Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení

Projekt Quantum pokračuje a nabídne další úpravy kódu, díky čemuž bude mj. omezena režie nanečtených stránek.

4
Firefox Aurora
Ilustrační foto

Za zhruba tři týdny dostaneme nový Firefox, který bude svižnější. O tom, jak rozsáhlými změnami prohlížeč prochází v posledních měsících (a ještě několik měsíců procházet bude), jsme již napsali mnohé. Jednak se rozděluje do více procesů, jednak jsou do něj přidávány části nového vykreslovacího jádra. Kvůli prvnímu uvedenému přichází o podporu původních doplňků. Do toho všeho Mozilla připravuje úplně nový vzhled Firefoxu.

Výsledkem bude mj. bezpečnější, stabilnější a především podstatně rychlejší prohlížeč. Představu o tom, jak se výkon změní v následující verzi, nám dává test provedený Dietrichem Ayalou z Mozilly. Ten již delší dobu sleduje časy spouštění prohlížeče, které se aspoň v jeho případě až do verze 51 zhoršovaly. Ještě bych měl dodat, že tenhle člověk předvádí velmi výjimečný způsob zacházení s prohlížečem, který je na hony vzdálený tomu, jak pracují běžní lidé.

Rychlejší start a nižší spotřeba paměti

Má totiž ve Firefoxu otevřeno 1 691 panelů. Otázka tedy zůstává, jak moc se změny projeví v běžných případech použití. Minimálně ti náročnější z nás ale při používání aplikace zaznamenají velké zlepšení. Ayalův Firefox 51 startoval skoro 8 minut. Pak došlo k významnému zlepšení, stále ale šlo o časy delší než čtyři minuty. Firefox 55 ale díky dalším úpravám dokáže se 1 691 panely nastartovat za 15 sekund.

Vývoj dob spouštění Firefoxu v různých verzích. Časy spouštění jsou v minutách (autor: Dietrich Ayala)
Vývoj dob spouštění Firefoxu v různých verzích. Časy spouštění jsou v minutách (autor: Dietrich Ayala)

Tak razantní skok naznačuje, že nové technologie ohnivé lišce dodávají vzpruhu, ve kterou jsme možná ani nedoufali. Zlepší se též spotřeba paměti. Ta v uvedeném případě Ayalovy instalace dosahovala hodnoty 2 GB. Bavíme se o stavu po spuštění programu, kdy samotné stránky nebyly ani načteny. Od Firefoxu 55 se prohlížeč po spuštění spokojí se zhruba půl gigabajtem paměti.

Co způsobuje zlepšení?

Jak jsem už naznačil, v rámci projektu Quantum se v prohlížeči postupně objevují novinky testované v jádře Servo. Nadcházející verze Firefoxu nabídne Quantum Flow, který představuje výzvu vývojového týmu zlepšit odezvu prohlížeče. Jedná se tak o více úprav, které společně činí prohlížeč lepším. Významnou měrou se na zlepšení spotřeby paměti a zrychlení spouštění aplikace podílí na dílčí změně, jež se právě snaží o to, aby se režie nenačtených stránek co možná nejvíce blížila nule.

Jak se zdá, nový Firefox bude radost používat. Stále ale nevíme, jak svět zareaguje na změny v podpoře doplňků, které by se měly odehrát na podzim.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

    • Shodou okolností je to ale jediný prohlížeč, u kterého je jakástakás kontrola toho, co o tobě napráská svému autorovi, nebo dokonce třetí straně.

      Někdo řeší, za jak dlouho mu nastartuje bžilion tabů (úchylka sama o sobě), jiný zase své soukromí.