Ryzen 9 7950X má prý boost závislý na teplotě. Maximálního taktu dosáhne jen při méně než 50 °C

6
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 s architekturou zen 4 pro socket AM5 1600
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 pro socket AM5
-
Zdroj: AMD

Nejrychlejší Zen 4 opravdu má neoficiální maximální boost až 5,85 GHz. Jenže dosáhnout ho v praxi bude asi všechno, jen ne snadné.

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých.

Tuto informaci přinesl web WCCFtech. Údajně přímo od AMD získal potvrzení toho, že Ryzen 9 7950X bude mít opět reálně vyšší maximální frekvenci než 5,7 GHz, které jsou uvedené ve specifikacích. Opět to bude jako v generaci 5000, kde mají Ryzeny 9 5950X reálné maximum o 150 MHz vyšší než svůj oficiální boost. U Ryzenu 9 7950X to znamená, že zatímco je oficiální maximální boost 5,70 GHz, ve skutečnosti procesor může jít frekvencí oportunisticky výš, až na 5850 MHz.

Toto není přetaktování, ale přímo standardní chování boostu přímo ve výchozím stavu. WCCFtech tedy potvrzuje, že model 7950X opravdu dosáhl na onu hodnotu 5,85 GHz, která už dříve prosákla neoficiálně. Jenže tato frekvence navíc není zaručená, procesor jí může dosahovat jen někdy, případně jen po krátký čas. Háček je, že u Ryzenu 7000 patrně bude o dost výjimečnější nebo těžší na tento vyšší takt běžně dosáhnout. Na Ryzenu 9 5950X to přitom až taková vzácnost není.

5,85 GHz ano, ale…

Podle WCCFtechu procesor 5,85 GHz dosáhne vždy jen na jednom jádru současně, jde tedy opravdu o „jednovláknové turbo“ v pravém slova smyslu. Musí přirozeně být použito preferované jádro, tedy stejný princip jako u Intel Turbo Boost Max 3.0 (AMD preferovaná jádra používá od Ryzenů 3000 Matisse).

Větší a nejdůležitější překážkou ale bude, že bonusových 150 MHz bude teplotně podmíněno, což je zase obdoba Intelova Thermal Velocity Boostu. AMD teplotní podmínku zřejmě mělo u boostu Ryzenů 3000, ale popravdě nevíme o tom, že by existovala také u Ryzenů 5000. Ryzeny 7000 ale tento boost na teplotě závislý mají – podle WCCFtech smí Ryzen 9 7950X jít na 5,85 GHz jen tehdy, pokud bude teplota křemíku nižší než 50 °C. Jde prý o informaci přímo od AMD.

Specifikace procesoru AMD Ryzen 9 7950X
Specifikace procesoru AMD Ryzen 9 7950X. Oficiálně se uvádí boost jen 5700 MHz, ale reálně má CPU povoleno víc (zdroj: AMD, via: AnandTech)

Toto je velmi nízká teplota, zvlášť protože malé 5nm čiplety Ryzenů 7000 se budou obtížně chladit. I pokud začnete s CPU vychlazeným po delší nečinnosti, i jednojádrová zátěž nejspíš teplotu vystřelí nad 50 °C během okamžiku. Tudíž 5,85GHz boost bude v praxi jen hodně krátkodobý. Pokud bude procesor mít teplotu 50 °C nebo vyšší, údajně bude boostovat „jen“ na svých nominálních 5,70 GHz, které jsou oficiálně ve specifikacích. To není tak špatné, horší by bylo, kdyby při vyšších teplotách byl takt pod touto specifikacemi slibovanou úrovní.

Pro srovnání: procesory Raptor Lake a další Intely mají jako kritérium teplotně podmíněného boostu hodnotu 70 °C, což dává mnohem více prostoru a potenciál pro praktický užitek je přirozeně vyšší (také ovšem Intel tento teplotní bonus zahrnuje do oficiálně deklarovaných specifikací). Držet Ryzen 9 7950X pod 50 °C asi bude jen obtížně dosažitelné, snad jen s velmi výkonnými vodními chladicími systémy, případně s nějakou technologií podchlazování média (jako jsou termoelektrické články, viz někdejší technologii Intel Cryo Cooling).

Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 1600
Procesor AMD Ryzen 7000 pro socket AM5 (zdroj: AMD)

4,9–5,1 GHz all-core boost?

WCCFtech také píše, že boost pro zátěž všech jader je maximálně 5,1 GHz, ale opět to asi bude záležet na teplotě. Při vyšším zahřátí (s „horším“ chlazením, ať už to znamená cokoliv) by to mohlo asi být spíš jen 4,90–5,05 GHz. Zde ale možná nepůjde o úplně nepropustnou podmínku. AMD doteď nestanovovalo oficiální stropy all-core boostu a nechávalo prostě CPU jet na takových taktech, jaké dovolily limity proudu, příkonu a možná další fyzikální faktory. Takže toto uváděné maximum pro mnohovláknové zátěže je možná spíš typická empiricky pozorovaná hodnota než přímo specifikace.

Tip: AMD Ryzen 7000 oficiálně: čtyři modely a specifikace. Ceny jsou lepší, než se čekalo

Vypadá to tedy, že nakonec 5nm proces TSMC a architektura AMD v praxi nedosáhnou vyšších taktů než proces Intel 7 a jádro Raptor Cove / Raptor Lake. Core i9-13900K sice má v papírech jen 5,80 GHz místo 5,85 GHz u Ryzenu 9 7950X, ale v praxi toho asi bude běžně dosahovat. A Intel posléze vydá ještě 6,0GHz model Core i9-13900KS, čímž tato debata asi bude uzavřená definitivně.

Více: Intel: procesory Raptor Lake dosáhnou frekvence 6 GHz. Core i9-13900KS potvrzeno?

Nakonec ale u procesorů tak úplně nezáleží na tom, na jaké přesně frekvenci poběží, ale na tom, jaký při tom bude výkon. Snad bude výkon dostatečný i tehdy, pokud použijete nějaké „běžné“ chlazení (jako „jen“ špičkový vzduchový chladič, silného AIO vodníka, a ne průmyslový chiller) a podmínku méně než 50 stupňů splňovat nebudete. To bychom se měli dozvědět v přespříštím týdnu – Ryzeny 7000 se začnou prodávat 27. 9. a recenze patrně také vyjdou v této době.

Zdroj: WCCFtech

Ryzen 9 7950X má prý boost závislý na teplotě. Maximálního taktu dosáhne jen při méně než 50 °C
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.56%) 9 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  • To by ma teda zaujimalo, aký rýchly musí byt nejaký “test”, aby nepresiahol CPU 50 stupňov 🙄

   Keď otvorím len Vivaldi, tak teplota vyletí chvíľkovo na 60 stupňov.

   Čo sa týka tej frekvencie, tak niektorým ľuďom by sa fakt nemali poskytovať všetky informácie, lebo väčšina z nich ma tendenciu úplne im nerozumieť a prebrať si ich podľa svojej, zväčša obmendzenej logiky.

  • nanometry bych do toho netahal. 5nm u TSMC taky není skutečné číslo a dalo by se to spíše označit jako třeba 16nm ++++
   Jinak bych to nevyděl tak černě. Tych 5,85GHz platí čistě pro jedno jádro. Když otevíráš Vivaldi, koukni do správce úloh – pracují na tom minimálně 4jádra na plné frekvenci. Tady mluvíme o jednom jádru za podmínek, že ostatní zůstanou v klidu. Když ostatní jádra v bloku zůstanou nečinná, tak vlastně budou odebírat teplo z toho jednoho a napomáhat chlazení. Tohle nebude o výkonosti chladiče, ale vůbec o efektivnosti rozvaděče tepla a kvalitě teplovodivé pasty dostat to teplo co nejrychleji od čipu.
   Uvidíme no jak dlouho to dokáže udržet.

   • Ale o tom bol predsa aj Z3 vs AL a o to viac aj Z4 vs. RP.
    So svojou nevýhodou litografie bude RP vždy energeticky náročnejšou platformou. O tom niet proste pochýb. Na konci dňa je dôležité, či RL dokáže rozptýliť 251 W resp. dokonca 350 W lepšie ako Z4 so svojimi 230 W.