Samostatné grafiky Intel Arc A770 vyjdou nakonec jen týden před GeForce RTX 4090

2
Grafická karta Intel Arc A770 1600
Grafická karta Intel Arc A770
-
Zdroj: Intel

Samostatné grafiky Intel Arc „Alchemist“ měly původně konkurovat GeForce RTX 3000 a Radeonům RX 6000, ale už to vypadalo, že to ani nestihnou ven dřív, než bude mít novou generaci konkurence. Nakonec to Intel stihne jen úplně těsně.

Jedním takovým příběhem letošního roku ve světě počítačů bylo čekání na herní grafické karty Intelu. Ty se po opoždění z původně avizovaného loňského uvedení nejdřív očekávaly v prvním kvartálu rokupak v druhém. Jenže ukazuje se, že Intel ani tento termín nestihne. Nejenže firma propásla uvedení v létě, o kterém sama mluvila, ale vydání dokonce sklouzne i za třetí čtvrtletí. Intelu se ale aspoň podařilo nacpat vydání svých GPU těsně před novou generaci Nvidie.

Intel zatím oficiálně neprozradil, kdy jeho výkonnější karty Arc vyjdou. Tuto informaci už ale pod NDA mají recenzenti (kteří tedy současně zřejmě již mají či budou mít zapůjčené tyto grafiky). A od některého z nich nebo od jiné osoby obeznámené s NDA dokumenty se datum dozvěděl web VideoCardz.

Tento web uvádí, že momentálně jsou recenze grafiky Arc A770 (tedy nejvýkonnějšího modelu generace) naplánované na 5. 10., přesně na 9:00 východoamerického času. U nás ve střední Evropě to bude 15:00 hodin, tedy obvyklý čas vydání globálních novinek v naší časové zóně. Je to přesně sedm dní před tím, než se začne prodávat GeForce RTX 4090 (12. 10.). Lze si snadno představit, že Intel hodně stál o to, aby v recenzích jeho grafika byla ještě srovnávána jen se starší generací Nvidie a AMD.

Zatímco pátého října vyjdou recenze, Intel povolí médiím, která mají karty na testy zapůjčené, aby o něco dříve ukázala obrázky hardwaru čtenářům či divákům. Tento (jak se říká) „unboxing“ budou smět publikovat ještě tento týden 30. září. Opět to bude v 15:00 – v pátek se tedy odpoledne budete moci podívat, od koho můžete očekávat proklepnutí Intel Arcu A770 (a zda tato zpráva o plánovaných termínech měla pravdu).

Intel Arc A770 Limited Edition
Intel Arc A770 Limited Edition (zdroj: Intel)

Poznámka: Data vydání recenzí dohodnutá v rámci informačního embarga nemusí být vždy definitivní, někdy firma před jejich vypršením informuje recenzenty o jejich změně (tj. odkladu vydání). Toto teoreticky ještě může nastat. VideoCardz také upozorňuje, že v získaných dokumentech k NDA se hovořilo jen o termínu recenzí nejvyššího modelu Arc A770.

Intel dříve sdělil, že o něco slabší model Arc A750 (má jen 3584 shaderů proti 4096 shaderům v plné konfiguraci A770, ale stejnou rychlost a kapacitu pamětí, takže by mohlo jít o zajímavou levnější alternativu) půjde do prodeje současně s kartou A770. Ale momentálně nemáme potvrzeno, že to pořád platí. Na druhou stranu je možné vysvětlení, že Intel dotyčným testerům zapůjčil jen vzorek A770, ale ne A750 (u které buď nebudou hned recenze, nebo je jenom budou dělat jiné weby).

Více: Intel oficiálně uvádí výkonné desktopové grafiky Arc A770, A750 a A580, láká na software zdarma

Bude pátého i fyzické vydání, nebo jen recenze?

Je také pravda, že informace VideoCardz hovoří jen o tom, kdy vyprší informační embargo. A může se stát, že v tu chvíli karty ještě pořád v prodeji nebudou a do obchodů se třeba začnou dostávat až s nějakým zpožděním (například po dnešním vydání recenzí Ryzenů 7000 začne prodej až se zpožděním jednoho dnu, zítra v 15:00).

To by po dosavadním vývoji v příběhu (ne)uvádění těchto GPU na trh už nepřekvapilo. Intelu by se pak přece jenom stala ta nepříjemnost, že by jeho „staré“ grafiky dorazily do akce až v momentě, kdy už konkurence má venku o jednu generaci novější železo. Pravda, Radeony nové generace od AMD budou prý až v listopadu, takže před těmi to asi Intel stihne.

Každopádně se výkonnější modely karet Intel Arc konečně chystají do prodeje. Karta Arc A380 toho vzhledem k nízkému výkonu zas tak moc nenabízela, ale tyto modely už asi opravdu představují příchod třetího konkurenta do oblasti herních samostatných grafik. Doufejme, že s pozitivním efektem na kvalitu a ceny, který by konkurenční prostředí mělo vytvářet (jen teda doufejme, že Intel nebude tento trh penetrovat spíše metodami obcházejícími konkurenci bez ohledu na kvalitu nabízeného hardwaru, jako je využití vlivu na OEM výrobce, na které to občas vypadá u notebooků s grafikami Arc a předchozími 10nm Iris Xe Max).

Zdroj: VideoCardz

Samostatné grafiky Intel Arc A770 vyjdou nakonec jen týden před GeForce RTX 4090
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

2 KOMENTÁŘE