V Rusku postavili jeden dům za 24 hodin pomocí 3D tisku. Tedy skoro…

8

S pomocí 3D tiskárny se staví i domy a v Rusku teď zvládli jeden postavit za 24 hodin. Alespoň tak znějí palcové titulky a lidé očekávají zářivou budoucnost, kdy se všechno bude snadno a rychle tisknout. Dům je velký 37 m², stál 10 134 dolarů a byl hotový za jeden den.

apis1
Foto: Apis

Technologie 3D tisku je samozřejmě dobrá, ale dům vám jen tak nevytiskne. Nanejvýš můžete takto postavit zdi – místo z cihel zde rotuje stroj, který vypouští stavební hmotu (beton) postupně tak, aby stačila zasychat a nebylo třeba bednění. Čemuž se s přimhouřením oka asi dá říkat i 3D tisk. Ale podobně se už dlouho třeba nahazují zdi, kdy jen držíte hadici a stříkáte maltu. Je tohle snad 3D tisk?

apis2
Foto: Apis

Do onoho ruského domu nakonec stejně museli přijít řemeslníci udělat rozvody a omítky, o vybavení nemluvě. Jde tedy jen o jiný způsob stavby základní konstrukce z homogenní hmoty místo současného způsobu, kdy se „vytisknou“ cihly.

 

V Rusku postavili jeden dům za 24 hodin pomocí 3D tisku. Tedy skoro…
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas

8 KOMENTÁŘE

   • Prepacte Pan redaktor ale musim suhlasit s Crhom, to ze to kyda beton alebo atrament alebo filament alebo xy materialov nema nic spolocne s Vasim doslova osocujucim popisom 3D tlace. Ide o princip a nie o pouzity material! Ked NASA predstavila koncept stavania zakladne na mesiaci pomocou 3D tlace z mesacneho betonu, tak to je 3D tlac lebo je to USA?????? Budte taky laskavy a upravte si tu doslova haniacu formulaciu o 3D tlaci. Mne je jedno ci je to Rusko Cina, Amerika, EU alebo Uruguai. Vasa formulacie je agresivne formulovana. A btw postavit hrubu stavbu domu za 24hodin je uspech.

    • citace: „ale dům vám jen tak nevytiskne. Nanejvýš můžete takto postavit zdi – místo z cihel zde rotuje stroj, který vypouští stavební hmotu (beton) postupně tak, aby stačila zasychat a nebylo třeba bednění. Čemuž se s přimhouřením oka asi dá říkat i 3D tisk. Ale podobně se už dlouho třeba nahazují zdi, kdy jen držíte hadici a stříkáte maltu. Je tohle snad 3D tisk?“ a „Do onoho ruského domu nakonec stejně museli přijít řemeslníci udělat rozvody a omítky, o vybavení nemluvě. “
     Jako vyznívá to že pokud tam nebude vytisknutej ani koberec ani kvítka tak se nejedná o 3D tiskárnu?

     • Tak jasně, vybavení domu být nemusí :), ale jaká je tedy definice 3D tisku? Josef Průša píše „3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (3D model) vytváří fyzický model. Je to proces additivní, to znamená, že se materiál přidává. Narozdíl od obráběcích strojů, kde se z celistvého bloku materiál odebírá, až zbyde jen požadovaný tvar.“

      Tohle by mohl být 3D tisk základní konstrukce domu. Ale kdyby tam stroj kladl přesné prefabrikované díly, už to 3D tisk není? Nebo možná je to v tom, že stavební hmota je v tomto případě tekutá..

      Takže nejde o dům postavený na 24 hodin pomocí 3D tisku, ale spíše o dům, jehož hrubá obvodová konstrukce byla postavena pomocí 3D tisku.

      No a třeba takto podle definice vypadá 3D tisk hrubé omítky 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=ywY8YfYAf1I

     • Získáno v překladu? V tom videu z Číny (01:00+) ve chvíli kdy anglicky hovořící průvodce říká: „internal decorations are also 3D printing“ stavitel poklepává na zeď. Nevím zda měli na mysli opravdu vnitřní omítku, či plastiku visící hned vedle na zdi. 😉