Samsung dokáže na dálku zablokovat váš televizor: v případě krádeže aktivuje „Kill Switch“

7
Samsung TV Block
Samsung TV Block
-
Zdroj: Samsung / Cnews.cz

Samsung nedávno uvedl, že všechny jeho televizory mají skrytý přepínač pro zablokování všech funkcí. Výrobce tak dokáže na dálku deaktivovat i váš televizor. Tuto funkci nyní použil zřejmě poprvé v souvislosti s krádeží nových televizorů ze skladů Cato Ridge během červencových nepokojů v Jihoafrické republice.

Funkce TV Block má být předinstalována ve všech televizorech, ale pravděpodobně se to netýká starších „hloupých modelů“. Samsung toto ovšem nijak nespecifikuje. Pokud Samsung zná sériová čísla ukradených kusů, porovná je s databází a televizor při prvním připojení k internetu zablokuje. Pokud byste ale takový kradený televizor nepřipojili k internetu…

Samsung použil funkci zablokování podle prohlášení poprvé a jen pro televizory, které byly odcizeny ještě ze skladu během rabování. Sklad Samsungu v JAR se nachází ve městě Cato Ridge kousek od Durbanu na východním pobřeží. Nabízí se také otázka, jestli by to uměl/chtěl provádět i v případě, že televizor ukradnou až vám z domu a vy to výrobci i se sériovým číslem nahlásíte.

Zároveň Samsung vydal prohlášení, že pokud byl náhodou takto zablokován omylem váš televizor, můžete se mu ozvat na mail spolu s dokladem o koupi. Zablokování tedy podle všeho není trvalé.

Snad má Samsung tuto funkci dobře zabezpečenou, neboť případný útok na jeho servery by pak mohl ohrozit miliony televizorů po celém světě.

zdroj: Samsung

Samsung dokáže na dálku zablokovat váš televizor: v případě krádeže aktivuje „Kill Switch“
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 10 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. to je samozrejme blbost, tv mal dalej ist bez obmedzeni, len IP adresa mala byt nahlasena policii. Policia nasledne zisti, komu v danom case patrila a moze sa k zlodejovi vybrat domov. Zaisti telku, vrati povodnemu majitelovi a so zlodejom nalezite nalozi.

    • 1) nový majitel nemusí být přímo zloděj, ale nějaká třetí osoba, která obzvláště v případě nových televizí ukradených ze skladu vůbec netuší, že je televize kradená.

      2) si to trošku představuejte jak Hurvínek válku. Ukradnou vám televizi – nahlásíte to policii, ta vyšetřuje a vystaví protokol, že byla opravdu ukradena – pak se ideálně policie obrátí na samsug s tím, aby poskytl případné info, odkud se mu televize hlásí – teď je samozřejmě zajímavé jestli samsug bude spolupracovat s každou policií na světě a bude každé policii věřit, ale v ideálním případě to skončí tím, že samsung řekne, odkud se mu televize hlásí – pak jdou policajti za providerem a zjišťují adresu zákazníka, respektive přípojky, odkud se to hlásí – tady je to problematické, protože se vydávají osobní údaje někoho, kdo nejspíš vůbec nic nespáchal, protože: wifina může být veřejná/sdílená, přípojka může být psaná na někoho jiného než je nového provozovatele televize atd… – no a ve chvíli, kdy policie tedy už má adresu přípojky by si teoreticky měla zajistit od soudu povolení k domovní prohlídce na adrese přípojky. I kdyby ji dostala, tak co uděláte, když je to v bytovém domě, kde jedna wifina může pokrývat 10 bytů nebo je jen jedna přípojka na celý dům a majitelem je právnická osoba? Asi nebudete prohledávat každý byt. Jasně, může to být dům na samotě u lesa a televize připojená kabelem, ale samostatného bydlení je ve světě řádově míň než bytových domů.

      Takže naprosto chápu, že samsung vypne jen televize, které byly jeho a nikdy je neprodal. Se svým majetkem si může dělat co chce. Dokonce si dokážu představit, že by na žádost zákazníka mohl televizi deaktivovat (nebo by to ostatně mohl udělat sám zákazník přes nějaký účet, stejně jako jde ovládat na dálku ovládat telefony). Ale nějaké dohledávání a domovní prohlídky, to asi těžko…