roku 2011.

Rusko má nyní vlastní procesory Baikal, které jsou však založené na ARMu a vyrábí se v Číně. Nyní je běžný 4nm výrobní proces a připravuje se přechod na ještě větší miniaturizaci 2 nm. V roce 2030 budou velké polovodičové společnosti ještě dál.

Okopírovat a dotovat

Do konce roku 2022 má být v Rusku zahájen program reverzního inženýringu zahraničních elektronických řešení a přemístění jejich výroby v rámci Ruska. Na tuto oblast dohlíží ruské ministerstvo průmyslu a obchodu.

Úřady chtějí také zahájit „program rozvoje výroby elektronických strojů“ a zajistit 100% náhradu dovozu ve všech směrech do roku 2024. Celkem plánuje Rusko investovat 420 miliard rublů a plánuje navýšit počet domácích datových center ze 70 na 300. Podle kritiků by na to země potřebovala desetitisíce odborníků, kteří by již nyní museli být minimálně na školách.

„Pokud se nám podaří získat přístup k 28nm zařízení, je možné zahájit výrobu do osmi let,“ řekl listu Kommersant Arseny Brykin, vedoucí konsorcia pro high-tech produkty. V opačném případě to bude vyžadovat celou cestu, včetně výroby nových materiálů, obrovských investic do strojírenství, optiky a laserů. Dodal, že přechod z 90nm na 28nm považuje za extrémně ambiciózní.

Více: Intel a AMD zastavují prodej svých čipů do Ruska kvůli uvaleným sankcím

Více: Rusko pokročilo ve vlastních procesorech. Baikal-S je 48jádro, příští generace 6nm 128jádro

Podíl ruské elektroniky na veřejných zakázkách by prý měl do roku 2030 dosáhnout 100 %. Podle listu Kommersant tyto projekty předpokládají, že „největší korporace a společnosti budou garantovat poptávku po domácí elektronice a stát bude dotovat až 50 % objemu těchto zakázek.

Miliardy mají jít do vývoje vlastních čipů i do jejich následné výroby. Plán musí ještě vláda s premiérem Mišustinem schválit. Realizace těchto plánů povede podle úřadů k tomu, že do roku 2030 bude 30 % ruských domácností používat převážně domácí elektroniku.

zdroj: Cnews.ru via SvětHardware

20 let za Západem. Ruská vláda chce investovat miliardy rublů na již zastaralý 28nm výrobní proces
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

33 KOMENTÁŘE

 1. Komersant není úplně zdroj… dost liberální a podle toho to vypadá.
  Takže to doplním.
  28nm.. důležitá pro síťové prvky a infrastukturu, vojenské účely, v raketách a systémech velení potřebujete mít vlastní návrhy, a o backdoory nikdo nestojí. Ne herní počítače se z toho stavět nebudou.. Ale bezpečný router a ne Cisco, do kterého si strejda Sam vleze kdykoli se mu zachce je něco jiného..
  Taková perlička z Iráku.. tam v době operace poušní bouře tak nějak došlo k vypnutí fransouzkých síťových prvků… a o tom to je. Proto tolik peněz..

  • tam toho bylo víc, prostě všechno vyžvanili amíkům, takže fr. techniku kupuje jen velký dobrodruh. Rafale až podezřele konkurují F-35 a USA v klidu. Už to je varování že dané stroje jsou pro budoucí případný konflikt kde by byla účast USA jako oponenta silně nevhodné.

    • Víceúčelový = umí mnoho, ale vlastně nic pořádně.
     Proto americká vláda zařadila zpátečku a vidí v budoucnost i ve staré dobré, modernizované, F-16.
     Zkrátka F-35 nemůže z principu konkurovat nekompromisnímu jednoúčelovému letounu.
     Je to utopie, stejně jako vyrobit auto a chtít, aby porazilo McLaren ve formuli 1, odvezlo 20 tun betonu na stavbu a rodinu vozilo se spotřebou 3 l/100km. Výhodou F-35 mělo být snížení nákladů díky jednotnému školení pilotů a údržbě letadel. Ale opak je pravdou a provozní náklady jsou oproti plánům několikanásobně vyšší oproti letadlům, které má nahradit.
     Takové letadlo je fajn mít proti teroristům s kalašnikovama v ruce, kde není nutno uvažovat technologické kompromisy, ale proti chytrému soupeři s širokým spektrem jednoúčelových zbraní bude v nevýhodě.

 2. Po válce na Ukrajině se Rusko bude dávat desítky let ekonomicky dohromady, jestli se náhodou nerozpadne. Na modernizaci polovodičového průmyslu nebudou mít finanční ani lidské zdroje, protože Rubl je měna s fiktivním kurzem a schopní lidé trvale odchází do zahraničí za lepším. Stačí se podívat na katastrofy posledních let:
  1) T14 Armata vhodná pouze na přehlídky.
  2) Kamaz nakupuje kabiny, motory, řídící elektroniku a další sofistikovanější díly ze zahraničí.
  3) SSJ-100 na předváděcím letu narazil a zabil celou posádku, kvůli šetření není instalován systém nouzového vypouštění paliva a proto po nouzovém přistání na letišti s plnými nádržemi uhořela polovina cestujících, zahraniční aerolinky toto letadlo nechtějí kvůli nedostupnosti náhradních dílů.
  4) Díky sankcím se snaží obnovit výrobu zastaralého Il-96.
  5) SU-57 měl původně konkurovat F-22, ta se ale už vyřazuje a F-35 je nasazená ve stovkách exemplářů. Indie z projektu vycouvala.
  6) Admirál Kuzněcov se projel do Sýrie, ale po návratu musel do doků na opravy, kde se vzňal a napůl potopil. Hantýrkou pojišťoven jasná totálka
  7) Hlavní loď Černomořské flotily Moskva nesoucí protiraketový deštník, a ochraňující i okolní lodě, byla zasažena dvěma raketami a potopena.
  8) Test hypersonické rakety zamořil radioaktivitou oblast Bílého moře a o „dlouhodobém“ uskladnění jaderných reaktorů z ponorek na dně Barentsova moře ani nemluvě.

  A toto je jen špička ledovce z mediálně známých kauz. Chudoba většiny, neexistující střední vrstva a několik málo oligarchů nemohou vést k vytvoření ekonomicky vyspělé prosperující společnosti.

 3. Ruská verze vlhkých snů „o čem sním, když náhodou spím“ od agenta Bureše nebo vlhký sen o kanálu DOL agenta tuZemáka? Nic originálního, nic převratného, ale hlavní je se tvářit vizionářsky a pořád o tom kecat.

 4. záleží jak moc je ten plán ambiciózní a jestli pro 28nm není daný rok hraniční termín při práci bez zahraniční pomoci včetně ČLR.
  Vybudování základny a řetězce je vždy nejdražší, pak už to jede s nižšími náklady.

  • DWCZ – když Vám soused ukradne a sežere rázoby co ste uěj uložil na zimu ve sklepě../ruské zlaté rezervy/, budete ho dál krmit? /platit za duševní vlastnictví?/. Pochybuju. Normální biblická reakce oko za oko..

   • Jenze soused vam to nesezral. Jen zablokoval, protoze vy jste jaksi vyrazil do bojuvky s jinym sousedem a stal jste se nebezpecnym pro celou vesnici. Takze je vas potreba vyhladovet abyste se trosku vzpamatoval.

   • Soudruhu tekkenoviči, Intel nemá absolutně žádnou povinnost dodávat na ruský trh. Jedná se o soukromou společnost, byť chápu, že tento koncept je sovětskému sojuzu a jeho obyvatelům zapovězen.

    Intel si sám určí, na jakém trhu bude a nebude. A trpajzlík s nohsledy proti tomu může udělat velké kulové, maximálně poslat toho Dymu do fabriky to obkreslit. Snad si ty návrhy pořádně pohlídají.

    Rusákům bych doporučil, aby se okamžitě vrátili za své hranice a to kurevsky rychle.

   • hezká fantazie od mužika tekkena, obávám se že rusové budou ještě v roce 2030 jezdit na nucené brigády na obnovu Ukrajiny, po obědě budou pochodovat okolo masových hrobů jako Němci v Buchenwaldu

  • Národ za to nemôže. Roky „masáže“ ich mozgov spôsobilo, že veria svojim vodcom – bez rozmýšľania. A tí, čo vyčnievajú z davu – tí sú buď umlčaní, alebo záhadne zmiznú. Okrem toho – Rusi síce mali dobrých vynálezcov a konštruktérov, ale tí sa už minuli a tak len kopírovali – nákladné autá, osobné autá, televízory, atómové zbrane… Nie sú schopní ani modernizovať svoje terajšie zariadenia, tie čo majú zo zahraničia – vedia len obsluhovať, ale opravy? Ani náhodou.
   Ropa? Plyn? Majú ho dostatok, ale čo z toho? Z oblastí, kde je toto bohatstvo, vedú produktovody len na západ. Do Číny, Indie – musia postaviť nové – majú na to? taký produktovod nepostavíš za mesiac, ani za rok! A čo dovtedy? Voziť vlakom – môžu, ale po trase dlhej nie 100-200-300 km, ale po trase 1000-2000km.

  • „Takové klasicky ruské, vodkou nasáklé řešení.“

   Ty sankce nevymysleli Rusové. Oni by si ty věci klidně licencovali a koupili. Západ se rozhodl jim je neprodat z politických důvodů. Tak si poradí jinak. Nic víc nic míň.

   • Holt Rusko a každý Rusák, včetně tebe, musí za genocidu páchanou na Ukrajincích zaplatit.

    Btw proč sis tu dnes založil nový účet a přispíváš pouze pod tímto jedním článkem? Nebudeš ty náhodou nějaký ten troll? 🙂

   • Kks, ale dnes sa už nebavíme o čipoch ako 8088 ktoré sa ešte dali obkrsliť cez mikroskop. Ďalšia vec, min 50% technicky náročných technológií sa riešilo na Ukrajine, to tiež voloďala akosi zabúda spomínať . Väčšina vývojovej kapacity im aj tak ušla na západ, lebo dobre videla že v Rusku to k ničomu nespeje.