S ročním zpožděním ukázalo AMD oficiální Radeon HD 7990. Prý se vrátí i Ruby

0

Neuvádění duálního Radeonu HD 7990 bylo loni takovým leitmotivem odvětví grafik. O kartě se pod kódovým označením New Zealand spekulovalo prakticky od začátku roku, postupně se ale ukázalo, že prostě nebude, že ale AMD nechá výrobce karet, aby duální karty vytvořili na vlastní pěst. I tyto neoficiální Radeony HD 7990 ale přišly až na podzim. V novém roce se ale situace obrací, a duální highendový Radeon uvede AMD oficiálně a se vším všudy. Na Game Developers Conference 2013 již dokonce firma ukázala referenční kartu, takže si ji můžete podrobně prohlédnout.

Nejde již ovšem o to, co bylo dříve známo jako New Zealand, nově nese toto dvojče dle všeho skutečně jméno Malta, jak jsme informovali v únoru. Zatím ale nevíme, zda bude mít Malta skutečně tak vysoké takty jak se tehdy uvádělo. Tento duální Radeon měl být rychlejší než ROG Ares II od Asusu, ale vzhledem ke spotřebě, kterou by taková konfigurace měla, o tom pochybuji.


 

Žádné detaily specifikací bohužel AMD neoznámilo, takže nejvíc informací načerpáte z fotografií (přebíráme je od webu NordicHardware). Padla údajně jen slova, že grafika sestávající z dvou GPU Tahiti má velmi tiché chlazení. Matt Skynner z grafické divize AMD konkrétně použil slovní spojení „whisper quiet“, tedy tichá jako šepot. Obvykle se uvádí, že hlasitosti šepotu odpovídá asi 50 dB, uvidíme, jak přesně se do tohoto čísla AMD trefilo.

Velmi dlouhá grafika má tloušťku dvou slotů a chlazena je trojicí axiálních ventilátorů. Na záslepce je vidět konektor DVI a čtveřice mini DisplayPortů, což umožnilo celé „druhé patro“ záslepky perforovat pro vyfukování teplého vzduchu. Provedení se zdá být hodně podobné tomu, jak vypadá dvoučipové FirePro S10000. Zda jde o totéž PCB, to nevíme, nicméně chladič zřejmě bude až na vnější plášť velmi podobný, pokud ne rovnou identický.


   

Chod by skutečně mohly být relativně tichý, zdá se totiž, že AMD zapracovalo na spotřebě. Pokud se podíváte na fotografie, uvidíte, že má Malta z boku jen dva osmipinové konektory, takže by měla v zátěži odebírat méně elektřiny než nereferenční karty Asusu a TULu (PowerColor Devil 13 a odvozené modely Club3D a VTX3D). Ty totiž potřebují osmipinové kabely hned tři. I díky tomu by tedy měly být provozní vlastnosti příjemnější.

 

Radeon HD 7990 ovšem teď opusťme. Kolem AMD se udály ještě další věci – zaprvé firma definitivně prodala jednu ze svých centrál (komplex Lone Star v Austinu) za 164 milionu USD (nadále ji však bude mít v pronájmu, podobný krok učinily nedávno Nokia a Sony). Hodnota budov měla být vyšší, AMD zhruba 50 milionů jejich účetní hodnoty odepíše.

Druhá zpráva je již lepší. AMD prý opět opráší svou zneuznanou hvězdu Ruby. Schválně, pamatujete na dema Double Cross, Dangerous Curves, Assassin a Whiteout? Ruby v nich dávala atraktivní tvář Radeonům za časů samostatné ATi (mezi Radeonem X800 a HD 2900XT), nicméně i v současnosti ji ještě můžete občas zahlédnout třeba v propagačních materiálech výrobců karet. Nové demo s Ruby vzniká k desetiletému výročí, vyvíjet ho bude IllFonic a používat bude CryEngine 3. Odhaleno by mělo být během následujících týdnů.

Poslední z dem, v kterých Ruby figurovala, nebylo (pokud si vzpomínám) nakonec nikdy uveřejněno, až člověk dumá, zda tehdy jádro RV770 skutečně někdy vykreslovalo obrázky, které vidíte výše. Nostalgicky založení jedinci ale díky nové podívané dostanou určitou satisfakci; doufejme, že bude na co koukat.

Zdroje: PC World, NHW.se, AMD (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!