Samsung chystá herní LCD s kvantovými tečkami, FreeSync a 100/144Hz panely VA

0

Ve zprávách z IDF a Hot Chips poněkud zanikla jiná akce, a to kolínský Gamescom zaměřený na hry. Na tomto místě Samsung ovšem představil velice pozoruhodné monitory, ke kterým by bylo škoda se nevrátit. Jde o hráčská LCD s některými už tradičními a nepřekvapujícími proprietami, ale také s prvky zcela novými.

 

FreeSync, 144 Hz, široký gamut

První z těchto monitorů je Samsung C24FG70, který by měl mít úhlopříčku 23,6 palců a standardní rozlišení 1920 × 1080 bodů. Tyto neohromující parametry jsou ale spojeny se zajímavým panelem. Jde o výrazně prohnutou obrazovku typu VA s poloměrem zakřivení 1,8 metru, díky technologii nabízí kontrast 3000:1 (a pozorovací úhly 178°/178° jako IPS). Tato technologie má běžně papírovou odezvu 4 ms, ale Samsung slibuje jen 1 ms. Avšak jde o odezvu MPRT pro pohybující se objekty, nikoliv standardně uváděný přechod šedá-šedá, a asi bude získána velmi agresivním overdrive.

Panel je navíc 144Hz a podporuje AMD FreeSync pro dynamické obnovování – a to zřejmě jak na DisplayPortu, tak přes HDMI. AMD pro něj ještě nemá údaje o rozsahu, se 144Hz maximem by ale velmi pravděpodobně mělo fungovat i LFC pro plnohodnotné fungování i při nízkých snímkových frekvencích. Panel dále podporuje redukci modrého světla a má neblikavé podsvícení.

Samsung C24FG70

Nejzajímavější novinka se ale týká gamutu. Nejde o standardní sRGB monitor. Samsung použil do podsvícení filtr na bázi kvantových teček, díky němuž monitor „pokrývá“ 125 % prostoru sRGB (takže přesněji řečeno jej přesahuje). Fyzicky tedy panel umožní zobrazit větší rozsah odstínů, takže zobrazí víc ze škály například filmů masterovaných s širokým gamutem BT.2020, nebo z her podporujících HDR a širší barevný gamut (které by se nyní měly začít objevovat, neboť výrobci grafik je začínají podporovat v ovladačích). Překročení limitu sRGB ovšem má i nevýhody: pro běžnou práci či zobrazování obrázků a standardního obsahu ve správných odstínech bude třeba řešit správu barev v programech a operačním systému.

 

Samsung tento monitor plánuje fyzicky dostat na pulty v říjnu, a to za cenu 449 eur (12 150 Kč), což není málo, ale pro typicky značně příplatková herní LCD to není zas tak zlé. Podle webu TFT Central by měla vzniknout i podobná 27″ verze s G-Sync, která bude asi dražší, ale má mít zhruba podobné parametry (tedy snad včetně panelu, gamutu, frekvence a odezvy, těžko říct, zda se zvedne rozlišení).

Samsung C24FG70

 

 

VA 100 Hz na 3440 × 1440 bodech

Zdá se, že tato koncepce prohnutých herních LCD s vštším gamutem bude Samsungem realizována v širší řadě monitorů. Máme zprávy také o 34″ modelu s rozlišením 3440 × 1440 bodů (s poměrem 21:9) řady CF791, ten by tedy zřejmě měl mít označení C34F791 či možná C34F791W. Opět je použit panel typu VA s podporou FreeSync jak přes HDMI, tak DisplayPort a vysokou frekvencí – tentokrát 100 Hz. Také zde je obrazovka prohnuta s poloměrem 1,8 metru.

Kontrast je 3000:1, odezva 4 ms a Samsung opět aplikoval technologii kvantových teček, díky čemuž je udávaný gamut 125 % sRGB a monitor tedy opět umožní zobrazit sytější barvy. Monitor by měl mít stojan s nastavením výšky, 7W reproduktory a také možnost uchycení do držáku VESA. Cenu a datum, kdy začne prodej, pro něj ale nemáme.

 

Stejná technologie 4ms VA panelů se zakřivením o poloměru 1,8 metru a kvantovými tečkami by se měla objevit i v dalších monitorech, o kterých toho už tolik nevíme, údajně by to měly být modely s úhlopříčkou 27 palců v řadách CF591CF581. Také u nich bude podporováno FreeSync a širší gamut, který ovšem bude jen 119 % sRGB.

Zdroje: TFT Central (1, 2), Samsung, PC Monitors.info

Samsung chystá herní LCD s kvantovými tečkami, FreeSync a 100/144Hz panely VA

Ohodnoťte tento článek!