S Mega to jen začalo. Přijde Megabox, Megamovie a Megakey

0

Po loňském zátahu neskončil jen Megaupload, ale i další služby, které na slavném úložišti stavěly. Byl to třeba obrázkový hosting Megapix, videoportál Megavideo, streamovací kanál Megalive atd. Kromě toho tvůrci pracovali na třech nových produktech, které měly významně ovlivnit prodej a distribuci legálního obsahu. Zlí jazykové tvrdí, že to bylo pravým důvodem, proč se zábavní průmysl a úřady chtěly Megauploadu zbavit.

Buď jak buď, rok po razii vzniklo nové bezpečnější Mega a Dotcom už mezitím mluví o budoucích projektech Megamovie, Megabox a Megakey. Letos ještě bude veselo.

Megabox: hudba zdarma, podpořená reklamou

Na včerejší tiskovce Kim Dotcom řekl, že během půl roku by měl být dokončen Megabox. Zatím máme k dispozici jen pár střípků, jak bude hudební obchod vypadat. Dotcom mluví o revoluci v tom smyslu, že hudebníci už nebudou potřebovat velká vydavatelství, ale o reklamu a distribuci se postará Megabox. Autorům navíc zůstane 90 % z prodané skladby, oproti obvyklé 30% provizi si Megabox řekne jen o 10 procent.

Z uživatelského hlediska je zajímavé, že písničky lze kupovat jako jinde, ale také určitým způsobem poslouchat zdarma. Klíčem (doslova) má být aplikace Megakey, která funguje podobně jako blokovače reklam pro prohlížeče. Ale místo jejich odstranění je jen nahradí vlastními.

Dotcom řekl, že budou nahrazovat pouze reklamy velkých společností jako Google nebo Yahoo, a to pouze v případech, kdy sami uživatelé budou hledat relevantní obsah týkající se hudby. Reklamním společnostem a inzerentům se to asi moc zamlouvat nebude, ale Ira Rothken, právník Mega říká, že uživatele k instalaci softwaru nutit nebudou, je to jen dobrovolná možnost. Tak jako si mohou dobrovolně reklamu blokovat AdBlockem, mohou ji také nahradit. Osobně v tom rozdíl vidím. AdBlocky nejsou komerční záležitost. Rothken ale věří v právní čistotu.

Jak přesně nakonec Megabox a Megakey budou fungovat, ale nevíme. Tvůrci mají ještě půl roku na to, aby překvapili. Lákat chtějí i exkluzivním obsahem, což prozradila nedávná reklama.

 

Megavideo: čerstvá a tajemná novinka

V den premiéry Mega sdílel Dotcom na svém Twitteru screenshot ze služby Megamovie. Ta byla rovněž v přípravě v dobách starého Megauploadu, ale během comebacku už o ní Dotcom nemluvil. Pak najednou překvapil obrázkem, který láká na filmové novinky.

Dotcom odhalil Megamovie

Megaupload se už dříve chtěl přiživit na popularitě Netflixu, Hulu a jiných online půjčoven. Je pravděpodobné, že Megamovie bude fungovat podobně. Uživatel zaplatí měsíční paušál, za který bude moci neomezeně sledovat filmy, seriály a hudební klipy. A kdo nebude chtít platit, možná bude stačit Megakey.

Protože neznáme žádné detaily, můžeme jen spekulovat nakolik budou Megabox a Megamovie podobné. Bude chtít Dotcom a spol. zatočit i s filmovým průmyslem? Samovydavatelství hudby je snazší než tvorba filmů. Jestli chce Dotcom uspět, musí chtě nechtě mluvit s filmovými studii. Tedy těmi, které odstartovaly kauzu s Megauploadem.

Mega je jen prvním krokem. Až Megabox a Megamovie ukážou, jak si Dotcomův tým cení autorsky chráněného obsahu. Běžným úložištěm totiž bude warez protékat, ať už jsou data zašifrovaná, či nikoliv.

Ohodnoťte tento článek!