Rusko zakázalo služby VPN a nařídilo ověřování identity při používání komunikátorů

Dva nové zákony potlačují anonymitu na internetu.

14
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jen to jen pár dní, co jsem zmiňoval, že Rusko směřuje k zákazu VPN. Zatímco Čína již oficiálně zakazuje neautorizované služby (čtěte služby, které opravdu fungují, jak bylo zamýšleno) a Apple zde nedávno pročistil App Store od většiny VPN, Rusko návrh zákona zakazujícího služby VPN a proxy teprve projednávalo. Respektive zákon 21. července schválila státní duma.

Vladimír Putin však zákon podporující státní cenzuru podepsal 29. července a platit začne 1. listopadu. Právě VPN byla pro mnohé prostředkem, jak si užívat skutečně svobodný a demokratický internet. Ruský cenzurní úřad – pardon, internetový regulátor – Roskomnadzor vytváří černou listinu a podle CNN se na ní aktuálně nachází již tisíce stránek.

Zákaz VPN a všeobecný nesouhlas se šifrováním je oficiálně omlouván bojem s terorismem, jenže státní aparát v čele s lídrem Putinem posiluje vlastní moc – v roce 2014 začaly být v zemi blokovány opoziční weby, včetně webu slavného Šachisty Kasparova, jenž patří ke známým Putinovým kritikům. Černá listina přitom oficiálně původně vznikla kvůli blokování závadných webů, které by např. obsahovaly dětskou pornografii.

Připomínám, že zákon umožňující cenzuru internetu v Česku také máme. A Rusko může být dobrým příkladem toho, jak lze podobný zákon zneužít. Problém možná neleží až tak v blokování hazardních webů, ale v tom, že pokyn k blokování není vydán soudem, ale obyčejným úředníkem či úřednicí.

Rusko začalo cenzurovat internet prostřednictvím Roskomnadzoru v roce 2012. Proti čerstvému legislativnímu opatření se vymezila mj. organizace Amnesty International, která krok považuje za zásadní narušení svobody na internetu.

Vladimír Putin, vůdce současného Ruska
Vladimír Putin, vůdce současného Ruska

Jak poukazuje Radio Free Europe, ruský prezident ve stejný den, tj. 29. července, podepsal ještě druhý zákon. I ten je zaměřený na ovládnutí sítě a nařizuje provozovatelům komunikátorů, aby služby směli používat jen ověření uživatelé a uživatelky. Platit začne od 1. ledna 2018 a prakticky to znamená, že minimálně bez telefonního čísla nebudete moct tyto služby vůbec používat.

Anonymita na ruském internetu opět ustoupí na pozadí. Pokud budete skrze komunikátory posílat tzv. nezávadný obsah, může být taková komunikace zablokována.

Rusko zakázalo služby VPN a nařídilo ověřování identity při používání komunikátorů
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas

14 KOMENTÁŘE

 1. Babiše opravdu ze srdce nemusím, ale ta česká „cenzura internetu“ je tak strašlivě nebezpečná – stačí, aby se sázková společnost přihlásila k placení daní a je automaticky z daného blacklistu vyškrtnuta (a ještě předtím byla upozorněna, aby faktický daňový problém napravila). A to nemluvím o tom, že obejít toto „technické řešení“ je otázka pár minut.

  Srovnávejme prosím srovnatelné.

 2. Nerozumím tomu. Když si dva dohodnou nějaký klíč a budou si mezi sebou po internetu vyměňovat data, tak jako příjde policie a zakáže jim to? Vždyť to je nekontrolovatelné. Navíc si mohou takto posílat obrázky a součástí těch obrázků mohou být celé kvanta dat kterých si kontrolol nemá šanci jak všimnout. Domnívám se že to je takový humbuk kolem ničeho. Internet je svobodný ze své podstaty.

  • Ano, je to vpodstatě přesně tak jak píšeš, nejspíše jsi k tomuto názoru došel tak, že prostě používáš selský rozum, narozdíl od kdejakého presstituta, který píše zpravidla o tom, čemu absolutně nerozumí a hlavně je to „proti Putinovi“, takže se to hodí do krámu. Mnoho povyku pro nic, protože každý ví, že potencionální terorista, je vždycky o deset kroků napřed, takže tyhlety opatření, kromě toho že stojí peníze daňových poplatníků, jsou naprosto k ničemu ….

  • Špatně to chápete. Představte si to, jako třeba vraždu. Když někoho zabijete, je to trestné, přitom když si to sám dobře naplánujete, taky tomu nemá šanci nějaká policie zabránit. A tohle je to samé. Nikdo neříká, že mají šanci odhalit každé obcházení, ale říkají, že když ho odhalí, tak si to ti uživatelé odskáčou.

   • Ano, to je třeba zdůraznit, oni lidi vesměs neví že když poruší zákon, tak dostanou přes prsty jenom když je někdo chytne. To vy to chápete ani ne tak špatně, jako spíš roztomile naivně 🙂

    • nepochopili jste mě úplně přesně. Jde o to že zobrazování obrázků není trestné, museli by prokázat že ty data z těch obrázku jsi opravdu extrahoval. Něco jako příprava vraždy bez toho aniž by jsi tu vraždu spáchat chtěl.

    • Nemyslím si, že bych byl naivní. Přeci jen pamatuju dobu, kdy jsme tu dělali věci, které byly trestné, jako například poslouchání Svobodné Evropy či Hlasu Ameriky. Dělali jsme je, protože jsme věděli, že je nepravděpodobné, že si to odskáčeme. Ale neznamenalo to, že si to neodskákal nikdo. A stejné to bude v tom Rusku, jen s tím rozdílem, že obousměrná komunikace se nechá vysledovat nejen na straně uživatele, který si zákonitě dává pozor, když ví, že porušuje zákon, ale i na straně druhé, kterou uživatel moc pod kontrolou nemá.

 3. Jelikož je to v Rusku, kde můžete do vězení za protistátní SMS, nebo lajknutí „podvratného“ statusu na sociální síti, tak je to docela vážné. Když potkám nějaké rusy, je mi těch chudáků upřímně líto.

    • to rozhodně ne Němci se Rusům nemají proč podřizovat a ani Rusové o podřízenost nestojí.
     Tady jde o to že tyhle svobodné sítě byly prvně zneužity západními strukturami, viz třeba jakou roli hrál internet se sociálními sítěmi v době tzv. barevných revolucí a arabského jara. To bylo ticho po pěšině a nikoho nějak organizovaná podvratná moc těchto sítí neznepokojovala, ale když se protistrana začla stejným stylem bránit tak rázem jsou v Evropě i USA restrikce.

 4. To utahování šroubů je bohužel všude, je to celosvětové, očerňovat pouze Čínu a Rusko je zcestné. Zlatá devadesátá léta, ikdyž to bylo jinak o ničem tak internet byl naprosto svobodný, internacionální – teď si každý větší pán snaží ohradit ten svůj píseček i na internetu. Jestli to půjde takhle dál tak bude jednodušší pěkně postaru předávat dokumenty z ruky do ruky.

  • Souhlas,
   ano je to od Putina nesmyslne blbe, ale ve srovnani s ostatnima je horsi jen proto, ze tyhle opatreni postupne zavadi prvni (jeden z prvnich). Zavirat oci pred tim, ze to tu mame taky je neskutecne hloupe. Ano, u nas jsou to ted jen ty sazkovky, ale cim myslite, ze pred par lety zacinali v Rusku? Uplne stejne jako tady.

   Navic je to od Putina hloupy a jen to ukazuje, jak lide v pohode sveri vladu a napriklad i tlacitko aktivace jaderne bomby, kde jakemu hlupakovi. Ano chapu dobu rozmachu Ciny a s tim souvisejici opatreni na udrzeni hospodarkeho rustu jakoli se mi to nelibi. Chapu i utocnou nadvladu Zapadu a Ameriky a s tim souvisejici opatreni na udrzeni nadvlady jakoli se mi to nelibi. Ale Rusko je dnes v jasne defenzive a ekonomicky boom tam take neprobiha, delat persekucni opatreni na udrzeni si toho koutku hnoje, co ted maji, je vazne hloupe.