Rychlý a s jednoduchým nastavením pro lidi. Google představil vlastní Wi-Fi router OnHub

0

Pokud si rovněž myslíte, že spravovat domácí Wi-Fi síť je zbytečně složité, možná vás zaujme novinka Googlu. Ten spolu s TP-Linkem představil vlastní router OnHub. TP-Link dodal hardware, Google zase slibuje vlastní software, ze kterého vás nebude bolet hlava.

Google OnHub
Google OnHub

OnHub neudělá v obýváku ostudu, nevypadá jako typický síťový prvek. Válec v černé nebo modré barvě o výšce 19 cm a průměru 12 cm v sobě obsahuje hned třináct antén. Šest všesměrových pro pásmo 2,4 GHz, stejný počet pro 5 GHz a jednu směrovou pro pásmo 2,4 GHz, jež má posílit signál v nejdůležitějším místě domu.

Router si rozumí se standardy 802.11a/b/g/n/ac s MIMO 3×3, dle všeho ale nepodporuje funkce tzv. Wave 2 jako MU-MIMO. Maximální teoretická rychlost Wi-Fi je 1900 Mb/s a připojit lze najednou až 128 zařízení. OnHub má jeden gigabitový WAN a jeden gigabitový LAN konektor. Kdo chce rychlým kabelem propojit více zařízení, bude muset dokoupit ještě switch. OnHub dále podporuje Bluetooth 4.0 a méně používanou alternativu ZigBee. Vzadu je i jeden konektor USB 3.0.

Google OnHub Google OnHub Google OnHub

Výkon pro směrování a další funkce dodá dvoujádrový procesor Qualcomm IPQ8064 (1,4 GHz Krait 300), jde o sourozence Snapdragonu 600 určeného právě pro síťová zařízení. V routeru bychom dále našli 1 GB RAM a 4 GB flash paměti. Na těle je dále 3W reproduktor, kolem něj pásek s LED diod, které umí svítit různými barvami. OnHub navíc obsahuje světelný senzor, takže se reguluje jejich jas tak, aby v noci neoslňovaly.

 

A teď to zvláštní. OnHub pravděpodobně vůbec nemá tradiční webové rozhraní, ale nastavuje se přes aplikaci pro Android a iOS. Dále k němu potřebuje účet u Googlu. Router holt není pro každého.

Prvotní párování s Androidem proběhne pomocí zvukového signálu, podobě jako umí Google posílat URL na počítači. Ovládací software má být co nejjednodušší, stále aktualizovaný a vždy má srozumitelně říci, co je špatně a jako to opravit. Což bez praktického testu zatím neověříme.

OnHub se zatím bude prodávat jen v USA a Kanadě, a to za 200 dolarů. Ještě letos pak Google představí další router ve spolupráci s Asusem.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!