Samsung 700Z: téměř dokonalý patnáctipalcový notebook (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Z prvního pohledu si možná pamatujete, že jsem Samsung Chronos 700Z chválil. Nejde o úplnou novinku, nicméně svým hardwarem stále nemálo zaujme, a ačkoli se na trh pomalu dostává celá nová Series 7, začne se s 17,3″ modelem a na nástupce našeho Samsungu 700Z5A (novinka bude pravděpodobně 700Z5C) si ještě chvíli počkáme.

Zpět k chvále – v čem je notebook výjimečný? V podstatě v ničem a ve všem. Je to notebook, na kterém nenajdete příliš kompromisů. Je tenký, hezký, kovový, má rychlý procesor, hodně paměti, rychlou grafiku, rychlý a velký úložný prostor, dobrý displej… a mohl bych pokračovat. Chtěl jsem tedy vědět, v čem je ten „korejský MacBook Pro“ horší, co je a není jeho parketa.

 

Design

Už jste si asi všimli slovního spojení „korejský MacBook“ – když se na notebook podíváte a porovnáte parametry, jde o velmi podobný přístroj jako je 15,4″ MacBook Pro. Stříbrné kovové šasi s ostrými hranami, černá podsvícená klávesnice, Radeon HD 6750M, velký clickpad, podobností by se našlo dost. Na druhou stranu jde spíše o detaily než o do očí bijící srovnání. Samsung je znatelně tmavší, jeho šasi je svislým směrem kartáčované aj. .

Zajímavým prvkem je opravdu tenký rámeček displeje, notebook má 15,6″ LCD, ale svou velikostí je jen o trochu větší než běžné 14″ stroje. Jak jsem říkal, je dost tenký, 24 mm je přesně ten rozměr, který je stále elegantní, dobře skladovatelný, ale nejde o Ultrabook. Šasi je z leštěného hliníku, není unibody, na hranách notebooku najdete spáry, navíc jsou opěrky na rozdíl od zbytku zevnějšku plastové.

Zpracování

Hliníkový design je poměrně pevný a dobře slícovaný, kov je celkem masivní a do spár se až na drobné výjimky (u slotu na pam. kartu) nehtem nedostanete. Víko je velmi tenké, a právě proto mě překvapilo, jak pěkně drží a nejde moc ohýbat. Celkově notebook moc neohnete, trochu tedy v opěrkách a uprostřed přední strany základny. Veškerý pohyb ovšem bez vrzání. Samozřejmě třeba takový ProBook 6560b nebo 6570b za podobnou cenu by na tom byl ještě o stupeň líp, ovšem multimediální Samsung mě příjemně překvapil.

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

Na leštěném hliníku otisky prstu nejsou skoro vůbec vidět.

Musím si zanadávat na ostré hrany – to je zrovna poměrně špatný příspěvek Applu.

Trochu překvapivá je hmotnost. Váží jen 2,3 kg, nicméně když jej poprvé vezmete do ruky, bude vám to připadat jako znatelně více, to je neduh tenčích kovových notebooků. Tak či tak bych jej tentokrát nedoporučoval zvedat za roh, i když je relativně pevný, u 15,6″ je tu daleko okolo rozloženo hodně hmotnosti.

Víko se otevírá trochu ztuha, hmotnost notebooku je ale rozložena z naprosté většiny do základny a lehké tenké víko tak není problém zvednout jednou rukou. Žádné zacvakávání, jen podobně jako u Applu silná krátká spára uprostřed základny, do které jde zajet prsty. Mechanismus není úplně rovnoměrný, ale víko ve své poloze drží pevně, při pohybu nevrže. Maximální úhel otevření je celkem standardní kolem 140–145 °.

Samsung 700Z5A
Cena s DPH 22 890 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Ogilvy PR s.r.o. / ATComp.cz
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-2450M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,5 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,1 GHz
Operační paměť 6 GB (4+2 GB DDR3 1333 MHz)
Pevný disk (velikost) 1000 GB
Pevný disk (typ, rychlost) HDD – 5 400 ot./min. + 8 GB SSD (hybridní, ExpressCache)
Optická mechanika DVD±RW SuperMulti, slot-in
Displej 15,6″, 1600 × 900 px, matný
Grafická karta AMD Radeon HD 6750M
Intel HD Graphics 3000
přepínatelné
Rozhraní
Výstupy na monitory VGA (přes redukci z micro-VGA), HDMI
Porty (s výjimkou USB) LAN (Ethernet), 1× 3,5mm kombinovaný audio jack
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet SD/MMC/SDHC/MS/MS Pro
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 362 × 238 × 24 mm
Hmotnost 2,3 kg
Baterie 80 Wh, 8 článků
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium SP1 (64b)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Začněme na levé straně notebooku – zleva doprava je tu slot pro zámek Kensington, konektor pro napájecí adaptér. HDMI a pak síťový konektor RJ-45. Ten je klasické velikosti, i když se to může zdát jinak. Je vyklápěcí, vyklápíte jej jen ovšem o asi 2 mm, nejde o nějakou plandavou plastovou krytku na jakou jsem si stěžoval u Inspironu 14z od Dellu. Síťovka je od Realteku. Potom dva porty USB 3.0, konektor micro–VGA (v balení je krátká redukce na velký VGA) a kombinovaný 3,5mm jack pro zvuk.

Vepředu je čtečka karet SD, MMC a podobných formátů. Na pravé straně najdete slotovou-zasunovací DVD±RW mechaniku, to může být další nechtěná podobnost s MacBookem. Ještě před ní tu je jeden konektor USB 2.0. Je trohu škoda, že Samsung neosadil alespoň čtyři USB – na bocích by bylo místo i na víc. Na zadní straně není nic.

Kontrolky jsou tři, chválím umístění na základně nad klávesnicí, kde je nemusíte nikde hledat. Z těch čtyř diod je první senzorem okolního osvětlení pro automatickou regulaci podsvícení, potom modrá LED aktivity disku, zelená/oranžová kontrolka napájení a modrá stavová kontrolka.

O bezdrátové připojení se starají čipy Broadcom. Je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0 + HS (Broadcom BCM2070).

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

Klávesnice

Klávesnice se mi moc líbila, až na jednu naprosto zásadní věc. Jak mě upozornil majitel notebooku v komentáři pod prvním pohledem, musel si klávesnici upravovat proužkem papíru, protože mezerník musíte stisknout uprostřed, jinak to někdy klávesa nezaregistruje. Říkal jsem si, že je to věc, která se vyskytuje často u řady notebooků – ovšem nikde do takové míry jako tady. Tady na vás 30 % mezerníku nereaguje, a to ani když klávesu zacvaknete úplně do spodní pozice. Když jsem jednou psal, nebo se spíše pokoušel na Samsungu 700Z psát nějaký delší text, tvrdě jsem narazil, protože po pohlédnutí na text polovina mezer chyběla, a přitom jsem mezerník domačkával vždy. Chce to trochu cviku a přizpůsobení se (uprostřed je mezerník dobře citlivý, na krajích jde také stisknout, ale musíte pořádně), nějaké vypodložení mezerníku, nebo jiný notebook.

Jinak mám jen chválu – klávesy jsou zakulacené, mají mezi sebou veliký rozestup, jsou hladké (což je dobře i špatně), stisk je velmi tichý, máte tu numerický blok, šipky jsou široké a oddělené a hlavně – celá klávesnice je příjemně bíle podsvícená. Podsvícení jde regulovat nebo vypnout, tedy ne u tlačítek, která v sobě mají svítící kontrolky, jako je například F12/Wi-Fi nebo Caps Lock.

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

Home, End, PgUp a PgDn jsou samostatné, přes Fn je tu PrintScreen a kontextová klávesa. Škoda je, že Fn+F12 nevypne/zapne Wi-Fi, jak by se mohlo běžnému uživateli zdát, ale nastartuje prográmek, ve kterém jsou přepínače na bezdrátové sítě. U jiných výrobců na vás přinejhorším vyskočí malý rámeček jen s těmi přepínači, tady celý software pro nastavení a správu notebooku.

Touchpad

Touchpad od firmy ELAN je zde opravdu veliký a je po celé ploše klikací – proto clickpad. Samostatná tlačítka tu de-facto nejsou – na místě levého + po celé ploše touchpadu se kliknutí počítá jako levé, na místě pravého jako pravé. Pro někoho matoucí, ale velkou plochu beru jako velké plus a na clickpad si určitě brzy zvyknete – je velmi jednoduché jedním prstem třeba vzít okno a někam jej potáhnout.

Scrolluje se dvěma prsty, jiná multidotyková gesta jsou na velké ploše taky docela pohodlná. Clickpad je vertikálně i horizontálně dobře akcelerovaný.

Displej

Displej mě potěšil i trochu zklamal. Velmi mě potěšilo jeho rozlišení – i když by se slušelo na 15,6″ LCD dát už Full HD, i 1600 × 900 px, co najdete zde, je lepší než většina notebooků na trhu. Navíc musím pochválit matný povrch displeje.

S barvami to bylo horší. Tradičně byla hodně mimo modrá, (dE94=21,0), nejvíce potom odstíny šedi (50% gray: dE94=23,3). To vše měla částečně za příčinu celkem nízká hodnota gammy (1,82). Barvy byly opticky dobré, i když jedné věci si alespoň po konci měření nešlo nevšimnout – displej pěkně svítí, ale pěkně svítí i černá barva, už při 120,1 cd/m2 na bílé jsem naměřil opravdu nevídaných 1,87 cd/m2 na černé. Přeměřil jsem, ale žádnou chybu v tom nemám, displej má zkrátka nízký kontrast.

Samsung 700Z5A screeny

Svítivost: 15-240 cd/m2
Kontrast: 1:64

Podsvícení bylo docela vysoké – maximálních 240 cd/m2 sice není moc, naměřil jsem i přes 400, ale v kombinaci s matným displejem je to hodně. Jde o klasický TN panel, tomu napovídají i pozorovací úhly – horizontální dobré, vertikální jako vždy strašné.

Hardware, výkon, HD Tune, CrystalDiskMark

Hardware – vnitřnosti

Vnitřní výbava notebooku je po všech stránkách slušná. Procesor, RAM, grafika i disk vás určitě potěší, i když nic nijak extrémně. Je tu Intel Core i5-2450M, dvoujádro Sandy Bridge na už dost vysokých 2,5-3,1 GHz, výpočetní výkon je tak docela slušný. K němu tu je hned 6 GB paměti DDR3 (4+2 GB), mnoho z vás tak sáhne po vypnutí stránkovacího souboru, čímž mohutně přispějete k celkové rychlosti systému.

Grafické karty jsou tu tradičně dvě. Tou výkonnější je AMD Radeon HD 6750M s 1 GB pamětí GDDR5. Jádro Whistler je stavěno 40nm procesem a nese 480 Stream procesorů, paměti jsou na 128bitové sběrnici. Nejde o žádnou novinku, ale vzhledem k tomu, že nové grafiky od AMD jsou ve střední třídě stejně převážně přeznačené kousky ze stáje HD 6000, nic o moc novějšího zatím neseženete. Na screenshot z GPU-Z moc nekoukejte, zatímco HD Graphics 3000 už konečně rozeznává celkem korektně, Radeon HD 6750M mu stále dělá velké problémy.

Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny

Druhou grafikou je tradičně Intel HD Graphics 3000 a s trochou trpělivosti si můžete v ovladačích AMD nastavit přepínání podle vašich představ.

Úložný prostor má Samsung 700Z hybridní, je tu 1TB pevný disk a 8GB SSD ve spolupráci přes technologii ExpressCache. Konkrétně Samsung HN-M101MBB, 1000GB 5400otáčkový disk a k němu SanDisk iSSD P4, 8GB SSD ve slotu mSATA. SSD je vidět ve Správci zařízení, ale pokud je zapnutá technologie ExpressCache (v Samsung Easy Settings jde vypnout), nejde k němu samozřejmě ručně přistupovat z Průzkumníku.

Výkon

Jak jsem zmínil, procesor je rychlý. Intel má sice i mnohem rychlejší čtyřjádrové čipy a nová generace Core s architekturou Ivy Bridge brzy zvedne laťku ještě výše, ale přinejmenším ve srovnání s jakýkoli procesorem od AMD či kterýmkoli čipem Core 2 Duo nebo dvoujádrem Westmere je Core i5-2450M jednička.

Samsung 700Z5A screeny

Grafická karta na tom taky není zle. Radeon HD 6750M už je starší 40nm kartou, ale jak uvidíte z grafů, v kombinaci s rychlým dvoujádrem dovede spoustu moderních her nakrmit i při vyšším nativním rozlišení displeje (i když pro hraní na vyšší detaily asi rozlišení budete u náročnějších titulů snižovat).

Na druhou stranu – a tady mě trochu rozmazlil Acer Aspire TimelineU M3 s novou GeForce GT 640M – Nvidia se tento rok vzchopila a na trh už míří nové 28nm grafiky s architekturou Kepler, a jmenovitě třeba ona GeForce GT 640M náš Radeon HD 6750M pokoří o 20-25 % procent, a to by mělo jít o grafiku z velmi podobné cenové hladiny. 20 % není moc, ale řeknu to jinak – na GeForce GT 640M jsem hrál Skyrim v 1600 × 900 px na Ultra detaily nad 35-40 FPS, u Radeonu HD 6750M v tomto nastavení FPS padaly i pod 30 (aneb scénář z Pavilionu s HD 7690M XT v bleděmodrém).

Nemá samozřejmě smysl zoufat, nový Samsung 700Z5C by tu měl odhadem za dva-tři měsíce být také, a pokud víme, Samsung, jako jiní výrobci, u nové řady Series 7 Chronos začal osazovat grafiky 28nm Nvidia Kepler, jako je zmíněná GeForce GT 640M.

Samsung 700Z5A screeny

I disk samotný je docela rychlý

S rychlostí disku jsem byl více než spokojen. I disk samotný byl docela rychlý, sekvenční rychlosti i náhodné čtení malých bloků byly docela slušné, přístupová doba byla stále pod 19 ms. Ale hlavně je tu technologie ExpressCache, která vše o něco zrychlovala. Nejvíc se SSD podepsalo na startu systému, především na vzbuzení z režimu spánku, zde notebook splňuje ultrabookovské dvě sekundy.

Grafy: Cinebench R11.5, x264 BenchMark FHD, PCMark Vantage

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Cinebench R11.5 prověří výkon procesoru pro rendering náročných grafických scén. Měří se výkon jednoho jádra (vlákna) a celého procesoru. Naše Core i5 tu podává slušný výkon, tentokrát ničím nebržděný (jako tomu bylo třeba u Pavilionu dv6-6c60ec, který jsme testovali nedávno).

Cinebench R11.5
[body, vyšší je lepší]

x264 BenchMark FHD testuje výkon procesoru při převádení 1080p videoklipu při použití kodeku H.264.

Skóre je v pořádku, blíží se příjemným osmi bodům. Čtyřjádro by se notebooku hodilo, ale i dvoujádro dovede ukázat zuby v jakémkoli použití.

x264 BenchMark FHD
[FPS, vyšší je lepší]

PCMark Vantage měří výkon počítače jako celku. Celkové skóre přibližně odpovídá celkové rychlosti typické práce na PC, je značně ovlivněno reálnou rychlostí disku a také procesoru, promítá se do něj ale vše, včetně třeba grafické karty. Uvádíme i HDD Score, resp. Storage Score, kde se zkoumá rychlost jednotlivých úkonů náročných na disk.

Výsledek je z druhého průchodu, kde byly testy systémové rychlosti „nakopnuty“ daty v ExpressCache. Proto tak vysoké skóre, které s reálnou rychlostí a odezvou notebooku docela pěkně koresponduje.

PCMark Vantage
celkové body a HDD Score
[body, vyšší je lepší]

Grafy: 3DMark 06, 3DMark Vantage + GPU Score

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

3DMark 06 je starším herním benchmarkem, dobře ukazuje na výkon ve starších hrách z doby kolem roku 2006-2007. Testujeme ve standardním nastavení, tedy v rozlišení 1280 × 1024 px.

Výkonná grafika a silný procesor jsou tu zárukou dobrého skóre, i starší střední třída stačí bez diskuze na cokoli z roku 2006 a dříve na libovolné detaily.

3DMark 06
[body, vyšší je lepší]

3DMark Vantage je podobným nástrojem od Futuremarku, jen o dva roky novějším, používá DirectX 10 a už se tu pracuje s fyzikálními výpočty. Testujeme v základním nastavení, tzn. v rozlišení 1280 × 1024 px v profilu Performance, výsledky jsou tak ve tvaru Pxxxx.Níže najdete i graf GPU Score.

Pokud koukáte na výsledky Radeonu HD 7690M XT – jde sice o přeznačený Radeon HD 6770M, ale i na něm už najdete podstatný rozdíl v taktech na jádře oproti HD 6750M.

3DMark Vantage
[body, vyšší je lepší]

3DMark Vantage – GPU Score
[body, vyšší je lepší]

Grafy: 3DMark 11 + Graphics Score, Far Cry 2, World in Conflict

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

3DMark 11 je nejnovějším benchmarkem od Futuremarku, pracuje s DirectX 11 a pokročilou fyzikou i trochou teselace. Testujeme v základním nastavení v profilu Performance, výsledky jsou tedy ve tvaru Pxxxx.

3DMark 11
[body, vyšší je lepší]

3DMark 11 – Graphics Score
[body, vyšší je lepší]

Far Cry 2 je starší, nicméně náročnou a technologicky poměrně pokrokovou hrou (na svou dobu). Notebookům dává i dnes pěkně na frak. Testujeme v rozlišení 1366 × 768 px, v DirectX 10, na maximální možné detaily s 4× MSAA, Small ranch, dva průchody – zaznamenáváme průměr.

U jedné i druhé hry lze dodat jen to, že za příchozími grafikami Kepler jsou staronové Radeony pěkných pár desítek procent daleko, a to jde o výsledky s velmi pomalým procesorem.

Far Cry 2
1366 × 768 px, 4× MSAA, Ultra high, DirectX 10
[FPS, vyšší je lepší]

World in Conflict testujeme opět v 1366 × 768 px, s 4× MSAA, na detaily very high při DirectX 10, ručně ještě přenastavím AF na hodnotu 16×.

World in Conflict
1366 × 768 px, 4× MSAA, very high, DirectX 10
[FPS, vyšší je lepší]

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

Výdrž byla docela dobrá, aby také ne, když má notebook 80Wh baterku. Ještě doplním, že typu Li-Pol, takže by měla vydržet značné množství nabíjecích cyklů, než se opotřebí.

Znovu připomínám, že náš test webu je poměrně náročný a akumulátor umí vyšťavit relativně rychle. Ne že by přes 6 h byl špatný výsledek, právě naopak, pokud budete na webu fungovat trochu klidněji nebo třeba jen s vypnutou Wi-Fi pracovat ve Wordu, čekejte klidně 7-8 h. Na druhou stranu mě překvapila nízká výdrž při sledování 720p filmu, ale nejsem si tentokrát jist, zda korektně fungovala akcelerace (v MPC-HC jsem musel přepínat renderer), takže bych to nebral jako dogma.

  • Web (5 záložek v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas): 6:18 h
  • Film (720p film ve smyčce v MPC-HC, Wi-Fi, poloviční jas): 3:49 h

Hlukem mi notebook připomínal metro. V klidu byl příjemně potichu, vedle svého Latitudu jsem ho skoro ani neslyšel. Větráček se ale točil. Stačí ale zátěž na procesor, grafiku, nebo obojí, a větráček začne pozvolna zrychlovat na docela slušný vichr. Jde o celkem příjemný zvuk, ale při takovém 3DMarku byl notebook zkrátka hlasitý.

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

Docela mě překvapilo, že se nezahřívá levá opěrka, jak je obvykle zvykem, ostatně ani ta pravá nebo touchpad. Zahříval se střed klávesnice, spíše k displeji, a samozřejmě ve stejném místě i základna. Notebook má v tom místě chladič a výdech, takže je to logické, obvykle se setkáváme spíše s výdechem na levé straně. Na přílišné horko nadávat nemůžu, notebook můžete mít bez problému na klíně i při hře.

Zvuk, webkamera a napájení

Reproduktory jsou dva po 1,5 W po stranách výdechu, namířené tedy z kloubu na spodní stranu displeje. Zvuk je překvapivě docela slušný, a na integrované reproduktory bez subwooferu musím pochválit i tu špetku basů, kterou obvykle neslýchám. Reproduktory umí hrát docela slušně nahlas při stále rozumném zkreslení. Zvuk se chlubí technologií Samsung SoundAlive.

Malinká webkamera nad displejem má maximální rozlišení 1280 × 1024 px.

K notebooku se dodává malý a lehký 90W adaptér, nabití 5-90 % stihl za 2:03 h (trochu pomalejší).

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

Software

Jako vždy je tu i zkušební verze Norton Internet Security, který na vás vyskakuje i po opětovném definitivním odmítnutí. Software od Samsungu vypadá celkem rozumně, ovšem přepínání Wi-Fi přes těžkopádnou aplikaci Easy Settings bych si za rámeček nedával. Občas vás SW vyruší se zálohováním, jindy zase s tím, že jste počítač už dlouho nerestartovali, to je taky menší mínus.

Operačním systémem je Windows 7 Home Premium s balíčkem SP1 v 64bitové edici, nezapomnělo se ani na Office v reklamní edici Starter. Hodně mě překvapila absence jakéhokoli programu pro otevření PDF, nějaký takový software intstalován bývá snad vždy.

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 9 275; Memories: 5 743, TV and Movies: 2 642, Gaming: 7 889, Music: 10 513, Communications: 10 311, Productivity: 9 144, HDD: 8 640
PCMark 7 2 698; Lightweight: 2 722, Productivity: 2 404, Creativity: 2 817, Entertainment: 2 492, Computation: 2 575, Storage: 2 749
3DMark 06 8 799; SM2.0 Score: 3 232, HDR/SM3.0 Score: 4 024, CPU Score: 3 010
3DMark Vantage P5386; GPU Score: 4 865, CPU Score: 7 934
3DMark 11 P1291; Graphics: 1 161, Physics: 3 293, Combined: 1 207
Windows 7 Experience Index 5,6; Procesor: 7,1; RAM: 7,4; Grafika: 5,6; Herní grafika: 6,2; Disk: 5,9
Herní testy
World in Conflict
(1366 × 768, Very High, 4× AA)
Průměr: 23 FPS
Far Cry Benchmark DX10
(1366 × 768, Ultra High, 4× AA)
Průměr: 30,77 FPS
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 2,76 pts., 1CPU: 1,20 pts., OpenGL: 10,60 fps
x264 Benchmark FHD 7,7 FPS
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 105,7 MB/s; 512k: 33,22 MB/s;
4k: 0,388 MB/s; 4k QD32: 0,796 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis) Seq: 100,6 MB/s; 512k: 34,78 MB/s;
4k: 0,890 MB/s; 4k QD32: 0,935 MB/s
AS SSD Copy Benchmark ISO: 44,47 MB/s; 24,15 s
Program: 17,54 MB/s; 80,20 s
Game: 29,38 MB/s; 47,00 s
HD Tune 2.55 Minimum: 41,2 MB/s; Maximum: 109,3 MB/s;
Průměr: 80,7 MB/s; Příst. doba: 18,9 ms
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 6:19 h
Výdrž video (čas) 3:49 h

Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny Samsung 700Z5A screeny

 

Závěr, plusy a mínusy

Závěr – takhle má vypadat skutečný univerzál

Nevzpomínám si, kdy mi v závěru naposledy klady převýšily zápory více jak čtyřikrát. Je pravda, že pár drobností jsem do výtek nezmínil. Jak už jsem zmínil, přepínání Wi-Fi přes aplikaci Easy Settings není nejpohodlnější. Hladká klávesnice může sednout jak komu. Ale to jsou už detaily.

Co jsou klíčové dobré vlastnosti Samsungu 700Z? Skoro všechny. Ani o jedné komponentě se nedá říct, že by byla pomalá, notebook dlouho vydrží na baterku a k tomu moc pěkně vypadá. Navíc se tu ani úplně neodflákl displej, a klávesnici a touchpadu se taky věnovala péče. A to vše máte v kvalitním 24 mm silném kovovém šasi s hmotností jen 2,3 kg. Dobré, ne?

 

Samsung 700Z

Samsung 700Z

 

 

 

Mezi klíčové záporné vlastnosti patří onen nešťastný mezerník na klávesnici – dá se na něj zvyknout, možná vám ani vadit nebude. Ale možná vás taky časem dožene k šílenství. Špatným kopírovaným prvkem byly ostré hrany opěrek, hlavně pak špiček uprostřed na „madlu“. A aby displej dostal jedničku s hvězdičkou, hodila by se IPS matrice s rozlišením 1080p (i když, to bychom byli už moc přísní). Z těch maličkostí jsem zapomněl vyjmenovat, že má notebook jen tři porty USB, což někomu může být málo.

A co cena? Stojí to za 24 tis. Kč? Podle mě není důvod ji dávat do záporů, kdyby Samsung ošetřil v příští generaci tři hlavní mínusy a doplnil Ivy Bridge a Keplera, bude řada zájemců mít důvod dát třeba 30 tis. Kč, cena mi přijde rozumná.

Plusy / mínusy
pěkný tenký kovový design velmi špatný mezerník na klávesnici!
15,6″ displej v téměř 14″ těle ostré hrany
celkem pevné zpracování nízký kontrast a horší barvy LCD
disk+SSD v ExpressCache –> rychlost
slušný procesor
6 GB RAM
1000GB disk
solidní grafická karta
matný displej
1600 × 900 px na displeji
výdrž 7-8 h na baterii
podsvícená tichá klávesnice
velký clickpad

 

Samsung 700Z5A
Cena s DPH 24 300 Kč (Alfa.cz)
Zapůjčil Ogilvy PR s.r.o. / ATComp.cz
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-2450M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,5 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,1 GHz
Operační paměť 6 GB (4+2 GB DDR3 1333 MHz)
Pevný disk (velikost) 1000 GB
Pevný disk (typ, rychlost) HDD – 5 400 ot./min. + 8 GB SSD (hybridní, ExpressCache)
Optická mechanika DVD±RW SuperMulti, slot-in
Displej 15,6″, 1600 × 900 px, matný
Grafická karta AMD Radeon HD 6750M
Intel HD Graphics 3000
přepínatelné
Rozhraní
Výstupy na monitory VGA (přes redukci z micro-VGA), HDMI
Porty (s výjimkou USB) LAN (Ethernet), 1× 3,5mm kombinovaný audio jack
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet SD/MMC/SDHC/MS/MS Pro
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 362 × 238 × 24 mm
Hmotnost 2,3 kg
Baterie 80 Wh, 8 článků
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium SP1 (64b)

Galerie fotografií

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

Samsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700ZSamsung 700Z

.

Ohodnoťte tento článek!