Z mobilu plnohodnotný počítač. Samsung vyrukuje s Linuxem

8
Samsung DeX
Samsung DeX

Canonical to s vývojem hybridního systému pro mobily a počítače vzdal, pomáhá však jiným. Samsung rok po roce slibů dovolí na zařízení s Androidem nainstaloval Ubuntu 16.04 LTS. Linux samozřejmě nenahradí Android, na zařízeních poběží coby virtuální počítač.

Zájemci o novinku se mohou zapojit do testování na linuxondex.com. Budou potřebovat Galaxy Note9 s desktopovou stanicí DeX nebo tablet Galaxy Tab S4 (naše recenze). Okenní prostředí poběží jen v DeXu, ale terminálové aplikace mohou fungovat i mimo něj.

Obraz s Ubuntu upraveným pro 64bitový ARM dodal samotný Canonical a je velká škoda, že nepodporuje i jiná a starší zařízení, protože Samsung loni sliboval dostupnost i pro Galaxy S8(+) nebo Note8. Stále však jde o betu, takže ostrá verze se možná dočká širší podpory.

TIP: DeX a Gear VR: jak vymáčknout ze Samsungu co nejvíc

A k čemu bude vlastně Ubuntu na mobilu dobré? Samsung cílí hlavně na tvůrce softwaru, aby mohli přímo na mobilu vyvíjet aplikace. Nic ale nebude bránit běžným uživatelům bránit používat desktopové aplikace, které na Androidu ani v DeXu nemají vhodnou alternativu. Může jít o plnohodnotný Firefox, balíček LibreOffice, grafické editory jako Gimp nebo Inkscape, neočesaný přehrávač VLC atd.

Z mobilu plnohodnotný počítač. Samsung vyrukuje s Linuxem
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 6 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Chápu to správně, že Linux poběží jako virtuál uvnitř Androidu? Na první pohled to působí divně, člověk je zvyklý na opak :-).
  PS: Už dlouho se nic nepsalo o Windows 10 na ARM, nějak to utichlo

  • linuxondex.com nabízí šalamounskou odpověď:
   „Here is how it works. You need to install the Linux on DeX app on your device, once the app is installed a secure container will be created and you can add an Ubuntu Linux image on container to run it.“

   Čili Ubuntu poběží v nějakém kontejneru, ale stejně není jasné, jak to bude. Buď ten kontejner poběží přímo nad Linux kernelem (techicky hezké, ale míň pravděpodobné), anebo ten kontejner bude uvnitř Androidu (komplikovanější, ale třeba to má nějaké výhody, vidím jako pravděpodobnější).

   Jestli jsou k tomu nějaké detaily, budu rád za upřesnění; telefon od Samsungu stejně nemám, ale je to zajímavé.

   • Různý Linux Deploy věci už tady jsou roky. Dokonce to běží přímo na kernelu spolu s Androidem, takže se to ani moc nefláká.

    Ale snaha dobrá, aspoň bude zase nějakou dobu podpora externích displejů na telefonech, což od vymizení MHL byl celkem problém.

 2. No to je zázrak… Už před 2 lety mi díky aplikaci třetí strany běžel nad „linuxovým“ jádrem Androidu Debian v podobě normálního Bashe a plnohodnotných X… Dokud nepůjde bootovat třeba multibootem nebo alespoň nepůjde přeinstalovat původní jádro novým, je to nezajímavá zpráva.

  Já osobně to už vzdal, zajímavé neAndroidí projekty existují, ale jsou strašně drahé. Osobně čekám, až se začnou objevovat cenově přijatelné LTE moduly tak, jako jsou ty GSM. Pak si asi vyrobím velkou krabičku s RPi Zero, dotykovým displejem a vlastním SW. Potřebuju SMS, telefonovat a občas na net přes WiFi nebo LTE. A nechci si kvůli tomu každé necelé 2 roky kupovat předražený krám, který je bezpečnostní hrozbou a pořád jen dělá problémy…

  • zrovna RPi zero je asi nejhorší základ. HW nekvalitní, allwinner bez ovladačů…. Je to sice nejlevnější 4c ARM co jde sehnat, ale tím to tak končí.

   Pokud ti nevyhovují telefony s dobrou komunitní podporou, tak to už spíš investuj čas do výroby něčeho pořádného, kde nebudeš mít problém s tím, že allwinner ti nedá dokumentaci ani funkční kernel s drivery.

  • viz. Maor

   Jinak zase povzdech: Lukas – nadpis jak z praku a pak clanek o nicem. Ach jo.

   Osobne vedu SGS4 a SGS5, na oba dostupne LineageOS 15.1 (Android 8.1). Pokud clovek nechce menit telefon co 2 roky, tak jedinna moznost. Samozrejme mobil s plnohodnotnym Ubuntu bych bral. Uplne nechapu, kde je problem. LTE je normalni sit a na Ubuntu funguje, aplikace na dotykove ovladani nijak extremne nepotrebuju, klidne budu mit v jedny kapse mobil a ve druhy blutooth mys. 🙂 Jedinny co by bylo potreba, aby nekdo udelal pro linux dotykovou aplikaci na volani a sms + teda jestli na linuxu neni ovladac pro GSM modul, tak ten by byl nutny, ale pocitam, ze ten musi byt hotov automaticky, protoze bude v linuxovem kernelu z Androidu.

   • Případnou nedostupnost podpory GSM by asi šlo (sice řešením přes hlavu) pokrýt VoIP (v kombinaci s bezpodmíněným redirectem GSM, pokud by se lpělo na příchozím mobilním čísle). Človek by se sice vrátil do doby kdy platil za příchozí hovor (mob.operátor=>VoIP.operator), ale pro ten pocit vlastního řešení! Přesměrování by asi bylo nutností i z důvodu použití nomadického čísla, které svým začátkem 9xx asi většinu volajících vyděsí/odradí. .;-)