Rusko chystá vlastní procesory RISC-V. Osmijádra Syntacore pro notebooky, PC a servery

31
Zdroj: Western Digital

Alternativní procesorová architektura RISC-V se po Indii nebo Číně může uchytit i v Rusku. Vláda tam investuje do vývoje vlastních CPU pro počítače státní správy nebo školy. Firma Syntacore vyvine vlastní čipy i architekturu CPU jádra.

Open source instrukční sada RISC-V přicházející jako dostupnější alternativa ARMu v řadičích a dalších čipech s integrovanými procesorovými jádry, nachází zájemce i v zemích jako Čína, jelikož není pod kontrolou západních firem (a vlád). Nehrozí tak, že by k ní utnuly přístup sankce jako u ARMu. Vypadá to, že ze stejného důvodu se teď k RISC-V obrací další stát, snažící se o aspoň částečnou technologickou nezávislost: Rusko.

Vývoj procesorů RISC-V bude v Rusku spuštěn se státní podporou a půjde tak o národní záležitost. Podle Vedomosti.ru Rusko prostřednictvím státního podniku Rostec investuje 400 milionů $ do projektu procesorů RISC-V, které vyvine firma Syntacore. Do projektu se vedle ní zapojí ještě ruský výrobce serverů Yadro.

Cílem projektu jsou lokálně navržené procesory, které budou použitelné pro stolní osobní počítače, notebooky, ale i servery. Ty by (jak tomu bývá u podobných národních projektů) nebyly určené na spotřebitelský trh (kde by nejspíš neuspěly proti běžnému hardwaru, jehož ceny budou díky masovému měřítku výroby a konkurenci vždy nižší). Jejich odbytištěm mají být počítače používané státní správou a institucemi (zejména má jít o ministerstvo školství a vědy/výzkumu a ministerstvo zdravotnictví). Mělo by jít o minimálně 60 000 počítačů.

Navázání na státní zakázky bývá obvyklý způsob, jak u podobných projektů nezávislého hardwaru zajistit odbyt a aspoň nějaké větší měřítko výroby, které by amortizovalo potřebné investice. Kromě toho se ve státních institucích uplatní hledisko bezpečnosti a důvěryhodnosti autonomně vyvinutého hardwaru.

Logo architektury RISC-V (Zdroj: RISC-V.org)

Osmijádra na 2GHz frekvence, 12nm technologie

Procesory od Syntacore mají být osmijádrové, s cílovou frekvencí 2 GHz – nevypadá to tedy, že by úplně cílily na špičkový výkon konkurenceschopný s dnešní (nebo budoucí elitou), i pokud budeme předpokládat, že by šlo o velmi široké jádro s vysokým IPC. Čipy ostatně budou vyráběné na 12nm procesu, ale projekt počítá s tím, že budou hotové (a počítače s nimi dodané) v roce 2025, kdy by špičkové výkonné procesory měly už být 3nm, tedy na o tři až čtyři generace lepší technologii.

Důležitý detail je, že projekt nezačíná na zelené louce. Syntacore už procesory vyvíjí, takže jde o projekt, na kterém se již pracuje (a teď dostal státní podporu a investici). Firma navrhuje nejen čip/SoC, ale i přímo vlastní architekturu procesorového jádra, nepůjde tedy o žádnou licenci třeba od SiFive.

Informace k RISC V jádrům Syntacore Zdroj AnandTech
Informace k RISC-V jádrům Syntacore (Zdroj: AnandTech)

Syntacore o své CPU architektuře nyní uvádí, že je 64bitová s 10–12stupňovou pipeline. Architekturu je totiž možné upravit pro různé výkonnostní a frekvenční cíle, takže jde spíš o množinu možných jader. Má podporovat instrukční sadu RV64GC, obsahuje tedy podobný subset instrukcí jako nedávno odhalené SiFive Performance P550 – základní součásti s FPU a podporu komprimovaných instrukcí (ale chybí rozšíření pro manipulaci bitů). A stejně jako u P550 zejména chybí vektorové rozšíření „V“.

To by bylo hodně diskvalifikující, ale je pravděpodobné, že tyto charakteristiky platí o nyní existující architektuře Syntacore, zatímco procesory, které budou dokončené v onom roce 2025, už budou novější a budou mít vektorové (SIMD) instrukce, jak se na moderní a obecně použitelné CPU sluší.

Prezentace jádra Syntacore SCR7
Prezentace jádra Syntacore SCR7 (Zdroj: Syntacore)

Další alternativa k Baikalům a Elbrusům

Pokud tuto oblast sledujete, pak asi víte, že toto zdaleka nebudou první lokálně vyvíjené procesory, které by v Rusku měly být dány dohromady. Již několik dekád dlouhou tradici má architektonická linie dnes (po té, co skončilo Itanium) už dost unikátních VLIW procesorů Elbrus. Ty se nicméně nehodí pro počítače typu PC kvůli VLIW architektuře a tomu, že pro ně jednoduše schází nějaký širší softwarový ekosystém.

Roadmapa procesorů Elbrus z roku 2015
Roadmapa procesorů Elbrus z roku 2015 (Zdroj: MCST)

Vedle toho také existují ruské MIPS procesory Baikal, ty ale také asi budou mít spíše embedded použití. RISC-V by ale už mohlo jako standardní mainstreamové CPU na platformě PC mít budoucnost. Zatím na to sice tato instrukční sada připravená není (asi mnohem méně než už poměrně okrajové IBM Power), ale o RISC-V je dnes široký zájem, takže má potřebnou dynamiku a předpokládá se jeho rozmach, takže do roku 2025 by tato architektura mohla už dospět i k použitelnosti v klientských počítačích a serverech. Kompilátory a různé knihovny a podpůrné softwary budou pro RISC-V pravděpodobně poměrně běžně dostupné. A nedávno například bylo oznámeno, že RISC-V bude podporovaná platforma pro Ubuntu Linux.

baikal t1 v rusku navrzeny procesor s architekturou mips
Baikal-T1, v Rusku navržený procesor s architekturou MIPS

Zatím je toto poměrně daleká budoucnost, takže těžko předvídat, jak dobře projekt dopadne a zda se povede vyvinout použitelný hardware pro využití v PC. Uvidíme také, zda v roce 2025 bude desktopový Linux použitelný na osobním počítači s procesorem RISC-V aspoň tak, jak je dnes použitelný ARM. Možné v té době počítače od Syntacore budou už jeden z mnoha takových alternativních systémů, možná ještě pořád půjde o hodně atypickou exotiku.

Zdroj: AnandTech

Rusko chystá vlastní procesory RISC-V. Osmijádra Syntacore pro notebooky, PC a servery
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

31 KOMENTÁŘE

  • Na druhou stranu snaha osamostatnit se je logická. Na Číně je vidět, že když si Amerika usmyslí, tak Rusku neprodá ani Office s panem Sponkou.
   Oni nepočítají že budou komerčně úspěšní, ale že nebudou muset přejít v případě mezinárodního konfliktu na počítadla s korálky.

   • Logické to přijde maximálně vypatlaným diktátorům a jejich obdivovatelům. Všichni ostatní chápou, že běžný hardware a software nelze embargovat, protože když se něco prodává po celém světě komukoli, nemá nějaké omezení pro jednu zemi žádný smysl. Funguje maximálně opačné embargo a to embargo na dovoz. A to je rozhodnutí toho konkrétního státu. Tím se Rusáci střílejí do vlastních nohou často a rádi.

     • taky bych řekl, že je kompletně vedle … akciové trhy a geopolitika není to samé … Ale Klvaňa a Holeček mají v těchto věcech jasno … stačí se zeptat obyčejných lidí třeba v Libyii, nebo v Tunisu, koho by raději, jestli toho podle některých diktátora, nebo konzervativní „demokracii“ Isisáků … takých blábolistů je obzvlášť v Česku jak nasráno …

      • Lidí z Libye nebo Tunisu se není potřeba na nic ptát. Stačí se podívat, jestli jich více emigruje do demokratických zemí nebo do diktátorského Ruska či Číny.
       Ale tohle vy komunisti nepochopíte. I po 100 letech neúspěšného budování budete dávat vinu všem ostatním, ale na tu svoji myšlenku nedáte dopustit.
       Z mého pohledu to samozřejmě Rusákům přeju. Jen ať si vyhazují těžce vydělané prachy za vývoj něčeho, co stejně nedotáhnou do konce, případně to do konce dotáhnou, ale bude to nepoužitelné, protože to bude 100 let za opicema. Dopadne to podobně, jako když tu na konci 80. let s velkou slávou začali vyrábět Didaktik Gama. Sice to používalo kradený software a většinu okopírovaného hardwaru, který byl navíc zoufale zastaralý, ale bylo to „naše“, což potěšilo dušičku každého komunisty, svazáka či pionýra.

      • Holeček, tebe ten americký sen načisto
       zatemnil mozog…Každý, kto má iný názor
       musí byť komunista…
       Amerika je v pekných sračkách,
       senilne-pedofilný Bidet nemá na štátnika
       formátu Putina ani vo večerníčku…

      • Holečku, škoda slov na ty tvoje bludy, nezávidím tvému okolí … nastuduj si pojmy, co znamená „diktátor“, ne wiki … a co demokracie … o těch komunistech meleš až podezřele často, tipoval bych tě na klasického práskače a podlejzáka v každém režimu …

      • gogo1963:
       Konec minulého režimu mě zastihl při studiu na gymplu, takže na práskače a podlejzáka jsem to ještě nestačil dotáhnout. V tomhle režimu jsem pochopil (a trvalo mi to celá devadesátá léta, než jsem ze sebe dokázal ty komunistické myšlenky, kterými mě krmili od malička vymazat), že se člověk musí postarat sám o sebe. A když jsem to pochopil, rázem bylo lépe. Začalo se dařit a životní úroveň rostla. Jediné, co mi dělá vrásky, jsou lidé jako vy. Tedy ti, co to, že ten minulý režim byl špatný, a že Rusko je nepřítel, nepochopili ani po 30 letech, a hrozně touží tady nastavovat staré pořádky.

      • c.k. polni marsalek:
       Chápete, že je nepodstatné, kde je Amerika? USA nejsou Rusko. Ekonomika USA nestojí na tom, jak se daří státu, ale na tom, jak se daří soukromým firmám. Kdyby dneska odpráskli Bidena, nestane se vůbec nic. Kdyby odpráskli Putina, tak se Rusko sesype jak domeček z karet.

      • Holečku, jediným tvým nepřítelem je nastupující demence … s imbecilem na tvém levelu je škoda ztrácet čas … o mě víš stejné hovno, jako já o tobě … ty ubohé kecy jen potvrzují, že to nemáš v hlavě v pořádku …

      • Bohužel je to tak, když se podíváte na vývoj Windows 10, který se z betaverze nepoužitelného a nefungujícího systému dostal ke skoropoužitelnosti, honem rychle vznikl degenerující Windows11, který neměl nikdy spatřit světlo světa. Je to obdobné jako bych porovnával win7 a win8. Prostě čím novější soft, tím větší sračka. Nedokázal jsem dodnes u pracovní stanice přejít z win7 na win10 a on už je win11 ? WTF? Jako doopravdy? Doopravdy budu všechno přeinstalovávat, jen proto že se nějakej ind rozhodl, že mi překope celej systém u mě doma? Tomu vy tleskáte? Tohle vy vítáte? Tohle vy chcete? Tomuhle říkáte pokrok ? Pokrok jsem si tedy představoval jinak. A linux zabili sami linuxáci. Takže pokud si někdo myslí, že je rusko je zaostalé, tak aby se zachvilku nedivil, že převezme otěže a vyvine vlastní použitelný soft, který nechá windows12 v propadlišti dějin.
       Vždyť za chvilku bude v číně víc svobody než u nás v EU. Nezapomeňte se očkovat, společně pak porazíme kapitalistického nepřítele.

    • Holeček: Vypatlaný byl každý kdo měl jiný názor než vy už na škole že.

     Já mluvím o konfliktu, který může nastat ze dne na den. Klidně můžeme spadnout do studené války podobné té, co tu byla i když si to nepřipouštíme tak, jako jsme si nedokázali predstavit globální pandemii. A vzhledem k tomu, že veškerý IT byznys je vázaný na Ameriku tak se da lehce zařídit dlouhodobý nedostatek pro Rusko. Je jedno jak se bude do země pašovat. Bude to ohrožení bezpečnosti země. A pro jistotu to, že to píšu neznamená že jsem komunista. Jen na věci nahlížím jinak, než jako investor Intelu.

     • Ne, vypatlanej je ten, kdo si myslí, že když se navrhne procesor, který stejně doma nevyrobí, ke kterému nemají software, který nemají do čeho osadit, ke kterému nedokáží vyrobit operační paměť, SSDčko, HDDčko, grafiku, síťovku a tisíc dalších potřebných věcí, je to k něčemu dobrý. Dobrý je tak k tomu, aby v tom utopili prachy a následně se poplácali po zádech jak jsou dobří a stejně si koupili ten procesor od někoho jiného.
      Kdyby to se soběstačností mysleli vážně, museli by začít od základů a vyrábět si všechno, od kondenzátorů, přes křemíkové ingoty až po ty polovodičové výrobní technologie. Ale na to by samozřejmě nestačilo 400 milionů dolarů, dokonce ani 400 miliard dolarů. Zdá se ale, že taková elementární logika je nad vaše možnosti chápání.
      A pro vaši informaci. Já se na to nedívám jako invetor Intelu. Já se na to dívám jako někdo, kdo zažil socialismus a viděl, jaké kraviny se tady dělaly, abychom to jako tomu západu natřeli. A ve skutečnosti jsme nechápali, či nechtěli chápat, že západ z nás má jen srandu, protože každým takovým výmyslem jsme se od něj životní úrovní vzdalovali. Utápěli jsme peníze v něčem, co už dávno bylo vymyšleno a na světových trzích se to prodávalo za pár šupů, protože o to už nikdo nestál.

      • Podívejte se prosím do mapy, podívejte se na rozlohu ruska a číny a porovnejte ji s evropou a amerikou. To aby jste získal přehled o tom, kolik nerostných surovin může být jak a kde těženo. Nač vám budou továrny na čipy, když nebudete mít wafry, protože nebudete mít vstupní suroviny ? Rusko má v současné době tolik nerostného bohatství, o kterým se číně ani taiwanu nikdy nezdálo.

      • Pan Jaroslav Crha:
       Právě ten pohled na mapu Ruska a na jeho nerostné suroviny mi dává za pravdu. Ani s takovým bohatstvím to nedotáhli nikam. Rusko by mohl být jeden z nejbohatších států. A nejenom v nerostných surovinách. Množství nerostných surovin, levná energie je skvělý základ na vybudování zpracovatelského průmyslu. Mají i obrovský potenciál v cestovním ruchu. Co z toho využívají? Prakticky nic.

 1. Stručná charakteristika reálneho stavu
  amerického sna, pre nesvojprávnych
  obdivovateľov západnej demokracie
  a dokonalého ekonomického modelu
  typu Holeček:

  Za několik let jsou z kdysi prosperující farmy už jenom ruiny. A právě tohle se stalo v Americe.

  Její zahraniční dluh narůstal. Mnohem horší však bylo to, že čím větší tím dluh byl, tím také rychleji narůstal. Je to úplně stejné jako u toho našeho farmáře.

  Když se podíváme na nárůst zahraničního dluhu, celé jeho tři čtvrtiny vznikly za posledních 20 let. Za vlády George BUSHE staršího, B. CLINTONA a velkého dobyvatele George BUSHE mladšího, vznikl TŘIKRÁT větší státní dluh, než za celých 50 let uplynulých od Velké krize !

  Zkrátka – Spojené státy mají velký problém a nějaké milionové injekce do bankovnictví to nespraví ! Ty řeší následky, ale ne PŘÍČINY problému. To je vlastně jenom další prodaný kombajn.

  A až se dolary rozkutálejí, zapadnou Spojené státy do ještě hlubšího bahna. Současný dluh tohoto státu v přepočtu na jednoho obyvatele včetně nejmladších kojenců je asi 4,000.000 českých korun.

  Je to tak obludné číslo, že i kdyby se všechny daně, které se za celý rok vyberou v celých USA, použily na splácení dluhu – vůbec by nepřestal růst !

  Už nyní je zcela jisté, že tento dluh nesplatí ani děti dnešních amerických dětí !!! A velmi pravděpodobně je, že bohužel ještě ani jejich děti.

 2. Radek Holecek:
  Výjimečně musím reagovat – to jsou argumenty jako prase, ačkoliv jinak si rád čtu Vaše názory.
  Používajíc Vaši logiku se spíše podívejte na objemy uprchlíků před sesazením Kadáfího, lhostejno do jaké země.

  Asi by bylo dobré se třeba lidí nejdříve zeptat, co chtějí – a nerozdělit celou zemi na kasty po preventivním rozbombardování infrastruktury – a klidně s mezinárodní účastí pozorovatelů, což bylo nabízeno.

  Ale to by nesměly být největší dlužníci Libye z NATO (IT, FR, UK) tak vehementní a rychle reagující na v počátku pár stovek až tisíc demonstrantů natočených pěkně „vocpodu“.

  Videa s přeplněným náměstím v Tripolisu na podporu zlého diktátora (a to už po zahájení bombardování Tripolisu) se dají ještě stále dohledat…

  Vaše logika tedy hlásá „rozjebu Vám zemi, kam pak zdrhnete – za štědrými sociálními dávkami, nebo tam, kde budete dostávat lístky na jídlo?“.

  IMHO by zřejmě k nějaké volbě kam emigrovat vůbec nedošlo.

  A zaškatulkování, že pokud někdo bezvýhradně nesouhlasí s veškerými akcemi NATO, tak je hned komunista, bolševik a bůhvíco – to je už totálně mimo mísu.

  • Moje logika říká, že když se místní obyvatelé nedokáží dohodnout a vybudovat sami demokratický stát, když k tomu mají příležitost, tak je to jejich chyba, ne chyba toho, kdo jim tu možnost poskytl. Někdy si říkám, jak dlouho bude trvat a dopadne to u nás stejně. Když čtu diskuze a vidím výsledky voleb, myslím, že si nic jiného nezasloužíme.

   • tvoje logika stojí za stejné hovno, jako tvůj „cit“ pro geopolitiku … jak bys to na místě těch domorodců dělal? Oni by se třeba dohodli, ale … vidět, že o těchto věcech nemáš ani páru, nebo tě to jen nezajímá, ale „moudra“ si neodpustíš … copak se někdy někdo těch lidí na něco ptal, když jim rozesrali celý systém silou zvenčí? Ptal se někdo Syřanů, Iračanů a mnohých dalších?

   • Tak USA s Francií Libii nebombardovali kvůli demokracii. Ale jen a proto, že se Libie dohodla s čínou, ruskem a dalšími zeměmi, že nebudou prodávat ropu za dolary, ale za vlastní měnu „BRICS“. Což amerika nemohla dopustit, když má svůj petrodolar. A proběhla tu nesametová vaporizace.

    O africké řece, která by dopravovala vodu do hlavních měst a na pole aby se stala Libie samosoběstačnou už vůbec nemůže být řeč. Že jako student vám byl hrazen pobyt na prestižných evropských školách. A že když jste pracovali a měli manželku, měli jste právo na byt či dům a auto „zdarma“, už vůbec nebudu rozebírat… Hlavně že nějací pouštní trolové, kteří neumí napočítat do pěti mleli cosi o demokracii a socialismu, stylem: „Tamten dostal dům a auto, já to chci takýýýýý..mééé“