Ryzeny s 16 jádry možná potvrzeny, takt má být 3,1–3,6 GHz. V Sandře se objevil vzorek

0

Zpráva, že by AMD mohlo vedle platformy AM4 (připomeňme, že je u ní vyzdvihována univerzálnost) nakonec přijít ještě s jedním highendovým socketem, do kterého by se instalovala CPU s více jak osmi jádry, složená z více čipů, zněla ze začátku jako kachna. Nicméně se nám údaje o hypotetické highendové platformě „X399“ množí a přes pochybnosti začíná vypadat reálněji.

Zatím nejzajímavějším dokladem je možná nález procesoru AMD se 12 jádry, jenž by mohl být určený právě pro platformu X399, v databázi benchmarku SiSoft Sandra. Čip nese označení 2D2701A9UC9F4_32/27_N, které značí zkušební vzorek, tzv. engineering sample. Takty ani parametry tedy ještě nemusí odpovídat žádnému procesoru, který se skutečně začne prodávat (tak je tomu u tzv. QS, qualification sample). Kvůli označení ES kódem také nevíme, zda se čip tváří jako desktopové CPU (pokud by označení bylo Ryzen) nebo jako CPU pro servery (Opteron). Nicméně detekce Sandry uvádí, že má běžet v herním PC Alienware Area-51 R3. Pokud celý záznam není falzum, pak by to znamenalo, že toto dvanáctijádro je skutečně připravováno pro desktopovou platformu a jde o highendové CPU pro osobní počítače, nikoliv pro servery.

Záznam benchmarku Sandra pro údajný dvanáctijádrový Ryzen (Zdeoj: VideoCardz)
Záznam benchmarku Sandra pro údajný dvanáctijádrový Ryzen (Zdroj: VideoCardz)

Označení čipu by mělo znamenat, že má svých dvanáct jader s SMT (24 vláken) taktovaných v základu na 2,7 GHz a maximální boost je na poměrně nízkých 3,2 GHz. Turbo pro stav, kdy jsou všechna jádra aktivní, neznáme. TDP taktéž nevíme, ale je vyšší než 95 W. Socket procesoru patrně nemůže být AM4 a podle webu VideoCardz z kódu vyplývá, že není použita ani patice SP3, kterou budou používat čtyřčipové Opterony Naples s osmikanálovým řadičem pamětí. Do čeho by se highendové Ryzeny s více dvanácti až šestnácti jádry instalovaly, tak zástává nejasné.

Legenda pro ES kód čipu (Zdroj: VideoCardz)
Legenda pro ES kód čipu (Zdroj: VideoCardz)

Bohužel nevíme, zda má procesor čtyřkanálový, nebo osmikanálový řadič pamětí a z kolika čipů se tedy fyzicky skládá. Můžete si všimnout, že Sandra u něj detekuje celkem osm 8MB bloků L3 cache, což by znamenalo, že musí být složen ze čtyř čipů s osmi aktivními Core Complexy. A teoreticky by tedy dokonce mohl mít osmikanálový řadič. Jenže toto se zdá nepravděpodobné. Zejména proto, že v polovině z osmi CCX by musela být aktivní dvě jádra a v polovině jen jedno. Pro dvanáctijádro by šlo o neoptimální konfiguraci (až na dostupnost velkého množství L3 cache). Je tedy asi vysoce pravděpodobné, že Sandra zde cache detekuje špatně. Mnohem spíše asi jde o procesor složený ze dvou čipů s celkem čtyřmi CCX, v každém z nichž je symetricky zapnutá trojice jader. Tím pádem by L3 cache mělo být jen 4 × 8 MB.

Dva Ryzeny 7 1700 v jednom

Druhou novinkou, kterou k těmto údajným highendovým Ryzenům máme, přispěl opět časopis Canard PC Hardware, který byl prvním serióznějším zdrojem, který se za existenci této platformy postavil. Pro připomenutí: minule uváděl, že zkušební vzorky s šestnácti jádry pro „platformu X399“ skutečně existují – údajně s TDP 150 W a takty mezi 2,4–2,8 GHz. Mezitím se ale podle jeho tweetu objevila druhá generace vzorků, která už výkonem vypadá o poznání lépe.

Tyto vzorky už prý s šestnácti jádry (a 32 vlákny) mají základní takt 3,1 GHz, takže lze říct, že by představovaly cosi jako dva Ryzeny 7 1700 v jednom. Jednovláknové turbo je nicméně poněkud nižší, zatím jen 3,6 GHz. Tento aspekt by se snad ještě mohl zlepšit, jelikož nejde o čip QS, ale stále jen o vzorek kategorie ES s nefinálními parametry. Co úplně nepotěší, je spotřeba. TDP údajně dosáhlo 180 W, což má být stejná hodnota, jako pro serverová 32jádra. Socket je podle CPC Hardware fyzicky podobný SP3 ze serverů, ale s určitými malými modifikacemi (takže asi bohužel nebude kompatibilita s Opterony). To by možná vysvětlovalo, proč vzorek ze Sandry podle označení nepoužívá socket SP3, ale jiné provedení.

Současné vzorky šestnáctijader pro desktop prý mají základní takty 3,1 GHz a turbo 3,6 GHz (Zdroj: CPC Hardware)
Současné vzorky šestnáctijader pro desktop prý mají základní takty 3,1 GHz a turbo 3,6 GHz (Zdroj: CPC Hardware)

Údajná schémata z Asusu?

Do třetice se ještě na internetu objevila tato schémata, údajně pro platformu X390 (jeden procesor) a X399 (dvouprocesorová deska). Prý má jít o materiály uniklé z Asusu. Nicméně v tomto případě bych si nebyl moc jistý autenticitou, spíš pravděpodobně půjde o falza. Jako realističtější se jeví varianta, že AMD pro domnělou platformu X399 jen mírně modifikuje LGA socket SP3 pro serverová CPU a zbytek nechá na výrobcích základních desek, jak to podává CPC Hardware. Vývoj separátního socketu asi není příliš pravděpodobný. Stál by totiž další peníze navíc a AMD si nemůže být jisto, zda budou prodeje platformy dost vysoké na to, aby se investice vrátila.

Ohodnoťte tento článek!