
Vývojářské studio Wargaming stojí za oblíbenými hrami World of Tanks nebo World of Warships. Původně běloruská firma založená v roce 2011 oznámila zavření poboček v Moskvě a Minsku. Zaměstnancům vyplatí odstupné.
World of Tanks byla podle webu Statista nejoblíbenější hrou v Rusku. Wargaming nyní oznámil, že končí s veškerým byznysem v Rusku a Bělorusku. Podnikání tam převedl na společnost Lesta Studio. Vývojáři oznámili. že nebudou z tohoto převodu nijak profitovat. Společnost Wargaming také celosvětově zastavila veškerou svou reklamu a změnila její design tak, aby z ní byly odstraněny obrázky postupujících tanků a dalších vojenských vozidel.
World of Tanks půjde v těchto zemích hrát během přechodného období, poté zřejmě ztratí na serverech podporu. Herní servery WoT se nacházejí po celém světě a pro Ruské hráče je jich určených sedm. Čtyři v Moskvě, jeden v Novosibirsku, ale dva v Evropských zemích.
Pro Wargaming bude ztráta bolestivá, neboť právě v Rusku měli nejvíce fanoušků. Wargaming také dříve propustil svého kreativního ředitele, který byl příliš kreativní a vyjadřoval podporu ruské invazi.

Wargaming v roce 2013 kvůli historické autentičnosti vrátil na tanky sovětské symboly související s kultem Josifa Stalina. V tehdejším prohlášení uvedli: „Známe naši historii a jsme na ni hrdí.“ Pokud však šlo o německé symboly, tak u některých naopak trvali na tom, že ve hře nebudou.
Wargaming má nyní sídlo na Kypru a studia ve Francii, Německu, Austrálii, Velké Británii a dvě ve Spojených státech.
zdroj: PCGamer
Moc nerozumím myšlenkovému pochodu vzdát se všech peněz, ale zároveň rusákům nechat všechnu zábavu díky nevypnutí serverů. Dost to připomíná ruské oblíbené střílení se do vlastní nohy.
No alespoň symbolické gesto, prozatím. Pokud po zmíněném přechodném období nebudou moct občané RF WoT hrát vůbec, bylo by to podlě mě jen spávně.
V takovém War Thunderu se normálně prohání hráči s tanky vyzdobenými symbolem „Z“ a „maďarský“ Gaijin to vůbec nezajímá…
Z vyjádření vládnoucích maďarských politiků by jeden nabyl dojmu, že dnešní oficiální politikou v Maďarsku je zapomenout, kdo v krvi utopil jejich vlastní touhu po svobodě v roce 1956.
Ten madar to vysvetlil tak že touto vojnou nemaju čo ziskať ale môžu všetko stratiť.
On pozera cez prachy, na to, napriklad čo česi a slovaci ziskaju ked Ukrajina vyhraje a pride do EU? ukrajina ma 3x lacnejšiu pracovnu silu rovnakej ak nie lepšej kvalifikacie, ma lacne nerasne suroviny, čo si mysliš že urobia naše zahranične podniky? Prakticky všetke automobilky sa vyparia ako para nad hrncom, železiarne zatvoria, ukrajina ma železnu rudu plyn obylie ale nebude ich nam predavať zadarmo ale za tržne ceny aby splatili tu minimalne 8 ročnu vojnu, už teraz platime Ukrajine viac za tranzit plynu a Ropy. Ak Ukrajina vyhraje vychodny blok po ekonomickej stranke bude vo velmi velkych sračkach, jediny kto na tom zarobi su USA, tak že preto orban hovori na rovinu že pozera radšej na vlasny narod a madarske zaujmi ako na USA.
Ak vyhraju Rusi každy kto bol proti nim už asi nebude mať plyn po 6 Kč ale za tržnu svetovu cenu čo je cez 90Kč a to sa tyka aj ropy železa obylovin… Proste Madari touto vojnou nemaju čo ziskať ale ako tvrdia môžu všetko stratiť. Ak teraz madarsku EU nezniči priemysel sankciami tak Madari po ekonomickej stranke budu na tom lepšie ako česi i slovaci nasobne a o to ide madar bojuje za vlasny narod, lebo nik ti neda nič zadarmo.
Sorry, ale kazdy kdo nechape, ze se jedna o hru a ne o realitu, je u me provokater nebo idiot. Driv, kdy byli jeste hraci normalni, tak si v Battlefieldu vzal nekdo Japonce, nekdo Nemce a nekdo Americany a nikdo kvuli tomu nebyl dehonestovan. Hraci si predevsim chteli zahrat!!!
Rozumím, samozřejmě je to diskutabilní.
Nicméně ve chvíli, kdy Rusové vedou proti Ukrajině válku, toto gesto chápu jako vyjádření názoru „je to za hranou, nesouhlasíme s tím“. Je to způsob komunikace ke společnosti, ve které je zveřejňování postojů „druhé strany“ potlačováno a překrucováno.
Jasne, NESOUHLASIME s tim, ze Putin vede valku proti Ukrajine!
Ovsem proc by to meli odnaset hraci pocitacove hry z Ruska, kteri nikdy zadnemu Ukrajinci v realu nezkrivili vlas, je fakt mimo moje chapani a verim, ze to nechape nikdo, komu jeste zustal zdravy lidsky rozum.
Jako polodebilni Fiala nebo senilni Zeman vyhlasi treba valku Madarsku, poslou tam zbylych deset pojizdnych tanku, ktere jeste mame, nacez se ozve EU, ze takhle teda ne a zakaze hracum z CR pristup na Steam?
Doprdele, vzdyt jsem nevolil ani soucasneho prezidenta, ani zadnou ze stran soucasne vlady, proc bych to mel odnest ja?
Preved si to do Ruska. Vazne nejaky rusky paran dokaze ovlivnit to, ze jejich autoritarsky prezident nekam posila vojaky valcit?
Fakt se nad sebou lidi zamyslete! Hry maji svet spojovat, ne ho rozdelovat. Pokud chceme jeste nejakou dobu zit na Zemi a totalne si to tu nezlikvidovat, musime proti smejdum typu Putina drzet pri spolu a ne si delat naschvaly!
„Ovsem proc by to meli odnaset hraci pocitacove hry z Ruska, kteri nikdy zadnemu Ukrajinci v realu nezkrivili vlas, je fakt mimo moje chapani a verim, ze to nechape nikdo, komu jeste zustal zdravy lidsky rozum.“ – podle mě dostupných informací podporuje vysoká nadpoloviční většina Rusů Putina v této „speciální operaci“. Myslím, že je to dostatečný důvod.
„Jako polodebilni Fiala nebo senilni Zeman vyhlasi treba valku Madarsku, poslou tam zbylych deset pojizdnych tanku, ktere jeste mame, nacez se ozve EU, ze takhle teda ne a zakaze hracum z CR pristup na Steam?“ – nenechte se mýlit vlastními argumenty vykonstruovanými na základě antipatií, které ráčejí cloumat vaším majestátem. Jinak řečeno, konstruujete zde jakousi situaci, která nenastala. Navíc tu konstrukci podkládáte čistě antipatiemi. Tohle neobstojí. Takže sorry, za přípravu opět za 5.
„Doprdele, vzdyt jsem nevolil ani soucasneho prezidenta, ani zadnou ze stran soucasne vlady, proc bych to mel odnest ja?“ – pokud nesouhlasíte s demokratickým zřízením západního typu, můžete se odstěhovat jinam, kde bude jedno, koho jste volil a budete si moc vymáhat na svém okolí co chcete. Nebo se smiřte s tím, že zde funguje většinová demokracie a překousněte to.
„Preved si to do Ruska. Vazne nejaky rusky paran dokaze ovlivnit to, ze jejich autoritarsky prezident nekam posila vojaky valcit?“ – samozřejmě že ano. Každý jeden občan, který bude proti, může znamenat onu kapku při vychýlení jazýčků vah. Každý, kdo si myslí, že jedinec je sám o sobě slabý a bezvýznamný, stává se tím bezvýznamným slabochem sám.
„Fakt se nad sebou lidi zamyslete! Hry maji svet spojovat, ne ho rozdelovat.“ – nejsem si jistý, ale podle mě každá hra může vznikat s různými záměry, např. zisk, nebo možnost prezentovat své schopnosti atp. A tento akt firmy Wargaming je následkem onoho rozdělení, které (dle slov Ruské propagandy) hlásá Putin s podporou občanů RF na spravedlivé Rusko chránící celosvětový mír na jedné straně a na nacistický západ na straně druhé, nikoliv příčinou toho rozdělení.
„Pokud chceme jeste nejakou dobu zit na Zemi a totalne si to tu nezlikvidovat, musime proti smejdum typu Putina drzet pri spolu a ne si delat naschvaly!“ – to vyprávějte na druhé straně barikády.
Nebudu citovat jednotlive vety, ktere pises. Odpovim souhrne. Ze vseho, cos napsal, je videt ten mindrak, ktery mas a ktery te stavi do stejne lajny, ve ktere jsou ti Rusaci, ktere tak nenavidis. Ty ve skutecnosti tu valku chces, jses presne ten typ cloveka, ktery preje druhym to nejhorsi, jen aby na tom byli aspon o trochu hur nez se mas ty sam.
Porad ale verim, ze se svet nezblaznil a ze takovych lidi jako jsi ty je mensina a ze normalni inteligentni lide si brzo uvedomi, ze vzajemne osocovani nic neresi a nevyresi. Doufam, ze na to, aby si lide zase podali pomocnou ruku neni pozde a ze zli lide budou zase jen tupe tem ostatnim zavidet, ze to vyresili a neklesli k tomu zlu take.
A co se tyka hracu, doufam, ze i ti z Ruska budou moci co nejdriv zase normalne hrat, jakmile to zlo mezi nami premuzem. Stejne jako doufam, ze se brzo budou moct ke hram vratit i hraci z Ukrajiny.
Redmarxi, nepochopil jsi, co se ti rathanuviel snažil vysvětlit. Kdybys nebyl takový sobeček, tak by ti to možná docvaklo. Bohužel nechápeš souvislosti, ale to už jsi tu dokázal, když jsi kdysi popisoval svoji práci v IT.
Kroky Wargamingu mi přijdou trochu zvláštní, ale pokud tyto budou dalším hřebíčkem do rakve Putlera, jedině dobře.
rathanuviel 9.4.2022 at 10:52 přesně tak.
RemMes, ne opravdu jsem nepochopil, jak svetu pomuze vyblokovani hracu z Ruska. Myslis, ze si hraci z Ruska reknou: „Aha, vyblokovali nas, protoze se jim nelibi neco na Putinovi a mysli si, ze my to u zfalsovanych voleb dokazeme zmenit“ nebo si spis reknou: „Aha, tak ten Putin mel celou dobu pravdu, ze po nas jdou, ted uz nam nedovoli ani hrat PC hry“.
Co myslis, ze je realnejsi?
rathanuviel: cituji – „pokud nesouhlasíte s demokratickým zřízením západního typu, můžete se odstěhovat jinam, kde bude jedno, koho jste volil a budete si moc vymáhat na svém okolí co chcete. Nebo se smiřte s tím, že zde funguje většinová demokracie a překousněte to.“
můžu se zeptat, kam se odstěhovat? tady mě celý život neustále ostatní nutí žít podle jejich představ a demokraticky mi odjakživa „vládnou“ a kafrají do života lidé, se kterými bytostně nesouhlasím a v životě bych jim nedal ani kousíček svého hlasu.
Namátkou třeba takoví lidé, kteří na jednu stranu odsuzují útoky a zlé chování zločinců k ukrajinským civilistům, a na druhou stranu schvalují útoky a zlé chování manažerů/ředitelů/vedoucích firem k ruským civilistům.
wtfkokoti: Já nevím, kde je taková země, kde vám na požádání snesou modré s nebe, udělají, co vám na očích uvidí. Neznám takovou zemi. Jen mi připadalo, že něco takového Redmarx očekává zde – že bez ohledu na zákony a zájmy většiny bude upřednostňováno jeho přání.
„Namátkou třeba takoví lidé, kteří na jednu stranu odsuzují útoky a zlé chování zločinců k ukrajinským civilistům, a na druhou stranu schvalují útoky a zlé chování manažerů/ředitelů/vedoucích firem k ruským civilistům.“ – měřit by se mělo všem stejným metrem. Pokud někdo dělá něco jiného, než říká, pak je pokrytec. A bezdůvodné (chápej neoprávněné) chování ke komukoliv by mělo být veřejně odsuzováno a morálně něakceptováno. Jinak řečeno k občanům UA, RF ale i jakékoliv jiné země by se mělo přistupovat rovně.
Redmarx: Máte velmi špatný odhad na lidi – nenávist k Rusům necítím a nepřeji nikomu nic zlého. Též proto, abych se cítil dobře, nepotřebuji mít pocit, že je na tom někdo hůř, než já.
Cítím s Ukrajinci a to, co oni zažívají oproti „zhrzeným“ Rusům, kteří si nemohou zahrát WoT, je absolutně nesrovnatelné.
Proto mi též přijde docela mimo mísu zde hájit „herní práva“ Rusů – že si nazahrají, je totální banalita oproti utrpení a bezpráví, které se děje Ukrajincům.
rathanuviel: nikdo nechce na požádání modré s nebe ani udělat co mi na očích uvidí. Mě osobně by třeba stačilo, kdybych si na svém pozemku mohl stavět co chci, pěstovat co chci, utrácet elektřinu jak já budu chtít a říkat co chci. A taky, že mi nikdo nesáhne na mnou vydělané peníze. A ne, že mi bude někdo pod pohrůžkama a výmluvama neustále brát berně a pak bude NĚKDO NAPROSTO CIZÍ zbůhdarma rozhazovat peníze co jsem vydělal JÁ za předražené píčoviny nebo za zbraně zabíjející nevinné lidi.
Nedovedu si taky představit, co bych dělal v situaci, kdy by mě někdo začal diskriminovat nebo perzekuovat za to, že lidi, se kterými (bohužel) sdílím stejný jazyk a území kde jsem se narodil, na základě manipulací a lží zvolili nějakého psychopata jako svého vůdce. (Vždyť je to naprosto stejné – měřit by se mělo stejným metrem. Proč bych měl já sakra trpět za to, že tady někdo někomu hodil hlas? A proč musí teda běžní civilisti v rusku trpět na základě činů nějaké třetí strany? Mají trpět proto, že zase nějací jiní rusové byli psychopatem násilně odvedeni a přinuceni ubližovat nevinným ukrajincům?)
wtfkokoti: Abych pravdu řekl, úplně nerozumím tomu, o čem tu píšete a jakou souvislost to má s odchodem WoT z Ruska.
Budu se opakovat, ale zkrátím to – jestli Rusi přijdou o možnost hrát WoT, pak
1. mi to přijde jako legitimní vyjádření názoru Wargamingu na (z mého pohledu neoprávněnou) agresi a genocidu RF na Ukrajině
2. je dobře, že i takovéto (na první pohled bezvýznamné) gesto může občany RF donutit přemýšlet o tom, proč se tak děje
Hlavně by mě zajímalo kolik a jaké typy traktorů budou v nové verzi WoT… 😀
No to je gesto. BUBUBU
Realne neudelaj nic, ale muzou se prsit aspon na oko.
BTW jak psal Redmarx, B) je spravne, souhlasim.
Sám jsem zvědav, jestli to zůstane jako prázdné gesto a reálně se nic nestane, nebo jestli váhu svého postoje podpoří tím, že si z RF WoT vůbec nepustí…