Samsung 540U: pěkný dotykový ultrabook za fér cenu (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Na recenzi jsme před nedávnem dostali Samsung 540U. Značení Samsungu je celkem složité, můžete jej najít i pod názvem 540U3C nebo NP540U3C apod. . Od svého předchůdce, modelu 530U, se liší zejména dotykovým displejem, jinak jde o velmi podobný přístroj. Stříbrný kovový ultrabook za příjemnou cenu. Líbil se?

Samsung 540U
Samsung 540U

Design

Designově to Samsung vyhrává na celé čáře. Nevím jak vám, ale nejen mně se ultrabooky Samsungu vzhledově moc zamlouvají. Samsung 540U má celkem jednoduché tělo, ne tak kapkovitě se zužující, jako řada jiných ultrabooků, ne hranaté. Tvarem jde o jeden stříbrný monolit se stejnou tloušťkou po celém těle a silně zakulacenými okraji. Hrany v podstatě vůbec nemá – těch pár konektorů najdete na bocích, kde jsou zakulacené oblasti jakoby seřízlé.

Povrch je z broušeného šedého hliníku, případně na spodních částech z jeho plastové imitace. Tloušťka včetně nožiček je 20 mm, což jentaktak zapadá do kategorie ultrabooků. Důležitým designovým prvkem je tenký rámeček displeje, pocitově jde o menší notebook, po vybalení bych si skoro tipl úhlopříčku 12,5″. Stříbrné logo Samsungu najdete na straně na víku.

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Zpracování

Zpracování bylo také velmi slušné. Většina šasi je z kovu, spodní strana a lišta na vrchní straně víka potom z plastu. Kromě displeje nenecháte nikde otisky. Slícování dílů bylo přesné a nehybné a obecně bylo zpracování velmi pevné. Notebook můžete zvednout za roh a nevidíte žádné výrazné prohnutí. I víko, tvořeno dotykovým sklem a kovem, bylo dost odolné a neprohýbalo se ani v krutu.

Hmotnost 1,69 kg je trochu více, než jak jsme u takhle malinkého ultrabooku zvyklí, stále je to ale dost málo.

Víko otevřete rovnoměrně asi na 130 ° a klouby jej drží na místě. Lze jej otevříét jednou rukou, s drobným zaklepáním.

Jedinou výtku bych nakonec měl asi k hranám, které jsou docela dost ostré a navíc jsou posazeny rovnoběžně s podložkou.

Specifikace a konfigurace

Se specifikacemi je to velmi jednoduché – u nás se totiž prodává jen jedna konfigurace za 22 590 Kč. Je dost škoda, že tu nenajdete plnohodnotné SSD, ale jen hybridně zapojený 500GB disk, a rozlišení displeje by mohlo být lepší. ale jinak výtky moc nemám. Více ostatně v kapitole o hardwaru.

 

Samsung 540U (NP540U3C-A01CZ)
Cena vč. DPH 22 590 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Samsung / Ogilvy PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-3317M (Ivy Bridge)
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,7 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,6 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 500 GB
Úložiště (typ, rychlost) 5400otáčkový disk + 24GB SSD v hybridním zapojení
Optická mechanika
Displej 13,3″, 1366 × 768 px, lesklý, TN, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics 4000 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, microHDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 315 × 219 × 20 mm
Hmotnost 1,69 kg
Baterie 52 Wh, čtyřčlánková
Napájecí adaptér 65 W
Software
Operační systém Windows 8 (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Přední i zadní strany jsou prázdné, jediné místo, kam je ostatně možné dobře umístit konektory, jsou ony dvě rovně seříznuté oblasti na bocích, notebook je jinak celý silně zakulacený. Nalevo máte tenký konektor pro napájecí adaptér, potom vyklápěcí konektor RJ-45 (LAN), port USB 3.0, HDMI, kombinovaný 3,5mm jack pro zvukový vstup i výstup a nakonec ještě konektor microHDMI. Napravo jsou potom dva porty USB 2.0 a slot na paměťové karty.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n a Bluetooth 4.0, vše zde zajišťuje Intel, konkrétně síťovka Centrino Advanced-N 6235, gigabitový Ethernet je tu tradičně od Realteku.

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Klávesnice

Klávesnice jsem se malinko bál po zkušenostech se Samsungem 700Z, kde například mezerník fungoval jen tak napůl. Je zde ale úplně jiný typ a vše bylo tentokrát v pořádku. Klávesnici bych ohodnotil jako průměrnou, psalo se na ní dobře, ačkoli jsem měl pocit, že by to šlo, zejména co se hloubky zdvihu, ještě lépe.

Klávesy jsou zakulacené, černé a hrubě matné, mají na ultrabook docela vysoký zdvih, při rychlém psaní nicméně i tak cítíte, jak hned narážíte na pevnou podložku – nemáte proti prstům veliký odpor. Podložka pruží ale celkem minimálně. Při psaní všema deseti prsty bez švihů jsou stisky i celkem tiché. Klávesy byly navíc i dost rozměrné, což se projevilo v kombinaci s menším notebookem i v trochu sníženém počtu. Klávesy Home, End, PageUp a PageDown jsou sekundární funkcí už tak ztenčených šipek, kontextová klávesa je pak pouze sekundárníé funkcí pravého Ctrl.

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Touchpad

Touchpad byl celkem rozměrný, hlavně do šířky. Jeho povrch byl hladce matný, prsty se na něm ale nijak nezasekávaly. Pohyb po něm byl příjemný a správně rovnoměrně přenášený na displej. Jako u většiny notebooků s Windows 8 zde platí, že se roluje obráceně, než jak jste zvyklí, jako byste posouvali obraz na dotykovém displej.

Tlačítka byla bohužel cvakací, nikoli s měkkým stiskem. Naštěstí šla stisknout lehko a při kratičkém zdvihu cvakala jen trošku. Přesto byla slyšet.

 

Displej

Displej je tu dotykový, jinak ale nepříjemně obyčejný. Na úhlopříčce 13,3″ tu máte obligátní rozlišení 1366 × 768 px, panel používá matrici TN TFT a s tím se pojí horší pozorovací úhly. Nebylo to ale tak hrozné jako u některých opravdu levných notebookových panelů. Barevný gamut byl nicméně o dost užší, než by být měl. Pouhým okem ale asi mnoho nepoznáte, barvy jsou dobré. O kontrastu to ale říct nemůžu, černá zde byla prostě světlá.

Samsung 540U

Svítivost: 13-247 cd/m2
Kontrast: 1:64

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express

Hardware, výkon, CrystalDiskMark

Hardware

Osazený hardware znáte takřka z každého druhého ultrabooku na trhu. Je tu dobře známý procesor Intel Core i5-3317U, dvoujádro (virtuální čtyřjádro) Ivy Bridge na 1,7 GHz s Turbem až na 2,6 GHz. V procesoru je integrovaná grafika Intel HD Graphics 4000 a k celému čipu náleží 4 GB RAM typu DDR3 na 1600 MHz v jednokanálovém zapojení.

 

Máme tu 2,5″ 7mm pevný disk Seagate Momentus Thin 5400.9 ST500LT012 s kapacitou 500 GB, rychlostí otáčení 5400 ot./min a 16MB cache. Disk je zapojen hybridně společně s SSD Sandisk i100 s kapacitou 24 GB, které slouží jako cache pro často používaná data.

Samsung 540U

Výkon

Celkově tedy nic nového pod sluncem. Ultrabook se stejným procesorem, grafikou i pamětí jsem recenzoval už minimálně počtvrté, výkon jsem tak proměřil jen, co se týče procesoru, disku, a celkového výkonu PC. Herní výkon jsem změřil ve dvou 3DMarcích, pokud byste chtěli podrobnější výsledky, podívejte se na recenzi Sony Vaio T13 nebo HP Spectre XT Pro – oba dva budou ve hrách podívat prakticky identický výkon.

Jen jediný zádrhel jsem tu zaznamenal – jak to u ultrabooků občas bývá (setkal jsem se s tím např. u Sony Vaio Duo – opět ten samý hardware), Turbo Boost, který může procesor přetaktovat až na 2,6 GHz, pracuje někdy lépe a někdy hůře, v tomto případě zrovna hůře. Jak vidíte v grafech x264 FHD Benchmarku nebo Cinebenche, procesor nedosahuje výsledků, jaké jsme s ním naměřili v jiných strojích. Jde zhruba o 20% ztrátu, nic hrozného, stále jde o rychlý čip, ale rozdíl tu při limitním využití CPU je. Při srovnávání výkonu z 3DMarku 11 jsem ale objevil pouze rozdíl v řádu chyby měření.

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Grafická karta není určená na hry, nicméně většinu titulů si zahrajete, ty novější věci na nízké detaily, starší na vyšší. Takový Skyrim by měl na nízké detaily běžet bez větších problémů.

Grafy: Cinebench R11.5, x264 BenchMark FHD, PCMark 7

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Cinebench R11.5 prověří výkon procesoru pro rendering náročných grafických scén. Měří se výkon jednoho jádra (vlákna) a celého procesoru.

Cinebench R11.5
[body, vyšší je lepší]

Samsung 540U

 

x264 BenchMark FHD testuje výkon procesoru při převádení 1080p videoklipu při použití kodeku H.264.

x264 BenchMark FHD
[fps, vyšší je lepší]

Samsung 540U

Nástroj od Futuremarku, PCMark 7, měří a hodnotí výkon počítače jako celku. V grafu najdete celkové skóre a také skóre, jakého dosáhlo úložiště ve svých testech.

PCMark 7
[body, vyšší je lepší]

Samsung 540U

 

Grafy: 3DMark 11, 3DMark (2013)

Ještě před pár dny nejnovějším testem grafiky od Futuremarku je 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky v něm.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

3DMark 11
(body – vyšší je lepší)

Samsung 540U

 

Nejnovější benchmark od Futuremarku z roku 2013 už nenese číslo roku vydání. Funguje jinak než předchozí verze, máte tu tři rozsáhlé testy simulující herní výkon, a z každého z nich vystupuje individuální skóre. Nenáročný test Ice Storm bude také brzy implementován například pro Android, takže budeme moci porovnat herní výkon napříč telefony, tablety i počítači. Dále tu je o poznání náročnější Cloud Gate a vůbec nejnáročnější z testů Futuremarku je Fire Strike, který kvůli nepodpoře DirectX 11 na Asusu neproběhl. Zatím nemám dostatek výsledků, abych mohl zpracovat graf, proto jen screenshoty:

3DMark
(body – vyšší je lepší)

Samsung 540USamsung 540U

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Výdrž byla na 13,3″ ultrabook vcelku průměrná, nicméně vzhledem k tomu, jak velký akumulátor (52 Wh) zde byl osazený, jsem čekal něco víc. V klidu by notebook určitě vydržel dobrých 8 h, nicméně v našem testu na webu zvládl zhruba 5,5 h, 720p film jsme potom přehrávali 3,5 h.

  • Web (ExtraNotebook.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas): 5:28 h
  • Film (smyčka 720p Pulp Fiction v Media Player Classic, hlasitost 20 %, Wi-Fi, poloviční jas): 3:31 h

Hluk v klidu byl celkem zanedbatelný, ventilátor se ovšem točil pořád a byl slyšet. Šlo o takový hlubší zvuk, žádné vysokofrekvenční pištění, jak v ultraboocích občas slýcháme, a v klidu byl notebook tichý, slyšet ale byl. V zátěži už se větrák rozjel na docela hlučnou úroveň.

 

Teploty byly díky zbytečně agresivně regulovanému chlazení dobré – kolem 50 °C v klidu, ani brutální zátěž v Prime95 ovšem nestačí na to, aby procesor přelezl moc přes 70 °C. Základna se docela dost zahřívala, resp. byla jen vlahá, ale to i v klidu.

Samsung 540U
Teploty – klid

Samsung 540U

Teploty – zátěž

Zvuk

Repráčky jsou zde klasikou – dva stereo-reproduktory jsou ukryté pod mřížkou pod displejem na základně a hrají průměrně až hlasitě. Mluvené slovo jako vždy kvalitní, podbarvení hudby basy ale veškeré žádné. Alespoň ale zvuk nezní tolik plechově.

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Software

Operačním systémem je Windows 8 v 64bitové verzi. Balíček Office zde není ani ve verzi Starter a předinstalovaných programů není příliš, žádný antivirus mě naštěstí příliš neotravoval, jak tomu bývá u McAffee a Norton Security. Předinstalovaný najdete například Adobe Reader, otázkou je, zda zrovna na Windows 8, která obsahují svou vlastní čtečku pro PDF dokumenty, není trochu zbytečný. Jinak nic speciálního.

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark 7 3 087; Lightweight: 1 867, Productivity: 1 349, Creativity: 5 829, Entertainment:  2507, Computation: 13 253, Storage: 2 659
3DMark 11 P571; Graphics: 504, Physics: 2 144, Combined: 523
3DMark (2013) Ice Storm: 26 851, Cloud Gate: 2 907, Fire Strike: 426
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 1,96 pts., 1CPU: 1,08 pts., OpenGL: 13,08 fps
x264 Benchmark FHD 5,86 fps
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 96,72 MB/s, 512k: 30,86 MB/s, 4k: 0,356 MB/s, 4k QD32: 0,799 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis)

Seq: 87,68 MB/s, 512k: 39,85 MB/s, 4k: 0,662 MB/s, 4k QD32: 0,675 MB/s

HD Tune Pro 5.00 nepodařilo se dokončit
AS SSD Copy Benchmark: ISO: 41,67 MB/s, Program: 26,29 MB/s, Game: 36,38 MB/s
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 5:28 h
Výdrž video (čas) 3:31 h

 

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Samsung 540U sice není velkým posunem od svého předchůdce, ale jde určitě o zajímavý dotykový ultrabook. Malé kompaktní stříbrné šasi působí svým zevnějškem jednoduše, a přitom je pevné, tenoučké a nezapatlá se. Dotykový displej zde sice není ničím, co by bylo nezbytné a notebook nemůžete nijak převést na tablet, přesto si myslím, že se občas může hodit, je to přinejhorším vítané zpestření ovládání.

Samsung 540U
Samsung 540U

Uvnitř najdete klasický hardware, jen je škoda, že za cenu přes 22 tis. Kč tu máme stále jen hybridní disk, integrovanou grafiku a vcelku základní výbavu. Cena je ovšem ve výsledku nízká a odpovídá základnímu ultrabooku s dotykovým displejem. Což je ostatně definice Samsungu 540U. Je to pěkný levný dotykový ultrabook. Bez palčivých minusů i bez velkých plusů.

Plusy / mínusy
slušné kovové zpracování diskutabilní využitelnost dotykového displeje
dotykový displej chtělo by to SSD
příjemná cena

 

Specifikace

Samsung 540U (NP540U3C-A01CZ)
Cena s DPH 22 590 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Samsung / Ogilvy PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-3317M (Ivy Bridge)
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,7 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,6 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 500 GB
Úložiště (typ, rychlost) 5400otáčkový disk + 24GB SSD v hybridním zapojení
Optická mechanika
Displej 13,3″, 1366 × 768 px, lesklý, TN, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics 4000 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, microHDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 315 × 219 × 20 mm
Hmotnost 1,69 kg
Baterie 52 Wh, čtyřčlánková
Napájecí adaptér 65 W
Software
Operační systém Windows 8 (64-bit)

Galerie fotografií

Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U Samsung 540U

Ohodnoťte tento článek!