S Googlem na fotbalové MS 2010

0

I když naše fotbalová reprezentace poslední roky podává mizerné výkony a na MS v Jižní Africe se nekvalifikovala (Slováci ano), fanoušek si stejně přijde na své. Těm pár desítkám z vás (včetně redaktorů ČT), kteří se vydají do nebezpečných koutů černého kontinentu, sice můžeme závidět tamější atmosféru, ale díky internetu můžeme být přímo na místě i my.

Google se svými Street View auty projížděl okolí velkých měst JAR, tedy místy, kde se nachází všech deset stadionů. Jejich očima můžeme pozorovat přírodu celé země, měnící se počasí i dlouhé téměř prázdné silnice. A nejen to, dovnitř většiny stadionů se dostaly Street View trojkolky, takže si můžete prohlédnout detailně i tribuny a trávník. Tu narazíte na opraváře, tady zase projíždí sekací traktůrek.

Pokud vám plochá 360° panoramata nestačí, byly vytvořeny i 3D modely stadionů v aplikaci SketchUp. Ty si můžete stáhnout buď zde (a vložíte je do Google Earth), nebo si přes speciální plugin nechat zobrazít virtuální globus přímo v Mapách (více v tomto článku). Jednotlivé stadiony si pomocí Street View i modelů můžete prohlédnout zde, případně z rozcestníku v tabulce.

Město Stadion Kapacita
Johannesburg Soccer City 88 460
Kapské město Green Point Stadium 64 100
Durban Durban Stadium 62 760
Johannesburg Ellis Park Stadium 55 686
Pretoria Loftus Versfeld Stadium 42 858
Port Elizabeth Nelson Mandela Bay Stadium 42 486
Polokwane Peter Mokaba Stadium 41 733
Nelspruit Mbombela Stadium 40 929
Mangaung / Bloemfontein Free State Stadium 40 911
Rustenburg Royal Bafokeng Stadium 38 646

 

Google, podobně jako na olympiádě, spustil tematický vyhledávač. Stačí napsat „world cup“, „ms 2010“ či podobnou frázi a na prvním místě se zobrazí aktuální výsledky, příští utkání, rozlosování skupin atd.

Výsledky online

K tomu se vztahuje i vtipný easter egg. Když zadáte správná klíčová slova, sjeďte na stránku dolů…

Online obrázkový editor Picnic (už jej vlastní Google) přidal speciálně pro MS 2010 sadu tří nástrojů pro fanouškovské úpravy fotografií. Stačí jen vložit něčí obličej a vybrat mužstvo, kterému fandíte. Všech 32 reprezentací je zastoupeno vlastními národními barvami, logy, ikonami a vlajkami. Jedním nástrojem si můžete pomalovat poloprůhlednou barvou obličej, druhý efekt přes celou fotku přetáhne vlajku a dalšími nástroji doplníte tematické obrázky. Běžné úpravy samozřejmě fungují také, stejně jako sdílení výsledku na Twitteru, Facebooku nebo třeba Picase. Editor hledejte na stránce picnik.com/footballfever.

Picnik

SDTV → HDTV→ 3DTV→ hologramy

Letošní mistrovství je prvním, na které se budou zápasy natáčet ve 3D. U nás zatím není 3DTV na pořadu dne, ale HDTV vysílání České televize nám přece stačí. ČT odvysílá všech 64 utkání na druhém a čtvrtém kanále, a v HD vysílání se dočkáme i prostorového zvuku (!) 5.0 (zdroj: ČT). Situaci na Slovensku zmapovanou nemám, olympiáda v HD byla, ale u fotbalu si nejsem jistý. Klidně nás informujte v komentářích. Ale i 3DTV není nic ve srovnání s technologií, kterou nasadí Japonci, pokud získají pro rok 2022 pořadatelství. Na stadiony plánují nainstalovat 200 kamer, které by snímaly opravdový 3D obraz, který by se holograficky promítal na všech větších stadionech po celém světě. Bude to technicky náročný a drahý proces, ale pokud to má někdo dokázat, tak právě Japonci. Více zde.


I na slona můžete narazit ve StreeView, zdroj: Google Maps

Odkazy

  • ČT4 Fotbal 2010 – speciální fotbalová sekce ČT24
  • MS Fotbal – oficiální web MS 2010 od České televize, budou zde i záznamy zápasů
  • FIFA – stránky mezinárodní fotbalové federace
  • další weby podle relevance v Google Directory

A mimochodem, podle analýzy Castrol Predictor vyhrají Brazilci :-).

Zdroj: Google blog, FIFA

Ohodnoťte tento článek!