Rychlost SSD a kapacita HDD s řadičem HighPoint

0

Společnost HighPoint mezi běžnými uživateli asi nebude příliš známá: zaměřuje se totiž na SATA a SAS RAID řadiče pro servery. Její nové řadiče RocketHybrid 1220/1222 ale jistě zaujmou i vás: jedná se totiž o úplně první implementaci čipu Marvell 88SE9130, který dokáže z klasického pevného disku a solid-state jednotky vytvořit rychlý a zároveň velký hybridní disk.

Možná si ještě vzpomenete na zařízení Raidon Hybrid Runner,
které slibovalo něco podobného – to však nebylo o mnoho více, než
kreativní marketing. Teprve Marvell 88SE9130 s technologií nazvanou HyperDuo a jím osazené řadiče od
HighPointu umí SSD a HDD spojit do jednoho logického oddílu.

HighPoint RocketHybrid jsou dvouportové řadiče SATA 6 Gb/s do slotu PCI Express 2.0 ×1. Model označený 1220 má dva interní konektory, u verze 1222 jsou porty vyvedeny jako eSATA. Marvell tvrdí, že jeho hybridní řešení dosahuje v testu PCMark 80 % výkonu oproti samotnému SSD, zato s nepoměrně vyšší kapacitou (za „zlatý střed“ je zřejmě považován pevný disk 4× větší než SSD).

Nyní se povězme, jak vlastně technologie HyperDuo funguje. Můžete jej nakonfigurovat do dvou nastavení: Safe Mode, který zálohuje data z SSD na pevný disk (používá SSD jako inkluzivní cache), nebo Capacity Mode, které úložný prostor obou zařízení sčítá (SSD se tedy chová jako exkluzivní cache).

Na SSD jsou umístěna nejčastěji používaná data, „hot files“. Ostatní data jsou „cold files“, jsou uložena na pevném disku; jejich rychlost čtení ani přístupová doba nejsou nijak vylepšeny. To je trochu primitivní způsob realizace, avšak zdá se, že řešení, které by na SSD nechávalo jen malé části souborů a během čtení těchto malých částí připravilo hlavičky HDD ke čtení zbytku, ještě nikdo nevymyslel. Rozhodnutí, která data jsou žhavá a která studená, můžete nechat na libovůli automatiky, nebo korigovat její výběr pomocí dodávaného software s přehledným grafickým rozhraním.

Marvell 88SE9130 je pouze první vlaštovkou, s technologií HyperDuo se počítá i u dalších řadičů. S HyperDuo bychom se tak dříve či později mohli setkat na dražších základních deskách.

Zdroj: HighPoint, Marvell (HyperDuo Product Brief)

Ohodnoťte tento článek!