Samsung a Qualcomm testovaly LTE s rychlostí 300 Mb/s na upraveném Notu 3 [MWC]

0

Qualcomm společně se Samsungem a korejskými operátory SK Telecom a KT jako první naživo demonstrovaly fungující LTE Advanced Category 6 přímo ve smartphonu (doteď pouze v modemech). Společnosti kvůli tomu upravily Galaxy Note 3, jenž dostal nový čip Snapdragon 805. Ten si s novou specifikací poradí a díky tomu může dosáhnout teoretické rychlosti stahování až 300 Mb/s. Současně reálně používaným maximem je pouze polovina.

Qualcomm Gobi 4. generace už podporuje LTE Advanced Cat 6
Qualcomm Gobi 4. generace už podporuje LTE Advanced Cat 6

LTE Advanced kvůli navýšení propustnosti spojuje více datových kanálů do jednoho (carrier aggregation) a v kategorii 6 využívá přenosové pásmo o šířce 40 MHz. S tím si kromě Snapdragonu 805 poradí i modem Gobi 9×35 od stejného výrobce. Čipy Qualcommu zvládnou oba používané duplexní režimy (časový TDD i frekvenční FDD) a jsou zpětně kompatibilní i se sítěmi WCDMA/MC-HSPA, CDMA 1x/EVDO Rev. B, GSM/EDGE a TD-SCDMA.

Prezentovaná technologie využívala carrier aggregation dvou 20MHz kanálů, ale standard LTE Advanced (LTE-A) zvládne až pět agregovaných streamů o celkové šířce 100 MHz, se kterými bude možné dosáhnout rychlosti stahování až 3 Gb/s. Pracuje se však i na dalším rozšíření, které by propustnost zvýšilo ještě desetinásobně.

 

Zdroj: Qualcomm

Ohodnoťte tento článek!