S Asusem do Berlína: overclocking a X58

0

Den první: Asus Advanced Overclocking Championship

Ahoj, my jsme z Česka…


Vpravo Peter Vavro z pc.sk

Do Berlína jsme všichni jeli s tím, že se tam odehraje představení základní desky pro Nehalem. Až na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že se jedná o soutěž v přetaktování. To byla náplň prvního dne, tedy pondělka.


V Schengenském prostoru to není vidět, avšak za dveřmi pronajatého klubu končila Bundesrepublik Deutschland a začínala Republic of Gamers. To se pozná podle počtu drahého hardware převázně značky s logem Asus, několika nádrží tekutého dusíku, krabice suchého ledu a hromady jídla gratis.

Pořadatelé předem připravili stoly s monitorem, klávesnicí a myší. Dále každý tým vyfasoval základní desku Asus Rampage Extreme, dva Radeony HD 4870 X2, kit dvou 2GB DDR3 modulů Mushkin s nominální frekvencí 1800 MHz, 1300W zdroj Tagan s modulární kabeláží, pevný disk Seagate Barracuda s kapacitou 750 GB a to nejdůležitější – procesory Intel Core 2 Extreme QX9770. Každý tým dostal dva kousky, každý z jiné revize.

Jako jediný tým jsme si nepřivezli tubus na tekutý dusík. Nizozemští overclockeři měli naštěstí jeden záložní, který nám půjčili se slovy „není to formule 1“. Nakonec jsme sehnali i izolační hmotu a termosku na dusík, takže jsme se mohli zúčastnit honby za nejvyšším skóre v 3DMarku06. Rozpadlou federaci jsme reprezentovali v tomto složení:

  • Zdeněk Obermaier (PCTuning.cz)
  • Martin Kuchař (bez red. příslušnosti, overclocking)
  • Lukáš Fiala (ExtraHardware.cz)
  • Jan Stach (DDWorld.cz)
  • Peter Vavro (pc.sk)

  

Všechny týmy začaly skládat své sestavy. Bylo nutné pracovat rychle, instalaci chladiče na dusík si ale nikdo nedovolil odbýt.

 

Po vzoru polského týmu se Martin pustil do demontáže chladičů grafických karet, aby nanesl na čipy kvalitnější teplovodivou pastu. Výkon dvou Radeonů HD 4870 X2 je natolik obrovský, že jejich přetaktování nemělo na výsledné skóre z 3DMarku06 snad vůbec žádný vliv. Alfou a omegou úspěchu bylo přetaktování procesoru.

    
  

S kapalným dusíkem se dá užít spousta legrace. Zatímco téměř celý náš tým byl zaměstnán výrobou mraženého ovoce, Zdeněk se ujal overclockingu. Jak se záhy ukázalo, přilévání chladicího média do tubusu není úkol pro cvičenou opici: kolem -105 °C totiž procesor zamrzal a odmítal startovat, snažili jsme se tedy teplotu držet okolo -80 °C.


Zleva: Martin Kuchař, Jan Stach, Zdeněk Obermaier, Peter Vavro

Zdeněk ladí.

Snese náš procesor dva volty? Čekáme na dokončení 3DMarku. Nakonec jsme dosáhli skóre 29537 bodů, nekonalo se tedy pokoření magické hranice třiceti tisíc a na stupně vítězů to také nestačilo. I když, vzhledem k tomu, jak připravení jsme na akci přijeli, to nebyl vůbec špatný výsledek.

Vítězným týmem se nakonec stali Švédové, Robert Kihlberg (crotale) a Marcus Hultin (Kinc) s výsledkem 31976 bodů. Další věcné ceny v podobě základních desek Asus Rampage Extreme a grafických karet Asus EAH4870X2 za druhé a třetí místo putovaly do Polska a Španělska. Poláky muselo druhé místo velmi mrzet, neboť s výsledkem 31962 je od výhry dělilo pouhých 14 bodů. Španělé ze své sestavy vyždímali 31217 bodů. Svůj triumf Švédové oslavili jak jinak než přípitkem kapalným dusíkem.

Den druhý: Asus P6T Deluxe

První deska pro Nehalem

Na druhý den si pro nás Asus připravil prezentace nových produktů. Asi nejvíce nás zaujala základní deska Asus P6T Deluxe, kterou jsme si mohli osahat a vyfotit. Jedná se totiž o motherboard pro novou platformu LGA1366 s čipsetem Intel X58.

  
  

Než se dostaneme k dalším kouskům hardware, které ležely na stolku hned vedle desky, řekněme si k P6T Deluxe něco bližšího.

Prezentace se ujala paní (nebo slečna?) Vera Kao, která u Asusu zastává post produktové manažerky základních desek. Nebyla to tedy hosteska, jak se někteří prvního dne mylně domnívali. Ale nyní už k obsahu její přednášky, která by se dala shrnout do následujících bodů:

Asus TurboV

Nová softwarová utilita umožní přetaktovávat procesor přímo z prostředí Windows, v reálném čase, bez nutnosti restartu; stejně snadno lze měnit některá napětí.

OC Palm

   

OC Gear pro grafické karty už Asus nějakou dobu nabízí. OC Palm je něco podobného pro základní desku a procesor, ale lepší! OC Palm umožňuje okamžitě taktovat, i pokud třeba zrovna běží benchmark. Dvěma tlačítky na vrchní hraně přepínají dva přednastavené profily taktu. Kromě toho můžete s pomocí OC Palm sledovat údaje o teplotách, otáčkách větráku nebo napětí. A když zrovna netaktujete, OC Palm může fungovat jako displej pro Yahoo widgety. Takže vás může informovat například o aktuálním počasí, stavu akcií nebo upozorňovat na příchozí e-maily.

EPU

Technologii EPU (Energy Processing Unit) pro úsporu energie není snad potřeba představovat. Tuto vymoženost převzala P6T Deluxe ze stávajících desek Asusu a pokud byste se o ní chtěli dozvědět více, čtěte článek Radka Bábíčka věnovaný EPU a konkurenční DES od Gigabyte.

16 + 2 fází napájení

Čím víc fází, tím víc adidas – tímto heslem se asi řídili inženýři Asusu, když navrhovali napájecí obvody na této desce. A k čemu že slouží ty dvě fáze navíc? Je to požadavek nových procesorů s jádrem Bloomfield. Řadič pamětí a sběrnice QPI je napájena z jiné větve (to jsou ty dvě fáze), než zbytek procesoru. Dále stojí za zmínku, že napájecí kaskáda severního můstku je třífázová a napájení paměťových modulů dvoufázové.

SAS přímo na desce

Serial Attached SCSI je rozhraní pro připojení pevných disků, které používají pouze výkonné harddisky určené do serverů. SAS používá stejný konektor, jako SATA, pokud jste ale doposud chtěli používat SAS disk v desktopovém PC, znamenalo to nákup drahé přídavné karty. Té se řadič přímo na desce nemůže vyrovnat, uvážíme-li, že jsou k dispozici pouze dva porty pro SAS a není zde dedikovaný procesor (který by na dva RAID se dvěma disky beztak nebyl potřeba), nicméně podpora SAS je přidaná hodnota a výhoda, kterou desce nemůžeme upřít.

Vylepšený Express Gate

Díky Asus Express Gate nemusíte čekat, až naběhne váš hlavní operační systém, a rovnou můžete surfovat po internetu. Kromě internetového prohlížeče, instantních messengerů a prohlížeče obrázků nyní Express Gate nabízí také tisícovku jednoduchých her. Express Gate ale můžete rozběhnout na jakékoliv základní desce Asus: stačí software nahrát na USB flashdisk, který vám leží v šuplíku, protože jste ho nahradili novějším s vyšší kapacitou. Pak už jen stačí z flashdisku nabootovat.

Promyšlený layout

Asus se chlubí, že umístěním procesorové patice na osu DIMM slotů docílil nejkratších možných spojů mezi CPU a pamětmi. Základní myšlenkou je, že čím kratší je spoj, tím silnější je signál a lze tak dosáhnout lepších výsledků přetaktování.

Pokračování druhého dne: Asus R.O.G. Matrix

Hybridní chlazení pro grafické karty

Vedle základní desky P6T Deluxe byly na stolku tři grafické karty se stejným chladičem. Podle konektorů pro SLI a CrossFire a zadní strany PCB jsme usoudili, že se jedná o GeForce 9600 GT, GeForce 9800 GT a Radeon HD 4850.

      

Máme tu čest s něčím, čemu Asus říká R.O.G. Matrix. Tchajwanský výrobce obešel HybridPower od Nvidie a PowerPlay od ATI a přidal ještě něco navíc.

Ve 2D režimu karta sníží frekvence a pracovní napětí pod referenční úrovně a větrák se vypne. Karta je tedy v nezatíženém stavu zcela tichá. To byl také účel technologie Nvidia HybridPower, která na čipsetech Nvidie s integrovanou grafikou dovoluje vypnout samostatnou GeForce. Řešení Asusu ale funguje bez ohledu na platformu a dodavatele GPU.

Podtaktováním a podvoltováním je také dosaženo snížení spotřeby; jelikož jedinou kartou z řady R.O.G. Matrix, která zatím byla vydána, je GeForce 9600 GT (server LegionHardware ji už otestoval), nevíme, jak si Matrix stojí proti ATI PowerPlay. U GeForce 9600 GT bylo ale docíleno snížení spotřeby v idle o více než šest wattů oproti referenčnímu modelu.

Ve 3D režimu lze kartu přetaktovat, Asus se zvýšením napětí dosáhl frekvencí 800/2000/2200 MHz (jádro/shadery/paměti), připomíná ale, že za stejný výsledek na všech kartách neručí.

Karty z rodiny Matrix jsou dále výjimečné díky čipsetu „Super Hybrid Engine“, což je několik speciálních čipů na kartě. Vedle diagnostických funkcí umožňují nastavovat napětí nejen na GPU, ale i na grafických pamětech, což u běžných karet nelze.

Kromě monitorování teplot z hned několika čidel (GPU, paměti, napájecí obvody, okolní teplota) dokáže Super Hybrid Engine monitorovat také zatížení GPU. Právě podle tohoto údaje se poté automaticky nastavují otáčky větráku. Ve srovnání s regulací otáček v závislosti na teplotě je prý toto řešení lepší, jelikož zátěž je příčina, teplota až její následek. Díky tomu dokáže regulace podle zatížení lépe předcházet přehřívání.

Super Hybrid Engine nepracuje samostatně – neméně důležitým stavebním kamenem celé technologie je aplikace iTracker. Ta uživateli zprostředkovává údaje ze senzorů a zároveň je mocným nástrojem pro nastavení frekvencí, napětí a lze jej použít také pro regulaci větráku – iTracker tedy u karet vybavených Super Hybrid Engine plně nahradí starší program Asus SmartDoctor.

Možnosti využití technologie Super Hybrid Engine a hybridního chlazení u dalších karet se prý momentálně zkoumají.

Zack Lee, produktový manažer grafických karet, se ve své prezentaci dále stručně zmínil o externím grafickém akcelerátoru XG Station…

…pasivním chlazení Asus V-Cool…

…Radeonu HD 4870 X2 v přetaktované edici TOP na 750/3660 MHz…

…a novém Splendidu. Ten oproti tomu starému, což bylo čistě softwarové řešení, částečně využívá stream procesorů grafických karet. Zatížení, které Splendid klade na systémový procesor, je díky tomu o 30 % nižší. Krom toho Splendid nyní zvládá i Full HD rozlišení 1920 × 1080 pixelů, čímž padá asi největší výhoda hardwarového řešení Splendid HD.

Pokračování druhého dne: Republic of Gamers a overclockerské fórum

Co nového u R.O.G.?

Základem řady Republic of Gamers jsou luxusní základní desky určené zejména pro overclockery. Šampionáty v přetaktování, jakého jsme se zúčastnili v první den akce, se nekonají každý den, nicméně Asus se snaží vyjít vstříc i takto nepatrnému trhu. Zde je totiž v sázce image značky!

Jedním takovým vylepšením, které Asus letos začal používat a které běžný uživatel zřejmě příliš často potřebovat nebude, je TweakIt. Pomocí dvou tlačítek (toggle, confirm) a páčky (select) můžete měnit některá nastavení, aniž byste kvůli tomu museli do BIOSu nebo potřebovali mít nainstalovanou a spuštěnou nějakou ladicí aplikaci.

A teď pro změnu něco do budoucna. Na základních deskách řady R.O.G., na kterých bude osazen můstek nForce 200, by měly podporovat multi-GPU technologie od Nvidie i ATI, tedy SLI i CrossFire. U přídavného čipu Nvidie jsme se chvilku zdrželi. Zeptal jsem se, kolik desek bude můstek využívat a dostalo se mi nepřekvapivé odpovědi: nForce 200 bude osazován pouze na luxusní desky.

Produktový manažer řady R.O.G. Derek (příjmení neznám) se ani netajil tím, že nForce 200 není levná záležitost a že inženýrům dělá vrásky jeho tepelné vyzařování. Jeden z novinářů vznesl dotaz, na který asi všichni znali odpověď: co vlastně nForce 200 na desce dělá? Aby se Derek vyhnul odpovědi, kterou je lepší neříkat nahlas, zauvažoval nad tím, že v budoucnu by můstek mohl dostat nové funkce pro vylepšení SLI. Bohužel, pokud by se Nvidia nebo ATI chtěly vydat touto cestou, musely by přijmout můstek Hydra 100 od LucidLogix. Nebo bojovat proti velkému náskoku, který LucidLogix má.

Overclockerské fórum

Krátká prezentace věnovaná R.O.G. deskám plynule přešla v overclockerské fórum. Zde se Asus ptal přítomných novinářů a zejména pak rekordmanů v přetaktování, jak by měl své základní desky ještě vylepšit.

Připomínka, kterou by si mohli vzít k srdci snad všichni výrobci motherboardů, se týkala dokumentace nastavení BIOSu. Určitě to znáte sami – procházíte nastavení a narážíte na položky, jejichž popisek je velmi vágní, nebo chybí úplně. Derek přiznal, že toto je problém, nad kterým se v Asusu již zamýšleli a zjistili, že je velmi obtížné sepsat takovou dokumentaci tak, aby byla informačně hodnotná a zároveň taková příručka neměla stovky stránek.

Další výtka se týkala LCD Posteru – malého textového displeje, který je součástí příslušenství desek R.O.G. a který stručně a srozumitelně informuje, která že komponenta nerozdýchala odvážné přetaktování. Tím, že se Asus vydal cestou slovních zkratek namísto číselných kódů, sice dosáhl toho, že není potřeba vše hledat v manuálu. Jenže osmi znaky se mnoho problémů nedá vystihnout a informace jsou příliš obecné. Prý tedy bude zvážena možnost osazovat na desky klasické dvouciferné LED displeje.

Na přetřes přišel také EFI BIOS – novinka, kterou prosazuje MSI. Extensible Firmware Interface má ambice jednoho dne nahradit letitý BIOS a počítače Apple jej používají už dnes. V podání MSI ale EFI přináší pouze grafické uživatelské rozhraní namísto textového a Asus (prý po dlouhých interních diskuzích) dospěl k závěru, že GUI není pro přechod na EFI dostatečným důvodem. Jakmile budou pro přechod pádné důvody, největší výrobce motherboardů neplánuje zaspat.

Tím skončila naše „práce“, následovala projížďka lodí po řece Spree a po ní procházka Berlínem s průvodcem. Té jsme se já a Peter Vavro už nezúčastnili a navečer jsme se vydali domů. Ostatní měli v plánu navštívit Games Convention v Lipsku, ještě než se výstaviště otevřelo veřejnosti, bohužel se ale včas nedozvěděli, že pro vstup na novinářský den je nutno si předem zařídit akreditaci. Tu nikdo neměl a tak se i druhý služební vůz českého Asusu ve středu ráno vydal směrem na Prahu.

Závěrem, i přes drobné nedostatky v organizaci, musím poděkovat společnosti Asus, že nás pozvala na svou akci, za přátelskou atmosféru, ve které se dva dny v Berlíně odehrávaly, a za jídlo zadarmo. Pro mě byla bezesporu zajímavá i příležitost setkat se a popovídat si s ostatními českými novináři, z nichž někteří jsou mými bývalými kolegy.

A poděkování patří i českým zástupcům Asusu, bez kterých bychom se do Berlína nejspíš nedostali, protože nikdo jiný by si na novináře ze dvou malých středoevropských republik nevzpomněl…

Ohodnoťte tento článek!