S kterými programovacími jazyky se o vás budou firmy prát?

0

Jestliže se člověk už jednou rozhodl pro kariéru programátora, je jen v jeho zájmu sledovat aktuální trendy v programování, aby jeho portfolio nabízených služeb bylo stále aktuální. Samozřejmě, jazyky se lze klidně učit i jen tak pro radost. Aktuální přehled ovšem jistě přijde k ruce i těm osobám a podnikům, jež zvažují nasazení určité IT technologie.

Jednu z nejpřesnějších a nejrespektovanějších metodik na celém internetu, na jakou lze v této souvislosti narazit, poskytuje web a společnost Tiobe Software. Abychom však dokonale porozuměli tomu, co jednotlivé údaje a graf znamená, přirozeně je nutno se seznámit s Tiobe Programming Community Indexem.

V kostce řečeno, jde o hodnotu udávající popularitu určitého programovacího jazyka. Index je aktualizován jednou měsíčně a pozice každého z jazyků je odvozena od počtu zkušených programátorů, kteří s ním celosvětově pracují, nabídky kurzů v těchto jazycích a též přirozeně svoje řekne i to, kolik třetích stran s dotyčným jazykem na trhu operuje. Ke stanovení indexu jsou využity populární vyhledávací enginy Google, MSN, Yahoo a YouTube. Stejně jako autoři TIOBE Indexu, i my připomínáme, ukazatel v žádném případ neudává, který z jazyků je nejlepší a tím méně, kolik kdo ve kterém napsal za uplynulý měsíc kódu. Přesná metodika je popsána zde.

Podíl jazyků v čase, zdroj: Tiobe

Pokud nahlédneme do aktuální červencové tabulky, pak zjistíme hned několik důležitých věcí: poprvé v historii se jazyk C# dostal nad Visual Basic a to i přesto, že je v enterprise sféře již po nějaký čas druhým nejpoužívanějším hned do Javě. Visual Basicu se nicméně v žebříčku líbilo a trvalo dobrých 8 let, než Visual Basic začal vykazovat sestupný trend. Další zajímavostí aktuálního pořadí je opětovné navrácení JavaScriptu mezi Top 10. Ale přistupme již k samotnému žebříčku.

 1. Java – Javu musíme v souvislosti s TIOBE indexem chápat jen jako programovací jazyk, nikoliv platformu. Tento velmi populární jazyk vytvořený Sun Microsystems a určený pro široké multiplatformní nasazení (od čipových karet až po servery) si v červenci vedl poměrně dobře. Náleží mu první příčka s 18,673 %. Přesto však již Java začala vykazovat sestupnou tendenci, v meziročním hledisku propadla o celých 1,78 %.
 2. C – programovací jazyk populární zejména na Unixech a typicky používaný pro systémový soft (ovladače, OS, …), ovšem píší se v ně občas i aplikace. S ohledem na svoje schopnosti je populární i na embedded platformách. C je též stálice a drží se nám na velmi pěkných 18,480 %. Na rozdíl od Javy si C meziročně polepšilo o 1,16 %.
 3. C++ – objektové rozšíření jazyka C je i skoro 30 let po svém vzniku stále nesmírně populární na takřka libovolné programování. I C++ se v TIOBE žebříčku drží poměrně stabilně, což potvrzuje i červencový podíl 10,469 %. Meziroční růst C++ vykázalo v hodnotě +0,05%.
 4. PHP – jde o zřejmě nejrozšířenější skriptovací jazyk, v němž se dnes typicky programují dynamické webové stránky. Lze jej však využít i k tvorbě aplikací. PHP skripty jsou prováděny na straně serveru a k uživateli se dostane jen výsledek jejich činnosti. PHP náleží s 8,566 % pozice čtvrtá. Meziroční změna dosahuje −0,70 %.
 5. C# – moderní vysokoúrovňový objektový jazyk inspirovaný C++ a Javou si dnes získává stále silnější pozice v businessu i enterprise sféře, takže se používá k tvorbě webových a databázových aplikací, softwaru pro mobilní zařízení apod. C# má poslední dobou vzestupnou tendenci, jíž si udržel i dnes: 5,730 % podílu plus meziroční nárůst 1,19 %, to nejsou špatné hodnoty.
 6. Visual Basic – tento jazyk vznikl z důvodu umožnění rychlé tvorby vizuálních aplikací za pomoci grafických komponent, nastavování vlastností objektů a naprogramování obslužných rutin. I když se na něj „velcí“ programátoři dívají skrz prsty, má stále svoje oblíbence pro svoji relativní jednoduchost. Podíl Visual Basicu se nám poslední měsíc snížil na 5,516 %, což je o 2,27 % méně než před rokem.
 7. Python – je dynamický objektově orientovaný programovací jazyk, jenž je patrně nejznámější na linuxových distribucích, kde díky němu vznikl kupříkladu aplikační server Zope, také instalátor a většina konfiguračních nástrojů Red Hat Linuxu. Python aktuálně okupuje 4,217 % trhu a meziročně zmenšil svoje državy o 0,22 %.
 8. Perl – interpretovaný programovací jazyk, který se s rozvojem internetu stal populární zejména pro psaní CGI skriptů. Dalo by se říci, že nahradil jazyk AWK a interpret sh. Perl si aktuálně vede spíše méně dobře, podíl má nyní jen 3,099 % a ten se navíc meziročně snížil o -1,10 %.
 9. Objective-C – důvod, proč se nám tento jazyk v poslední době stal natolik populárním, je prostý: je používán k vývoji na Mac OS X a dalších přilehlých zařízeních firmy. Jazyk vykazuje přímo raketový vzestup – sice má nyní pouze 2,498 %, zato si ale za rok polepšil o 1,99 %.
 10. JavaScript – objektově orientovaný skriptovací jazyk, jenž se aktuálně nejčastěji využívá jako interpretovaný programovací jazyk pro WWW prohlížeče, ti odvážnější v něm nicméně programují celé aplikace. JavaScript aktuálně vlastní 2,432 % trhu, tedy o 1,08 % méně než před rokem.

Na dalších pozicích (11.-20.) skončili: Delphi, Ruby, PL/SQL, SAS, Pascal, Lisp/Scheme/Clojure,MATLAB, ABAP, Lua a PowerShell.

Pořadí jazyků během 25 let
Jazyk Červenec 2010 Červenec 2005 Červenec 1995 Červenec 1985
Java 1. 2.
C 2. 1. 1. 1.
C++ 3. 3. 2. 10.
PHP 4. 4.
C# 5. 7.
(Visual) Basic 6. 6. 3. 4.
Python 7. 8. 24.
Perl 8. 5.
Objective-C 9. 42.
JavaScript 10. 9.
Lisp/Scheme/Clojure 16. 15. 9. 2.
Ada 28. 17. 6. 3.

Každý rok je zaznamenán jeden skokan, který postoupil v žebříčku o nejvíce míst.

 • 2003 – C++
 • 2004 – PHP
 • 2005 – Java
 • 2006 – Ruby
 • 2007 – Python
 • 2008 – C
 • 2009 – Go

Ať už má určitý jazyk jaký chce podíl na trhu, jedno je jisté – aspirující programátor by se měl naučit a důkladně poznat aspoň jeden nový jazyk za rok. Nikoliv kvůli snadnějšímu sehnání místa, ale kvůli nahlédnutí na problémy opět z nového úhlu.

Zdroj: Tiobe Software

Ohodnoťte tento článek!