Ruský vývojář uvolnil nástroj pro spuštění X86 aplikací pod Windows RT

0

Většina tabletů, na nichž v současné době běží Windows RT, jsou kvalitní stroje s dobrými displeji, připojitelnou klávesnicí a v ideálním případě externím akumulátorem. Velmi pozitivně je hodnocen i referenční tablet platformy – Surface RT od Microsoftu. Jediným zádrhelem tak zůstává nemožnost spustit aplikace pro procesory s architekturou x86. Instalace probíhá pouze z Windows Store, kde jsou Microsoftem schválené aplikace nativně psané pro procesory ARM.

Když si uživatel tablet s Windows RT kupuje, o tomto omezení pravděpodobně ví a běžné stolní aplikace bude vyžadovat minimálně. Určitě však přijde chvíle, kdy nenajde ve Windows Store použitelnou alternativu a bez běžné desktopové aplikace se zkrátka neobejde. Právě pro tyto účely se na fóru XDA-developers.com objevil užitečný nástroj, který aplikace pro x86 umožňuje spouštět. K jeho chodu je nutný Windows RT s jailbreakem – odemčením, které umožní instalovat aplikace pro ARM jinak než z Windows Store. Pak už stačí stáhnout malý soubor MSI, který je zatím nutné spustit před každým nastartováním spustitelné aplikace EXE.

Utilita je zatím ve fázi rané beta verze, a proto je zaručena funkčnost pouze u několika nenáročných aplikací. Samozřejmě nelze očekávat, že na tabletu s procesorem ARM rozjedete Photoshop nebo náročné hry, nástroje typu WinRAR nebo 7-Zip však jdou spustit a normálně používat. V současné době potvrzuje vývojář funkčnost těchto aplikací:

  • WinRAR
  • 3D Pinball z Windows 95 (bez zvuku)
  • Heroes of Might & Magic 3 (s patchem pro 32-bit, bez zvuku)
  • 7-Zip a 7-Zip Benchmark

Do budoucna plánuje Mamaich, který za nástrojem stojí, automatické spouštění utility při pokusu nastartovat x86 aplikaci a podporu pro další hry a programy: uTorrent, Age of Empires, Command and Conquer a Jaged Alliance 2. Více informací je dostupných přímo na fóru XDA-developers.com nebo blogu ruské ho vývojáře. Na videu níže si můžete prohlédnout, jak běží Heroes of Might & Magic 3 na Asus VitoTab RT.

 

Ohodnoťte tento článek!