Samsung má první 8K QLED televizor. Umělá inteligence převede do vysokého rozlišení i naše SD vysílání

2

Samsung dnes na veletrhu IFA představil první QLED televizor s rozlišení 8K. Doposud šlo reálně s tímto rozlišením koupit jen jeden model od Sharpu za více než čtvrt milionu. Model Q900R se bude reálně prodávat od října v úhlopříčkách 65, 75 a 85″.

Aby takový počet pixelů k něčemu byl, zapojil Samsung umělou inteligenci, která dokáže upscalovat i signál v nízkém rozlišení SD. Nedojde k pouhému znásobení pixelu na čtyři či více okolních bodů, ale k analýze okolních snímků podle databáze obrázků uložené přímo v procesoru, porovnáním s minulými snímky, vytvoření nové textury a zaostření nových okrajů.

Technologie se jmenuje AI Upscaling. Stará se o to nový procesor Samsung Quantum, v dalších řadách zůstává původní Samsung Q Engine. Zpoždění by mělo být minimální.

1_QLED 8K_KFI_Quantum Processor 8K (0809)
Procesor Quantum

Čistě teoreticky je 8K při běžné sledovací vzdálenosti zbytečné, platí to ale hlavně pro statický obraz u monitorů. Přínos 8K je v tom, že jednak rozšíří pozorovací úhel, ale také bude pohodlné sledovat obraz z kratší vzdálenosti.

Screenshot 2018-08-30 11.57.03
Sledovací prostor se prý změní

Samsung slibuje jas až 4000 nitů, což bude reálné spíše ve scénách, kde bílá nebude převládat. Narozdíl od OLEDu nehrozí vypalování obrazu a plný gamut by měl zůstat zachován právě i při vysokém jasu.

33 milionů pixelů doplňuje Full Array podsvícení (jaké najdete i v řadách Q9 a Q8), což by mělo zajistit homogenitu obrazu a spolu s antireflexním filtrem Ultra Black i slušný kontrast díky lokálnímu ztmívání. Samozřejmostí jsou nové technologie typu Ambientní mód nebo připojení jediným tenkým kabelem. či dálkové ovládání One Remote

 

Samsung má první 8K QLED televizor. Umělá inteligence převede do vysokého rozlišení i naše SD vysílání
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 16 hlasů

2 KOMENTÁŘE