Mobilní Ryzen 5000 má asi jádra Zen 3: v APU Cezanne je prý osm jader v jednom CCX

31

Chvíli to vypadalo, že AMD nebude mít v noteboocích úplně odpověď na procesory Tiger Lake od Intelu, které přinese o hodně vyšší jednovlákový výkon než mobilní Ryzeny architekturou Zen 2. Ale teď se zdá, že by mohlo být připravené a už někdy v první půle příštího roku by mohlo kontrovat mobilními APU s architekturou Zen 3.

Před nedávnem se objevily informace, dle nichž má APU Cezanne, což je zřejmě následník APU Renoir, jenž bude pohánět Ryzeny 5000G pro desktop a Ryzeny 5000U a 5000G pro notebooky, překvapivě téměř stejné grafické jádro jako předchozí Renoir. A to 8 CU architektury Vega neboli 512 shaderů. Minule jsme vyslovili obavy, zda to neznamená, že nejde o nový čip a AMD jen provedlo refresh Renoiru s architekturou Zen 2. Podobně jako zrecyklovalo APU Raven Ridgegeneraci Picasso, místo aby vydalo rovnou 7nm generaci APU.

Vypadá to ale, že tato pesimistická obava by se nám možná nemusela naplnit. Objevila se totiž první zvěst, ukazující, že by Cezanne mohlo mít naopak už jádra Zen 3 a pak by tedy jistojistě muselo jít o poctivý nový křemík. Je třeba říct, že spekulativně se u Cezanne o jádrech Zen 3 mluví již dávno. Problém je, že pro to pokud vím chyběl nějaký doklad a mohlo jít jenom o chybný předpoklad, takže trochu hrozilo, že najednou přijde velké rozčarování, pokud by se potvrdila verze s refreshem Renoiru. Jde tu tedy o to, jestli se ten předpoklad trefil do reality, nebo ne.

Únik ES čipu Cezanne?

Nyní na Twitteru softwarový vývojář Patrick Schur uvedl, že se setkal (nevíme, jestli nějak nepřímo, nebo i blížeji) s ES procesorem Cezanne, jenž nese kód 100-000000285-30_Y. Křemík je údajně v steppingu A0 a má jít o APU Cezanne v pouzdru FP6 – to je BGA provedení. Je to tedy vzorek notebookové verze, který by nejspíše mohla vyjít v první polovině roku 2021 jako Ryzeny 5000U a 5000H.

Důležitá věc je tu jedna. Schur nejprve uvedl, že vzorek má osm jader, čtyři v každém ze dvou bloků CCX. To je uspořádání architektur ZenZen 2. Poté ovšem Schur napsal, že se spletl a v procesoru je jenom jeden CCX s osmi jádry propojenými přímo. Tím je implikováno také, že všechna jádra sdílejí jednu L3 cache.

ES vzorek APU Cezanne Patrick Schur
ES vzorek APU Cezanne (Zdroj: Patrick Schur)

Toto, jak si možná vzpomínáte, odhalilo AMD už vlastně předrokem jakožto jednu ze změn, které přinese architektura Zen 3. Pokud tedy Schur opravdu ověřil, že má Cezanne osmijádrový blok CCX a ne dva čtyřjádrové, tak tu patrně máme onen doklad, že je to nový procesor s novou architekturou.

APU Cezanne má údajně 8jádrové bloky CCX Patrick Schur
APU Cezanne má údajně 8jádrové bloky CCX (Zdroj: Patrick Schur)

Pro konkurenceschopnost AMD by toto bylo velmi dobře. Díky vysokému IPC a taktům až 4,7 až 4,8 GHz u procesorů Tiger Lake by totiž jinak asi Intel získal velmi velký náskok v jednovláknovém výkonu – výsledky v Geekbench například ukazují, že by Core i7-1165G7 mohlo jednovláknově Ryzen 7 4800U porážet až o 25–30 %.

Vzorek procesoru Intel Tiger Lake ukazany na CES 2020 2
Vzorek procesoru Intel Tiger Lake-U ukázaný na CES 2020 (Zdroj: Intel)

Ponechme raději teď stranou, zda je Geekbench dobrý test a tak podobně – mezi Renoirem (jednovláknový maximální boost 4,4 GHz) a Tiger Lake určitě poměrně velký rozdíl v jednovláknovém výkonu je/bude. Pokud ale Zen 3 zvýší významně IPC a třeba se ještě povede o 100 MHz přidat na frekvenci, mohlo by AMD situaci jakž takž srovnat. Zároveň by mělo výhodu osmi jader proti Tiger Lake-U.

Myslíte, že APU Ryzen 5000 už bude mít jádra Zen 3?

Tuto informaci zatím berte trošku s rezervou, protože přece jenom s Patrickem Schurem jako leakerem nemáme až takové zkušenosti. Doufejme, že se použití jader Zen 3 v Cezannu potvrdí pokud možno brzy z nějakých dalších zdrojů.

Galerie: Úniky k APU Cezanne/AMD Ryzen 5000

Zdroje: Patrick Schur (1, 2)

Mobilní Ryzen 5000 má asi jádra Zen 3: v APU Cezanne je prý osm jader v jednom CCX
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.71%) 14 hlasů

31 KOMENTÁŘE

  • Říká vám něco slovo REKLAMA?
   Intel za pár centů nechal natisknout jiné krabičky, a rázem o něm po celém světě píší novináři a to nejen ti z odborných médií, ale i z těch zpravodajských.

      • To jen nechápete psaný text.
       Reklama nefunguje na principu „donucováni“, ale na principu „navozování chtění“.
       Příklad:
       Donucování: Když paní učitelka řekne Pepíčkovi: Jestli si do zítra nekoupíš pravítko, tak dostaneš pětku!
       Navozování chtění: Když paní učitelka řekne Pepíčkovi: Kdybys měl pravítko, tak by tyhle čáry byly tak hezké, že by se možná líbily i Mařence.
       To první není reklama. To je vydírání. To druhé je reklama.
       A vůbec nejde o to, jestli si Pepíček to pravítko koupí a pokud ano, tak je úplně jedno, jestli se nakonec ukáže, že to Mařenka ocení nebo ne.
       Prostě reklama má navodit v člověku pocit, že danou věc sám chce.

     • Tady máte pravdu ale v tom druhém komentáři vám to ujelo. Právě že jde i o to, aby si zákazník produkt koupil, jinak je reklama k prdu. Kdyby si všichni o Intelu povídali ale nikdo si ho nekoupil, tak je marketing hodně špatný.
      Ne že bych Intelu nefandil. Bez něj by se do jeho minule pozice dostalo AMD a taky by to nebylo dobrý. Každá firma potřebuje vydělávat peníze. Ale Intel mě dost štve svými manipulativnimi prezentacemi (na můj vkus více manipulativnimi než je zdrávo a než mají ostatní) a svými nechutnymi podplacecimi praktikami.

   • Aktuálny podiel na OEM trhu v prospech Intelu, ešte neznamená, že sa „trh“ správa logicky, podľa najlepšieho pomeru výkon/cena je tam veľa iných faktorov. V retail trhu je to prakticky naopak v prospech AMD z dôvodu veľkej pružnosti tohto trhu a takmer výhradnej orientácii sa na hodnotu za peniaze (vykon/cena). OEM trh je beh na dlhú trať…zmena podielu sa buduje dekády ak by AMD chcelo zmeniť pomer aspoň na 50:50. Rozhodujucim faktorom budu výrobné kapacity…na to OEM najlepšie reaguje.

      • Citoval som exaktné čísla tržného podielu, ktoré jasne definujú záujem nakupujúcich počítačovú techniku….aktuálny stav…
       Že je to tebe ako AMD fanúškovi proti srsti, je čiste tvoj problém…

      • Vladar jako typicky predstavitel fanatickeho demagoga, ktery zasadne neodpovida na to, co by mohlo stavet AMD do nejakeho pozitivniho svetla a Intel do negativniho.
       Jednobitova logika fanatika 😀

     • Většina z nich budou díky tomu, že Intel má nasmlouvané odběry. Až Intelu vyprší smlouvy a prodejci i přes výhrůžky Intelu pochopí, že je lepší pro zákazníka nabídnout i AMD, tak ty prodeje půjdou hodně dolů.

      • realisticky je to od AMD zoufalý závod než se Intel vykřeše z výrobních problémů. I ten Tiger Lake v nejdůležitějším mobilním segmentu naznačuje že s architekturou problém není, tam ani 8 jader AMD nepomůže protože v ultramobile jsou na nízkých frekvencích stejně k prdu.
       Hlavně jde o to že Intel díky projektu XE bude nezávislý jak na AMD tak NV grafikách, toho se oba bojí a velice oprávněně. Po těch čistkách ve výrobní divizi už to nemusí trvat zas tak dlouho jak by si AMD fans přáli aby znovu rytmus naskočil, proto z AMD tak tlačí na pilu – každé procento které získají během cca roku budou pak muset tvrdě bránit….

      • “ tam ani 8 jader AMD nepomůže protože v ultramobile jsou na nízkých frekvencích stejně k prdu.“
       .. formulovat to takto je ptakovina a hlavne to neni ani v pravda. Intel by rad uvedl 8C do ULV, ale on je jednoduse nema v soucasnosti. To ze ty si myslis, ze to Intel „vyresil“ 4C na vyssich frekvencich je tim, ze tenhle navrh spada do doby, kdy jeste netusil, ze AMD s necim jako 8C v 15-25W vyrukuje. Intel uvedl driv nez AMD 6C/12T do ULV segmentu. Dneska ma stale 10710U a 10810U, ktere jsou ale stale 14nm jejiz vysledkem je spatna efektivita a oproti AMD nizdky vykon v zatezi.
       Druha vec je, ze dnesni CPU jedou pres boost technologie, ktere umozni 8C behat temer stejne vysoko, jako 4C. AMD je momentalne nejak navrhove u UV na nizsi frekvence omezeno, to ale nejspis opravi Cezanne se Zen3 nebo mozna VanGogh.

  • Já zas nechápu, že někdo není schopen pochopit úplně zásadní věc: Intel nikdy nic neslibuje. Intel ve svých oficiálních vyjádřeních vždycky říká: očekáváme, předpokládáme, pravděpodobně uvedeme…
   Ale chápu, že pro ty méně inteligentní, co ještě nezvládli ani chápání psaného textu, je úplně jedno, co Intel říká, protože oni mají jasno.
   Ještě ani jeden z vás prolhanejch ubožáků mi tu nebyl schopen doložit nějaké oficiální vyjádření, kde by opravdu Intel něco slíbil. Vždycky to jen okecáváte. Pokud chcete vidět firmu, co něco slibuje, podívejte se na Teslu. Tam jsou opravdu prohlášení ve formě slibů. Žádná opatrná vyjádření. A pak samozřejmě často následuje nesplnění těchto slibů.
   Nemám nic proti obviňování Intelu. Ale obviňujte ho z toho, co opravdu dělá. Obviňujte ho z toho, že mu utíká konkurence ve výrobních procesech, obviňujte ho z bezpečnostních chyb v čipech, klidně si ho obviňujte i z toho, že optimalizuje své kompilátory pro své procesory (byť to je dle mého normální), obviňujte ho, že jeho HT je výrazně hůře implementováno, než SMT u AMD, obviňujte ho, že mu krátkodobě klesá cena akcií, obviňujte ho z toho, že kupuje konkurenci (třeba v AI čipech), obviňujte ho z toho, že nebyl schopen sám vytvořit konkurenceschopný 5G modem, atd. Obviňujte ho z čeho chcete, ale nelžete u toho.