Rusko spustilo Sputnik. Tentokrát jde o vyhledávač, který kontroluje stát

0

Není pochyb o tom, že Rusko je spíše konzervativní stát založený na tradicích. Vláda se nebojí cenzury, a tak např. zakazuje prodej hry The Sims 4 dětem kvůli tomu, že postavičky mohou mít homosexuální vztah. Protože chce mít státní aparát co nejvíc věcí pod kontrolou, dal podnět vyvinutí nového vyhledávače.

Tip: V Rusku si The Sims 4 koupí hráči až od 18 let. Zemi vadí homosexuální vztahy

Ruský trh ovládá místní Yandex (61,7 %), na druhém místě se s mnohem menší, ale stále důležitou základnou usadil Google (28,3 %). Všichni hlavní hráči jsou soukromé firmy, na něž je vláda krátká. Logickou volbou proto bylo vyrobit svůj vyhledávač, který se nazývá Sputnik. Stejnojmenný satelit, první svého druhu, byl do vesmíru vyslán v roce 1957.

Za portálem Sputnik.ru, jenž by měl být spuštěn v blízké době, stojí státem vlastněný národní telekomunikační operátor Rostelecom. Hlavní osobností projektu se stal Alexey Basov, jenž má předchozí zkušenosti např. s populární službou Mail.ru. Mluvilo se o tom, že Sputnik budou muset používat všechny úřady a státní podniky. Basov to upřesnil. Podle něj mohou používat libovolný vyhledávač, Sputnik avšak bude nastaven jako výchozí.

 

Rusko ve vývoji vlastního vyhledávače, nad nímž bude mít kontrolu, utopilo něco mezi 20–42 miliony dolary, což je velmi nízká částka v porovnání s tím, kolik za roky honby za co nejpřesnějšími výsledky utratil Yandex nebo Google. Nápad původně na vlastní portál nadhodil v roce 2008 tehdejší prezident Medveděv, který nebyl nadšený z toho, jak média pokrývala konflikt v Jižní Osetii.

V dubnu ruský prezident Putin popsal internet jako projekt CIA. Yandex byl podle při založení něj ovlivněn západem, čímž ho zpochybnil jako pravý ruský vyhledávač.

Ruští politici neztráceli čas a zatímco se připravoval spuštění Sputnika, volali po tom, aby byl Yandex kategorizován jako masové médium. V čem je vtip? Portál by pak podléhal všem restrikcím, co vláda nachystala. Jako vyhledávač jim uniká. Vlastník Yandexu je navíc registrovaný v Nizozemsku.

Když obyvatelé získávají informace i skrze zprostředkované nadpisy zpráv, proč Yandex neoznačit jako masové médium, naznačil pro deník RT jeden státní zaměstnanec komise pro masová média.

Od dubna tato komise označila bloggery za masové média. Kdo má stránku s návštěvností od 3 000 lidí denně a výš, je zapsán v registru, musí si informace ověřovat a dodržovat stanovená pravidla. Např. nesmí uvolňovat informace o soukromém životě občanů Ruska. Poznámka na závěr? Sputnik je z České republiky, podobně jako odjinud, nedostupný. Otevřou jej pouze v Rusku.

Zdroj: The Moscow Times via Business Insider

Ohodnoťte tento článek!