S reflexivními displeji Pixel Qi to vypadá bledě. Jejich výrobce zkrachoval

0

V mobilních zařízeních je LCD jedním z hlavních žroutů energie, na čemž se kromě matrice samotné podílí také podsvícení, které dodává jas nutný k tomu, aby byla zobrazená informace čitelná. Tato vlastnost panelů LCD se sebou nese ještě jeden problém – čitelnost na slunci je totiž špatná až mizerná. Obě tyto nemoci mají řešit technologie reflexivních displejů, ty se ale zatím v tabletech a mobilech nějak nechtějí ujmout. A bohužel to vypadá, že do budoucna to s nimi bude spíš horší. Jeden z významných hráčů na tomto poli, firma Pixel Qi, totiž ukončila činnost a nad osudem jejích reflexivních displejů tak visí velký otazník.

Technologie Pixel Qi má dvouúčelovou matrici. S aktivním podsvícením poskytuje barevný obraz, ovšem zároveň fungovala i v režimu bez podsvitu. Bez něj se totiž obrazovka chová v podstatě jako elektronický papír. Obraz je sice jen černobílý, ale je čitelný jen pomocí odraženého světla i na slunci. Navíc se sníží spotřeba. Tato technologie pochází ze známého projektu laptopu OLPC pro třetí svět; samotnou firmu Pixel Qi založila a vedla Mary Lou Jepsen, která se na OLPC podílela.

Obrazovky Pixel Qi ale neudělaly do světa takovou díru jak se čekalo; mimo jiné i proto, že kvalita obrazu byla relativně špatná. Mary Lou Jepsen a poté i následující ředitel John Ryan, její manžel, opustili loď a teď pracují na technologiích displejů v Googlu (v experimentální divizi Google X). Jejich odchod nebyl rozhodně dobrým znamením, a to se nyní i potvrzuje: firma podle zpráv z minulého týdne ukončila činnost a v tuto chvíli je již v podstatě mrtvá. Žádný z telefonních kontaktů nefunguje a nikdo ani neodpovídá na e-maily. Že Pixel Qi skončila, se nakonec podařilo potvrdit i u různých distributorů, kteří její displeje prodávali (zájem o ně byl v různých speciálních odvětvích, včetně vojenství).

Obrazovka Pixel Qi

Obrazovka Pixel Qi
Obrazovka Pixel Qi s podsvitem a v reflexivním režimu

 

Výroba možná bude pokračovat v licenci

Technologie se tím pádem už asi nebude dál vyvíjet. Zůstává ale ještě šance, že budou alespoň dále k dostání již existující panely. O možnost pokračovat ve výrobě se totiž uchází firma Tripuso, kterou založil jeden z bývalých zaměstnanců Pixel Qi. Práva na technologii a s ní spojené duševní vlastnictví po bankrotu Pixel Qi přešly do rukou věřitelů (investorů, kteří projekt financovali). Tripuso by na základě smluvních ujednání – která ale asi ještě nejsou plně uzavřená – chtěla dál panely vyrábět přinejmenším „po dobu několika let“. Ovšem jen v omezené míře, týká se to údajně 7″ modelů, zatímco 10,1″ obrazovky už asi ve výrobě nejsou. Podle zástupce firmy Tripuso jsou v jejich případě na prodej jen jejich zbývající skladové zásoby z minulosti.

 

Této technologie by bylo jistě škoda, i kdyby už měla napořád být relevantní jen pro okrajová použití. Firma Tripuso je údajně schopná v případě velkého zájmu obnovit i vývoj a začít vyrábět panely Pixel Qi v nových úhlopříčkách, je ale otázka, zda na to někdy dojde. Je totiž otázka, zda dokáže malý okruh zákazníků Tripuso uživit. Zatnout tipec může produkci například i ztráta možnosti obrazovky vůbec vyrábět. Samotná firma Pixel Qi vlastní linky neměla, takže je závislá na ochotě externích dodavatelů tuto exotickou technologii vyrábět. Minimálně jeden z výrobních partnerů (Chunghwa Picture Tubes) už ale spolupráci v minulosti utnul.

Zdroje: Liliputing, Good E-Reader, The Digital Reader

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto