Samsung dotahuje na TSMC, buduje už druhou továrnu na 5nm čipy

8

Samsung je po tchajwanském TSMC druhým největším výrobcem čipů, jež poskytuje i dalším firmám. Čipy od nich berou výrobci jako Apple či Nvidia. TSMC a Samsung jsou navíc jediní, kdo ji dokáže poskytnout čipy na 10nm a nižší technologii. Intel si (víceméně) vyrábí sám pro sebe.

V ambiciózním desetiletém plánu hodlá Samsung investovat 116 miliard dolarů a stavba nové linky ve výrobním závodu v Pchjongtcheku (Pyeongtaeku) jižně od Soulu je jen počátek. Samsung v ní bude vyrábět waffery na 5nm EUV (extreme ultra-violet) technologii. Ta vytváří struktury na čipu, přičemž ultrafialové záření na kratší vlnové délce umožňuje je kreslit s větší precizností = více tranzistorů na menší ploše.

Většina výstupu z ní půjde do procesorů, 5G modemů nebo čipů ASIC pro strojové učení. V další továrně v Hwasongu přejde díky investici 17 miliard dolarů na 5nm proces ještě do konce tohoto roku. V Pchjongtcheku Samsung plánuje v budoucnu přejít i na 3nm výrobní proces.

Továrna na čipy

Samsung 5nm továrna obrx
Samsung, továrna v Pchjongtcheku

Konkurenční TSMC již produkci 5nm čipů rozjíždí. Tchajwanci dokonce investovali do vůbec první továrny mimo domovský ostrov, novou fabriku nyní staví v Arizoně, ale hotovo má být až po roce 2023. A již oznámili výzkum ohledně 2nm technologie.

Mezi první odběratele 5nm čipů by mohl patřit Apple, jehož iPhone 12 by již měl mít křemíkové SoC srdce právě na technologii 5 nm. V případě Huawei to bude složitější, neboť Číňani mají na nákup čipů podle aktuálního rozhodnutí vlády Spojených států nyní zhruba půl roku a pak konec. Čipy Kirin by bez TSMC nemohly vzniknout, tak moc zatím Huawei soběstačný není. Chystaný Mate 40 Pro by to ale ještě mohl stihnout.

zdroj: Phonearena, Techspot

Samsung dotahuje na TSMC, buduje už druhou továrnu na 5nm čipy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. „Čipy Kirin by bez TSMC nemohly vzniknout, tak moc zatím Huawei soběstačný není.“ – Mám celou dobu za to, že Huawei by si v HiSilicon klidně čipy vyrobil sám, ale nebyla mu udělena licence na nové verze ARM, takže nemůže. A tak se dohodnul s TSMC, která mu Kiriny vyrábí. Alespoň prozatím.

  • A kde by to měl podle tebe vyrábět když nemá žádné továrny? Stejně jako Apple, Nvidia, Qualcomm, AMD…
   Máš v tom zmatek… a kdyby Huawei nedostal licenci od ARM tak mu už nikdo nepomůže ani TSMC neměli by totiž co vyrábět.
   HiSilicon není žádná fabrika je to dceřiná společnost do huaweie která si nakoupí licence od ARM a navrhne podle nich čip a pošle to nějakému výrobci, převážně TSMC (protože disponuje nejlepší technologii). Ale už teď musel Huawei (HiSilicon ) přesunout část své výroby (14nm) do čínské SMIC která má letos rozjet i 7nm.
   No ale stejně jsem zvědavá jak se to vyvine až Huawei vyčerpá zásoby 5nm čipů od TSMC a SMIC mu nabídne jen 7nm. V každém případě teď do SMIC tečou miliardy z čínské vlády a od Huawei nejspíš taky ale čas se koupit nedá…

   • Přesně pro to, co minulý rok probíralo a sám článek to zmiňuje také. Evidentně z toho tedy sešlo.-
    ARM cut ties with Huawei in May due to the Trump’s trade ban out of concerns that its chip designs might contain “US origin technology.” ARM is based in the UK and owned by the SoftBank Group in Japan, but the company has offices in the United States in California, Washington, Arizona, Texas, and Massachusetts where employees — at least in theory — help develops processor designs. Now, with ARM concluding that its chips are of “UK origin,” it’s saying that it isn’t included in the US ban.