Rusko blokuje Telegram jako zběsilé. Ban IP adres postihl i Google nebo Amazon

11
Telegram
Telegram
-
Zdroj: Telegram

Zakladatel Telegramu Pavel Durov odmítl předat ruské tajné službě šifrovací klíče, se kterými by bylo možné nahlížet do soukromí. Ruské úřady proto s posvěcením soudu začaly Telegram blokovat, čímž o službu připraví až 14 milionů uživatelů.

Roskomnadzor požádal společnosti Google a Apple, aby aplikace odstranily z ruského Play a App Storu. Zároveň ale v zemi začali operátoři a poskytovatelé připojení blokovat IP adresy, na kterých Telegram běží.

Problém je, že Telegram po začátku cenzury přenesl část provozu do cloudových infrastruktur Googlu a Amazonu, takže blokace IP adres odstavila i další služby. Problém už veřejně potvrdil například konkurenční Viber.

Podle webu 2018.schors.spb.ru se už v souvislosti s Telegramem objevilo na černé listině přes 16 milionů IP adres.

Reakce Pavla Durova k situaci v Rusku
Reakce Pavla Durova k situaci v Rusku

Pavel Durov v kanále na Telegramu sdělil, že Rusové tvoří asi 7 % uživatelské základny. Ani po masivním blokování prý ale služba nezaznamenala žádný dramatický propad v počtu aktivních uživatelů. Rusové jsou prý zvyklí blokace obcházet. Durov navíc začne rozdávat Bitcoiny individuálním i firemním provozovatelům proxy serverů a VPN za to, že budou pomáhat udržovat Telegram online.

Tip: Írán na velké protesty zareagoval zablokováním Telegramu a Instagramu

Rusko blokuje Telegram jako zběsilé. Ban IP adres postihl i Google nebo Amazon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  1. Rusy sice nemam rad, ale hodnotit vsechny na zaklade jejich vedeni, to je jako rict o Cesich, ze jsou to mstivi buransti zlodeji s komunisticko-nacistickymi sklony. Pritom takovych je tady ani ne 30%.

  2. že na ukraine zablokovali VŠE co je spojene russkimi (Mail.ru ,Yandex, VK, ok.com,) tak tomu ani jedina organizace se ne postavila tomu , a ze rusaci zablokovaly nejaky TELLEGRAM tak to je katastrofa MELI BY ČIST VICE INFORMACE NEŽ PSAT BLBOSTI

    • Když Rusko na Ukrajinu útočí, zabírá ji území, očerňuje, zabíjí ukrajinské občany (odhady mrtvých jdou k 10 tisícům mrtvých na obou stranách), je správné, když jsou internetové služby pracující v těsné spolupráci, v žoldu, s nelegitimním režimem Vladimira Putina potírány. Spíš si říkám, že to je pěkná ostuda, že země sousedící s bývalým Československem je takto decimována a evropští politici jsou připosraní udělat ráznější krok (čest výjimkám jako lodě Mistrál nebo zpětné dodávky plynu z EU na Ukrajinu v zimě).

        • Rusko se zavázalo k dodržování územní celistvosti Ukrajiny jakožto svrchovaného státu. Nikdo nemá Ukrajině do čeho mluvit natož jí ukrajovat části příhraničních území. Kefalín, čo si predstavujete pod takým, že „prirozena soucast Ruska“? Nebylo tím v minulosti náhodou i bývalé ČSSR?