Samostatné herní grafiky Intel Arc definitivně tady. První GPU za dva týdny, ale jen pro laptopy

3
GPU Intel Arc generace Alchemist
GPU Intel Arc, generace Alchemist. Vlevo SOC2 s 1024 shadery/96bitovými pamětmi, vpravo SOC2 se 4096 shadery a 256bitovými pamětmi (Zdroj: Intel)
-
Zdroj: Intel

Intel loni slíbil vydání svých prvních herních samostatných GPU na první čtvrtletí tohoto roku. Vypadá to, že to stihne těsně dva dny před jeho úplným koncem.

Když Intel původně oznámil první generace vyloženě herních a výkonných samostatných GPU – ještě pod označením „Xe HPG“, měly vyjít v roce 2021. To se evidentně nepovedlo, ale už chvíli panuje zmatek v tom, jak moc budou tato GPU opožděná. Nakonec to vypadá, že Intel velmi těsně stihne vydání nebo odhalení v první čtvrtině letoška, slíbené loni v létě.

Toto vydání dost na poslední chvíli se ale netýká desktopových karet – u těch to zatím vypadá spíš na vydání někdy zhruba okolo května. První vstup Intelu na herní trh bude zatím jen v noteboocích. A Intel to již přímo potvrdil. Firma vydala oznámení, v kterém zve na odhalení grafik Intel Arc 30. 3. v 8:00 pacifického času. U nás to bude 17:00 stejného dne. Akce má název „A New Stage of the Game“.

Intel zve na odhalení grafik Arc pro notebooky
Intel zve na odhalení grafik Arc pro notebooky (Zdroj: Intel)

Grafiky Intel Arc pro notebooky budou založené na stejných čipech GPU, jaké by se o pár měsíců později měly objevit v desktopových kartách, takže tato odhalení budou relevantní i obecně. Verze pro herní notebooky ale logicky budou mít sníženou spotřebu a tím také výkon.

Zda se 30. 3. hned bude dát koupit nějaký notebook opatřený grafikou Intel Arc, to zatím jasné není. Podle neoficiálních zvěstí by Intel jako první měl reálně prodávat (respektive, výrobci notebooků budou prodávat) levnější a méně výkonné GPU Arc ze dvou 6nm čipů, které by měly být nyní blízko vydání. První generace má kódové označení Alchemist a toto GPU snad „SoC2“.

Nejprve levnější karty řady Arc A300

Jde o relativně malý čip se 128 bloky EU, což znamená 1024 shaderů. GPU by prý mělo mít 96bitovou paměťovou sběrnici umožňující osadit 6 GB GDDR6, ale také je možné, že mobilní varianta zůstane jen u 4 GB na 64bitové sběrnici. Úniky hovoří, že přímo oficiální jména těchto grafik by mohla být Intel Arc A350MArc A370M. Druhé je již dokonce asi potvrzené. Intel ve svých materiálech uvádí, že „Intel Arc A370M Graphics“ bude až 2× výkonnější proti integrovanému GPU procesorů Alder Lake Core i7-1280P – ten má iGPU s 96 EU (768 shadery) na 1450 MHz, podobnou docela rychlé grafice procesorů Tiger Lake-U.

GPU Intel Arc A370M má mít výkon 2× vyšší než iGPU v Core i7 1280P
GPU Intel Arc A370M má mít výkon 2× vyšší než iGPU v Core i7-1280P (Zdroj: Intel)

Každopádně půjde o grafiku patřící spíš k méně výkonným základním GPU, ale pořád již ve třídě s relevantním herním výkonem. Intel ale poté chystá také výkonnější GPU – „SoC1“ s 4096 shadery (512 EU), 256bitovýmipamětmi a kapacitou 16 GB GDDR6. Toto GPU tedy bude mít prakticky ve všem čtyřnásobek hardwarových prostředků a tím pádem i možná až 4× vyšší výkon. I když vlivem omezení spotřeby v noteboocích asi bude rozdíl menší. Grafiky s tímto čipem by se asi mohly jmenovat Arc A7xx.

Tyto verze ale patrně vyjdou až o několik týdnů později, takže ona premiéra na konci prvního kvartálu se uskuteční jen s menší levnou variantou. Neznamená to ale, že výkonnější verze nebude nijak zmíněna. Intel naopak nejspíš představí nějaký předběžný „teaser“ nebo demo jejího výkonu, takže částečně by mohla být uspokojená i zvědavost po těchto výkonnějších herních grafikách.

Ilustrace grafik Intel Arc
Ilustrace GPU Intel Arc (Zdroj: Intel)

Zdroje: Intel, Intel, VideoCardz

Samostatné herní grafiky Intel Arc definitivně tady. První GPU za dva týdny, ale jen pro laptopy
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. V podstate vse nasvedcuje tomu, ze herni grafika do pocitace by tu mohla byt nekdy v lete cervenec – srpen a to jsem jeste optimista. V zari NVidia predstavuje novou radu grafik, pritom Intel grafika je stavena proti te soucasne toho casu zastarale!
    Tak cim teda Intel mysli, radeji se snad neptam. 🙂