Rusko rozhodlo, že Google s Androidem zneužívá monopolní postavení

0

Google to dopracoval tam, kam před lety Microsoft. Ten byl vládcem světa počítačů a skoro každé zařízení poháněla Windows. Války o to, aby Microsoft nezneužíval monopolního postavení a dovolil dýchat konkurenčním prohlížečům, si jistě ještě dobře pamatujete. V některých zemích se pak také např. prodávala edice Windows bez Windows Media Playeru, která měla podobně uvolnit prostor pro konkurenci.

Tentokrát je to Google, kdo vládne světu, aspoň co se mobilních zařízení týče. V Rusku se v posledních měsících začal zvyšovat tržní podíl vyhledávače od Googlu, na což domácí Yandex reagoval stížností. Úřady rozhodly, že Google zneužívá své postavení, protože díky dohodám s výrobci smartphonů se jeho aplikace jednak nachází na většině zařízení, jednak jsou v popředí. Zástupce pro spuštění obvykle najdeme na ploše.

 

Debaty o tom, jestli je správné, že si Google podmiňuje přítomný Google Play v zařízeních tím, že výrobci do přístrojů nainstalují také jeho služby a aplikace, jsme již vedli. V Rusku se rozhodli, že to tolerovat nebudou a internetový gigant má čas do 18. listopadu, aby úmluvu s výrobci změnil. Hrozí mu pokuta ve výši od 1 od 15 % ze příjmů služeb, kde došlo k monopolnímu chování.

Podle Bloomberga se tržní podíl vyhledávače Yandex v srpnu propadl na 50 %, začátkem roku držel ještě 54 %. Google naproti tomu vyrostl ze 34 % na skoro 42 %. Ruský Google situaci odmítl komentovat.

Zdroj: Bloomberg Business

Ohodnoťte tento článek!