Ryzen zřejmě ukusuje z tržního podílu procesorů Intel. PassMark hlásí k dubnu změnu o 2 %

19
AMD FX, osmijádro architektury Piledriver z roku 2012/2013 (Zdroj: Extrahardware.cz)

Od procesorů Ryzen (a potažmo architektury Zen, na které jsou založené) se čeká, že aspoň z části zvrátí zpět poměr sil mezi AMD a Intelem, jehož pozice během této dekády stále více sílila. Dnes drží procesory AMD mnohem nižší tržní podíl, než jakého dosahovaly v době Phenomů II, nebo ještě třeba v roce 2012, kdy vyšla architektura Piledriver coby poslední aktualizace desktopové platformy AM3+. Zdá se však, že už máme první hmatatelné doklady, že by se teď pro zelený (nebo dnes červený) tábor mohla situace skutečně zlepšovat. V dobnu totiž zřejmě jejich tržní podíl už stoupl.

Čísla, která by toto měla zachycovat, nemáme od nějaké analytické firmy, sledující trh, ale z benchmarku PassMark, který si vede statistiku zastoupení Intelu a AMD na základě uživatelských hlášení ze svého benchmarku. V grafu, který můžete vidět výše, lze vidět, jak podíl AMD vytrvale klesal od špičky v prvním čtvrtletí roku 2006, přičemž sešup zesílil po posledním malém oživení v závěru roku 2012 (snad vlivem FX generace Vishera a desktopových APU Trinity). Nicméně podle údajů PassMarku nyní mezi koncem roku 2016 a prvním kvartálem roku 2017 dosáhlo AMD dna (alespoň prozatím) a v druhém čtvrtletí, tedy v dubnu, už jeho podíl výrazněji poskočil výš.

Podíl procesorů AMD a Intelu podle benchmraku PassMark. Aktivní graf naleznete zde
Podíl procesorů AMD a Intelu podle benchmraku PassMark. Aktivní graf naleznete zde

Momentálně tak má mezi uživateli tohoto benchmarku být podíl procesorů AMD 20,10 %, což je nárůst o dva procentní body: za první kvartál PassMarku uvádí 18,10 %. Zajímavé přitom je, že tato čísla nejsou čistě pro nově pořízené procesory. Na těchto je sice asi pravděpodobnost spuštění PassMarku nejvyšší, ale počítají se údaje i ze všech starších již existujících PC. Striktně vzato tedy data reprezentují (i) celkovou instalovanou a používanou základnu. Čistá změna tržního podílu nově pořizovaných procesorů by pak mohla být i o něco vyšší než dva procentní body.

V OEM počítačích zatím nárůst nebude

Na druhou stranu – ačkoliv vzorek „dotazovaných“ PassMarku je asi docela velký a tedy statisticky relevantní, je třeba říci, že číslo nemusí skutečně odrážet rozložení sil na trhu. V statistice jsou jen takoví uživatelé PC, kteří PassMark spustí. Obvykle to budou ti s hlubším zájmem o věc, zatímco řadoví „uživatelé-nehračičkové“ nikoliv. V první skupině budou asi hlavně ti, kdo počítač sestavují z komponent, kdežto ve druhé a asi početnější skupině budou více zastoupena PC koupená jako celek, často od velkých značek jako je HP, Acer, Dell a tak podobně. Do těch se ale Ryzeny coby katalyzátor vyššího zájmu o AMD zatím nedostaly, takže lze čekat, že v této oblasti se tržní podíl takto nezvýšil. Tyto sféry by pro směrodatný údaj bylo třeba nějak zprůměrovat, každopádně ale případný celkový nárůst tržního podílu bude kvůli tomuto nižší, než ony dva procentní body v PassMarku.

Ryzen 5 1600 (Zdroj: El Chapuzas Informático)
Ryzen 5 1600 (Zdroj: El Chapuzas Informático)

Statistika PassMarku se týká jen procesorů x86 na platformě PC – přesněji řečeno Windows, na nichž program běží. Nejsou v ní tedy zahrnuty konzole či servery, ani desktopy a notebooky s Linuxem či jiným alternativním systémem (dnes třeba i ChromeOS). Pro jejich uživatele nemusí být tedy relevantní. PassMark v něm také sleduje jen Intel a AMD – reportů z procesorů jiných značek (VIA/Zhaoxin, případně starší relikty) je údajně tak malé množství, že se je nevyplatí do grafu přidávat.

Zlepšení tržního podílu v jednom sledovacím období nicméně ještě nemusí být dlouhodobě směrodatné. Rozhodovat bude pochopitelně delší trend a zda se AMD podaří obsadit nějaké dřív ztracené pozice na stálo. Momentálně také údaj za „Q2“ znamená jen měsíc duben, takže i tento výkyv směrem nahoru se ještě může otupit, pokud během května a června prvotní zájem o Ryzeny opadne (nebo o Intely stoupne). Uvidíme, jak bude číslo pro Q2 2017 vypadat na konci června.

Ohodnoťte tento článek!

19 KOMENTÁŘE

 1. Taky čekám. Ne že bych chtěl na výběr ze 160 malých desek jako na Intel, ale těch 20 kousků mATX je slaboučkých a ITX nemají žádnou. I ta nejdražší má prakticky podprůměrnou výbavu, bez jediného kusu s WiFi.

  • Samozrejme ze ukusuje. Nic jineho by ani nebylo normalni. A k tem akciim, asi se jich Honzik zbavuje ve velkem. Pri jeho vlastnenem objemu to uz musi zahybat s cenou. 😀
   Jinak akcionari jsou v zasade dvojiho druhu. Dlouhodobi investori kteri si vybiraji rozdeleny zisk a pak spekulanti, kteri jen resi za kolik koupili a za kolik prodat. A podle diskuzi na ceskych IT webech jich takovych mame ve stredni Evrope jak nas.ano. Ja tedy vubec pochybuji, ze AMD ma vubec nejake investicni akcionare. Porad v cervenych cislech, to neni normalni. Neplati nahodou jeste v USA, ze firma ma produkovat zisk?

   • Ono jsou i dlouhodobé spekulace čistě na cenu akcií, né vyplacený zisk, v řádu let. Takže mohl někdo nakoupit i třeba loni akcie AMD s tím, že za nějaký ten rok budou mnohem výš.
    Proti tomu jsou pak ty krátodobé spekulace v řádu dnů až měsíců, které dělají tyhle výkyvy. A dlouhodobější investoři si s těmi krátkodobými drobnějšími spekulanty občas hrají tak, že právě spustí pád ceny, krátkodobý a pak nakoupí velký objem akcií, na dlouhodobější spekulaci, za výhodnější cenu.

    • Presne tak teraz je dobrá príležitosť na nákup kto to premeškal, záver roka odhadujem na okolo 20$. Žiadne nárazy v predajoch sa nemali očakávať, nakoľko trh nie je až tak nenaplnení , preobsadzovanie pozícií bude plynulé pomalé. Osobne si myslím že „veľké prachy“ prinesie až serverový segment, myslím že u ZENu na nižších taktoch okolo 2-3GHz je viac výkonu na watt ako u súčasných xeonoch.

  • Podle mě to vyšponovalo očekávání nových procesorů a teď to sráží hospodářské výsledky. Během pár týdnů se to dle mého stabilizuje na normál. Něco podobného jako s českou korunou po ukončení intervencí.

 2. Ako rozmýšľam, že kto vôbec v nejakom passmarku testuje (dokonca som našiel už verziu PerformanceTest 9.0)
  Nenapadá ma žiadny významnejší recenzenti, ktorý by tam recenzovali nové procesory.

  Ale dík za tip na Passmark (PerformanceTest 9.0) – dnes otestujem primárnu kompatibilitu a hodím do fóra.

  P.S. keď sa nad tým zamyslím – jedná sa o vynikajúci ťah marketingu v štýle „nájdite takmer zabudnutý benchmark a testujete v ňom a potom spoločne nech je vlk sýty a koza celá“ spravíme z toho tlačovú správu win win pre oboch. Bravo a rešpekt!

 3. Nj, najednou jsou statistiky všech benchmarků hrající proti Intelu špatné, i když předtím vyhovovali, protože ukazovali výkon CPU lepší než konkurence. Klasická ovčí farma alá Apple. 😀