Samsung uvedl 8TB SSD v novém formátu NGSFF/NF1: speciální náhrada M.2 pro servery

1
SSD Samsung v provedení NGSFF neboli NF1

Zatím jsme se této věci zdá se nevěnovali (což je chyba), ale od loňska chystají výrobci nový speciální formát pro SSD, který se označuje NGSFF (Next-generation Small Form Factor), nebo také NF1 a dřív také M.3 – což se ale pro něj nakonec zdá se používat nebude. Moduly NGSFF/NF1 jsou fyzicky o dost větší než moduly M.2, jsou totiž určené pro servery a záměrem je, dostat na ně více pamětí NAND, než se na omezenou plochu modulů M.2 může vejít. Nyní byl na trh oficiálně vypuštěn jeden z prvních disků (modulů) v tomto novém rozměrovém formátu od Samsungu a skutečně nabízí docela slušnou kapacitu 8 TB.

Motivací pro formát NGSFF/NF1 je poskytnout serverům co největší hustotu dat, pro což je modulové provedení bez rozměrných pouzder (jaké mají 2,5″ disky) výhodné. Moduly NF1 docela připomínají moduly M.2, jsou ale větší. Šířka je místo 22 mm rovnou 30,5 mm a délka 11 cm. Větší šířka je zvolena přesně tak, aby se na PCB vedle sebe vešly dvě řady čipů (respektive pouzder s čipy) NAND. Díky tomuto může být kapacita výrazně vyšší. Modul se pak do systému připojuje konektorem podobným tomu u modulů M.2, jenž také používá konektivitu PCI Express 3.0 ×4, přičemž elektricky by snad konektory mohly být kompatibilní (zda ale moduly M.2 budou ve slotech NF1 fungovat, potvrzení ještě není). Disky pro rozhraní NGSFF/NF1 jinak také používají stejnou technologii NVMe jako ty ve formátu M.2.

Z NF1 se stane standard JEDEC

Formát NGSFF/NF1 by měl být standardizován konsorciem JEDEC v říjnu, zatím tedy ještě není oficiálně finalizován. Už se s ním ale chystají servery například od SuperMicra a před časem v tomto formátu předváděla serverová úložiště také firma Adata, takže skutečně půjde o standard používaný více společnostmi. Mimochodem: možná si vzpomínáte, že něco podobného vyvinul i Intel pod označením „Ruler“ SSD (pravítkové SSD). To je ale odlišná technologie. Používá slot s konektivitou PCIe 3.0 ×8 (a výhledově 4.0/5.0) a rozměry těchto modulů budou výrazně větší, počítá se u nich s délkou 325,4 mm a výškou 38,6 mm.

SSD Samsung v provedení NGSFF neboli NF1

Ač ale ještě standardizace není hotová, oznámil už Samsung první disk v provedení NGSFF/NF1. Jeho modelové označení zatím sděleno nebylo (takže jde asi jen o formální odhalení, nikoliv fyzické uvedení do prodeje), byly ale sděleny parametry. Tyto první NGSFF/NF1 moduly mají kapacitu 8 TB a jsou založené na 256bitových vrstvených čipech V-NAND typu TLC. Samsung uvádí, že jsou na modulu osazeny v celkem 16 pouzdrech, z nichž každé obsahuje 16 jednotlivých čipů a dává celkovou kapacitu 512 GB. Pouzdra jsou pájena po obou stranách PCB, Samsung by ale eventuálně měl uvést ještě větší 16TB modul, což bude realizováno nahrazením 256Gb čipů za stejný počet 512Gb čipů. Jako mezipaměť používá modul celých 12 GB paměti LPDDR4.

SSD Samsung v provedení NGSFF neboli NF1
SSD Samsung v provedení NGSFF neboli NF1

Disk je vybaven řadičem, který si Samsung navrhl sám a používá protokol NVMe 1.3. Podle informací na webu Samsungu měl dokonce již umět PCI Express 4.0, nicméně to je údajně (dle toho, co po komunikaci se společností píše Tom’s Hardware) chyba a ve skutečnosti je stále použitý jen PCI Express 3.0 ×4. Přenosové rychlosti ostatně jsou pod jeho limity: Samsung uvádí až 3100 MB/s při sekvenčním čtení a 2000 MB/s při sekvenčním zápisu. V náhodném přístupu má výkon být až 500 000 IOPS při čtení a 50 000 IOPS při zápisu. Zapisovací výdrž dosahuje 11,388 PB – moduly jsou pokryté tříletou zárukou, během níž je garantováno 1,3 přepisu celé 8TB kapacity denně.

Jak už bylo řečeno, tyto moduly se dočkají uplatnění v serverech, takže v osobních počítačích se s nimi zřejmě nesetkáme (nebo aspoň ne příliš často). Nebudou se patrně již montovat přímo na desky, ale spíše do speciálních pozic v šasi serverů, aby se maximalizovalo využití prostoru. Podle Samsungu má být možné s těmito moduly do 2U serveru vměstnat až 576 TB kapacity. Prohnáno kalkulačkou by to mělo znamenat, že se počítá s nasoukáním 72 těchto modulů do jednoho serverového šasi, ale při navržení serveru speciálně jen za účelem instalace co největší kapacity by asi modulů mohlo být ještě víc.

Samsung uvedl 8TB SSD v novém formátu NGSFF/NF1: speciální náhrada M.2 pro servery
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.71%) 7 hlasů

1 komentář