Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení

54
Ryzen Threadripper s odstraněným rozvaděčem tepla (Zdroj: Der8auer)

V poslední době se nám stal folklór z odstraňování krycí rozvaděče tepla z nově na trh uváděných procesorů. Je to tím, že se pod víčky rozmohla teplovodivá pasta, zatímco dříve se procesory k „deklu“ přiletovávaly indiovou pájkou s dobrými teplovodivými vlastnostmi. Po nepříjemném překvapení, které přinesla pasta v highendových procesorech Skylake-X, tak prohlídce neunikl ani konkurenční nový highend od AMD, Ryzen Threadripper v pouzdru pro socket TR4.

Threadripper se začne prodávat až 10. srpna, nicméně jeden kus šestnáctijádra 1950X se dostal do rukou přetaktovávači Romanu Hartungovi (přezdívkou Der8auer) před uvedením a byl jím „demaskován“. Rozměrné pouzdro musel nahřívat dvěma horkovzušnými pistolemi z pájecí stanice, ale přes dosažení 180 stupňů se mu nepodařilo pájku oddělit, v čemž uspělo až mírné násilí, které CPU konečně od rozvaděče oddělilo. Později se ale ukázalo, že bylo nenávratně poškozeno, první následný pokus o spuštění ho zničil. Problém při odstranění rozvaděče je, že obvyklé černé lepidlo držící kryt není jen po stranách, ale také v pásu mezi čipy na substrátu. Klasickou metodou prořezávání žiletkou se k němu nedostanete.

V pouzdru brání odstranění krytu pruh lepidla mezi čipy (Zdroj: Der8auer)
V pouzdru brání odstranění krytu pruh lepidla mezi čipy (Zdroj: Der8auer)

Uvnitř je nakonec skutečně pájka, což také dokládají fotografie. Toto zjištění ovšem není zas tak zajímavé a trošku se čekalo. Odstranění rozvaděče ovšem ukázalo jinou věc: uvnitř pouzdra nejsou dva kusy křemíku, jak se předpokládalo, ale čtyři. Tedy stejná konfigurace, jako v serverovém Epycu, od nějž je pouzdro převzato. Threadripper přitom používá jen polovinu z jeho paměťových kanálů a další konektivity. Celý proces můžete sledovat na videu, kde je jinak v jednu chvíli vidět i způsob instalace Threadripperu do socketu pomocí plastového rámečku.

Vzorek Ryzenu Threadripper má překvapivě čtyři čipy, z nichž jsou však jen dva aktivní (Zdroj: Der8auer)
Vzorek Ryzenu Threadripper má překvapivě čtyři čipy, z nichž jsou však jen dva aktivní. Substrát je hodně silný (Zdroj: Der8auer)

Toto zřejmě neznamená, že by AMD používalo částečně deaktivovaný křemík a šestnáct jader bylo rozprostřeno po čtyřech čipech. Zástupci firmy prý explicitně potvrdili, že aktivní jsou jen dva z čipů a v každém běží všech osm jader (což bude pro desktopové použití určitě lepší). Pravděpodobné vysvětlení je, že Threadrippery budou vlastně zapouzdřené procesory ze stejného postupu, který vyrábí Epyc, ale s dvěma křemíky uvnitř neaktivními. Mohlo by jít o zmetky z výroby, u kterých byl defekt čipu odhalen až po zapouzdření. Případně je Threadripper vyroben touto cestou proto, aby se ho podařilo rychleji dostat na trh. Teoreticky je možné, že po rozjetí výroby (v případě, že o tato CPU bude nějaký signifikantní zájem) už se Threadrippery budou vyrábět nativně jen s dvěma čipy, bez tohoto plýtvání.

Pokud se ptáte, zda toto někdy umožní vytvořit Threadripper s 32 jádry nebo zda by se přebytečné čipy nedaly odemknout, odpověď je pravděpodobně nikoliv. Desktopová verze socketu TR4 je na deskách platformy X399 totiž zadrátována jen k čtyřem paměťovým kanálům, kdežto procesor s čtyřmi aktivními čipy by potřeboval všech osm kanálů. Jinak by dva z čipů neměly vlastní paměť a musely s ní komunikovat jen přes sousední čipy, což má velmi negativní dopady na výkon.

Očištěné CPU. Delid jej bohužel zničil (Zdroj: Der8auer)
Očištěné CPU. Delid jej bohužel zničil (Zdroj: Der8auer)

Doma to nezkoušejte

U pájených procesorů je důrazně doporučeno rozvaděč neodstraňovat, u Threadripperu to ale kvůli komplikovanému pouzdru platí obzvlášť. Roztopit pájku a pak kryt bezpečně sejmout je totiž riskantní a hodně pravděpodobně procesor zničíte, jako se to stalo s vzorkem, který měl Der8auer. Ovšem naštěstí tuto operaci není třeba provádět, protože pájka by měla mít dostatečně dobrou vodivost, aby ji nebylo třeba nahrazovat. Běh bez rozvaděče asi zase nemusí být moc dobrý nápad, protože socket s 4094 piny vyžaduje od chladiče velký přítlak.

Ohodnoťte tento článek!

54 KOMENTÁŘE

 1. Hříšná myšlenka: Základní desky X399 mají 8 DIMM slotů. Opravdu to někdo zkontroloval, že od procesoru nevede osm samostatných kanálů (tedy kromě propojení 4ch/8dimms)?

  Ještě hříšnější myšlenka: A i kdyby ne, dodatečná zpoplatněná aktivace 17+ jader s omezením na 4channel by mohla být pro obě strany finančně/výkonově zajímavou. Bezpečná platforma v CPU by to mohla umožnit (možná i časově omezeně). 😉

 2. „Doma to nezkoušejte“

  Nesmysl, krome nejakyho magora, kterej na tom bude ujizdet, zdravim DDeho, si tohle nikdo domu neporidi. Vzdyt to ma singlethread vykon polovicni proti RyZenu a masivne multithread aplikace pro domaci pouziti zadne nejsou.

  Jednoduse pro hry, multimedia a internet naprosto k nicemu, TRipper je procesor do pracovnich profi stanic, urcite ne domu.

   • Jezisimarja, ja se moc omlouvam. Samozrejme omyl z me strany, polovicni singlethread vykon je v porovnani s Core i7. Samozrejme RyZen ma o neco nizsi singlthread nez Core i7, takze to samozrejme neni polovicni.

    Ale zase na druhou stranu si myslim, ze to neni pointou prispevku, protoste ma TRipper nizky singlthread vykon a proto se nehodi do domacich sestav, ale je to procak do profi pracovnich stanic, kde pobezi soft, kterej bude multithread zvladat.

    • ThreadRippery mají turbo 4GHz, kdežto i7 max. 4,7GHz (budoucí i7 8700K). Takže o polovině singlethread výkonu bych silně pochyboval (IPC je přibližně stejné), kdyžtak prosím uveďte příklad pro objasnění.

     • Pokud myslis IPC – instruction per clock, pak do toho nemichej turbo.

      Ryzen ma oproti kabylake v nejlepsim pripade (pokud vyloucime avx2 a vsechny ostatni testy neoblibene amd komunitou) cca o 10% mensi IPC. Vykon na jadro ma ovsem kabylake podstatne vyssi z duvodu, ktere tu byly uz receny. Coz se ted ukazalo u R3, kdy se 4 jadra pretlacuji se dvema i3 +- procenta.

      Pokud se potvrdi leakle parametry 8700K, bude udrzovat turbo pri zatezi vsech jader podstatne vyse nez threadripper, pochopitelne, kdyz ma tr vic jak dvojnasobek jader.

      Pak tu budeme mit dopad mnoha propojenych ccx.

      Redmarx ma pravdu. Tr neni hracka na doma a nikdy nemel byt.

     • Geekbench test je treba brat s rezervou. treba ten vysledek pro i7700k je o 72% vyssi nez muj Haswell. Pritom frekvence je cca jen cca o 45% vyssi. Vetsi cache 7700k a vylepseni architektury da tezko 27% rozdil ve vykonu..ktery podle tvych cisel tady je. Takze nekde je neco…
      Osobne mi prijde lepsi a realnejsi treba PCMark 10 pro bezny usertest, nez geekbench.

 3. Tak mě napadá, že i když jsou ze socketu vyvedeny čtyři kanály, v balení procesoru by se to dalo rozdistribuovat ne jako 2×2, ale 4×1. Pak by mohly běžet všechny čtyři čipy a každý by měl jeden svůj paměťový kanál. Ale omezující by v tomhle případě mohlo být TDP.

 4. Jsou v TR aktivní konkrétní dvě jádra (svým umístěním .. např. diagonálním), nebo to mohou u každého kusu být jiná dvě? Jde mi o odběr tepla z headsprederu, kdy s ohledem na orientaci heatpipe v bloku chladiče by mohlo jít o různě účinné varianty .

  • Ta destička co to propojuje (i PCB desky) je pasivní, takže cesta od vývodů paměťového řadiče z křemíku do slotu DIMM na desce je pevně daná. To znamená, že fungovat můžou jen čipy ve dvou přesně daných pozicích, nemůžou si vybírat, kde to zapnou. Takž pokud se ukáže., že selhal čip v jedné z těchhle dvou pozicích, pech. A pokud je fungující čip v některé nebo obou těch nepoužívaných, tak zase pech, nedá se s tím nic dělat. Leda že by byly dvě verze desek a jedna byla zadrátovaná na Threadrippery „praváky“ a druhá polovina modelů se dělala pro „leváky“, kd by to bylo všechno invertované 🙂