RV740 oficiálně existuje

0

AMD zveřejňuje na svých stránkách seznam všech svých grafických karet, které mají podporu v ovladačích, společně se jménem jejich jádra a hexadecimáním identifikačním kódem. Server X-bit labs objevil, že v tomto seznamu je již uveden i bezejmenný Radeon s čipem RV740. Připomeňme, že RV740 má být první GPU od ATI vyráběné novým 40nm postupem.

M97 je pravděpodobně mobilní varianta RV740. M93 je buď další nový čip, nebo notebooková verze RV730 (to úplně nevíme; mimochodem, nad těmito položkami jsou v seznamu ještě dvě bezejmenné karty s RV730 a dvě s RV710, přestože Radeony HD 4600 a HD 4350/4550 už v seznamu zaneseny jsou).

Dalším prozrazeným produktem je nový severní můstek kódově označený RD890 (pravděpodobně se bude jmenovat AMD 890). PCI Special Interest Group (PCI-SIG), organizace spravující standard PCI Express, jej přidala do seznamu hardware kompatibilního s PCI Express 2.0. To znamená, že RD890 by nemělo nic bránit vyrazit do prodeje.

Ještě se vraťme k RV740. Podpora v ovladačích může znamenat, že karty s novým jádrem budou už brzy vydány. Máme ještě jedno vodítko, které by tomu mohlo nasvědčovat: Radeony HD 4830 mají u distributorů stav end of life, což znamená, že se karty přestávají vyrábět a už se budou pouze doprodávat skladové zásoby. A starší neověřené zprávy o RV740 říkají, že nový čip má 640 stream procesorů a 32 texturovacích jednotek, stejně jako Radeon HD 4830, a užší 128bitová sběrnice bude vyvážena rychlými pamětmi GDDR5.

Proti tomu hovoří zpráva serveru The Inquirer, podle kterého jsou s 40nm postupem problémy a proto jsou všechny nové grafické čipy zpožděny. Fudzilla dokonce před pár dny napsala, že 40nm čipy od Nvidie se ještě nezačaly vyrábět. Nový výrobní proces se údajně potýká s velkými úniky proudu. A jak asi víte, proud unikající do momentálně neaktivních tranzistorů způsobuje velký nárůst spotřeby a vyzářeného tepla. V praxi to znamená, že při srovnatelném počtu tranzistorů přinese 40nm výroba pouze minimální snížení spotřeby. Dost možná žádné a vlastně může spotřeba být i vyšší. Kvůli tomu nelze očekávat ani zvýšení výkonu pomocí navýšení frekvence.

Kolik ATI a Nvidia ušetří na výrobě, bude záležet na výtěžnosti 55nm a 40nm postupů. Ovšem vzhledem k tomu, že dnešní high-end není limitován plochou čipů, ale tepelnými charakteristikami, jsou naděje na revoluci ve výkonu velmi bledé.

Zdroj: X-bit labs, The Inquirer

RV740 oficiálně existuje
Ohodnoťte tento článek!