Rychlá tvorba prezentace v PowerPointu 2007

0

PowerPoint 2007 obsahuje několik zajímavých nástrojů, které poslouží uživatelům bez grafického cítění. Zapomeňte na otravné hraní si s barvami textů a pozadí, vkládání infantilních animovaných doplňků. Vaše prezentace může vypadat dokonale profesionálně i bez nich, navíc to zvládnete s minimální námahou. PowerPoint 2007 obsahuje hotové šablony i sady barevných schémat, kde jednotlivé barvy k sobě vzájemně ladí.

Kompletní šablony prezentací vám nabídnou rozvržení prvků na snímcích prezentace, barvy, pozadí i obrázky. Jsou rozděleny do několika skupin tak, abyste si z nich co nejsnáze vybrali. Šablony jsou univerzální, ale někdy je třeba je přizpůsobit. Ani toho se nemusíte bát. S použitím vhodných nástrojů prezentaci určitě nezkazíte.

Šablony

Spusťte PowerPoint a klepněte na tlačítko Office v levém horním rohu. V novém okně klepněte na skupinu Nainstalované šablony. Na náhled, který se vám líbí, poklepejte a otevřete jej v PowerPointu, kde ho zpracujete pro svou prezentaci. Využijte také šablony Microsoft Office Online, které jsou dostupné při aktivním připojení k internetu. Obsahují mnoho dalších zajímavých šablon s různými náměty.

Karta Návrh

Otevřená šablona obsahuje množství snímků, které budete muset upravit. Jiné budete chtít odstranit, další zase přidat. Se vším vám pomůže skupina tlačítek Snímky na kartě Domů. Kromě kompletních šablon můžete začít s tvorbou prezentace úplně od začátku, pouze s tím, že si připravíte nějaký barevný motiv. S připravenou prázdnou prezentací se přepněte na kartu Návrh a klepněte na některý z nabízených motivů. V nabídce Barvy zase najdete sady barev, kterými je možné upravit aktuálně nastavený motiv.

Nastavení pozadí

Jak šablony, tak motivy nabízejí již připravené pozadí jednotlivých snímků prezentace. Všimněte si, že až na výjimky se používá jednobarevné pozadí doplněné jednoduchými vzory, které nekolidují s textem. Fotografie jsou na pozadí prezentace spíše výjimečně. Vlastní pozadí nezávislé na tom ze šablony nebo motivu nastavíte po stisknutí tlačítka Styly pozadí na kartě Návrh. K dispozici jsou různé barvy ladící s nastaveným motivem, vybrat si můžete i vlastní obrázek, pokud v nabídce klepnete na Formát pozadí a v okně pak zvolíte jako výplň Obrázek nebo texturu.

Úprava rozložení

Při tvorbě prezentace bez šablony a jen s použitím motivů se vám hodí rychlé nastavení rozložení prvků na snímku. Přepněte se na kartu Domů a ve skupině Snímky klepněte na tlačítko Rozložení. Podle náhledů si vyberte a na jeden z nich klepněte. Chcete-li toto rozložení přiřadit všem snímkům v prezentaci, pak si je hromadně označte za použití klávesy Shift a myši v levém panelu s náhledy.

PowerPoint vás nezachrání

Důležitou součástí prezentace jako takové není jen její vytvoření v PowerPointu. Výsledek své práce budete předvádět nějakým divákům – kolegům, nadřízeným, uživatelům svých produktů… Proto myslete na to, že na snímcích je nutné podchytit nejdůležitější body, které podrobněji musíte rozvést svými slovy.

Příliš mnoho informací škodí

Prezentace jsou určeny k tomu, aby vizuálně doplňovaly váš výklad. Občas se setkáme s tím, že snímky prezentace jsou zaplněné textem, co to jen jde, nebo ještě hůře, že obsahují oskenované dokumenty. To je chyba. Všimněte si, že na šablonách je vždy místo pro tři čtyři body. Každý snímek by měl obsahovat nějakou myšlenku, kterou chcete rozvést. Pár bodů na snímku pak pomáhá posluchačům zapamatovat si to nejdůležitější.

Ohodnoťte tento článek!