Samsung uvádí 5nm ARM procesor Exynos 2100. První s Cortexem-X1, poslední bez Radeonu

0

První 5nm Exynos má být velký návrat: jádra Cortex-A78 a X1 mají být výrazně výkonnější než M5 v předchůdci. A v příští generaci už přijde i GPU RDNA od AMD.

Ještě loni stihl Qualcomm, tedy v podstatě král mobilních procesorů ARM pro telefony s Androidem (ty od Apple jsou separátní svět s vlastními čipy), vydat nejnovější ratolest: Snapdragon 888, první 5nm čip této linie. Ten zřejmě opět bude dominovat „vlajkovým lodím“ mezi mobily, ovšem jako výjimka je tu Samsung. Korejský koncern má totiž procesory vlastní, a v novém telefonu Galaxy S21 bude mít domácí pohon, který teď také představil.

Jeho procesor Exynos 2100 je rovněž 5nm (vyráběný na procesu 5LPE přímo Samsungem) a vyzbrojený k tomu, aby přímo konkuroval nejrychlejšímu Snapdragonu. V některých věcech dokonce může být o kousek napřed.

Samsung Exynos 2100

Čipy Exynos mají dlouhou tradici, ovšem Exynos 2100 je určitým přelomem. Do minulé generace (Exynos 990) vyvíjel Samsung vlastní procesorová jádra linie M1 až M5, ale nedařilo se mu je dostat na požadovanou energetickou efektivitu. V poslední době proto nedokázaly pořádně konkurovat licenčním Cortexům přímo od ARMu. Jak si asi pamatujete, vývoj těchto architektur Samsung zrušil.

Samsung Exynos 2100
Samsung Exynos 2100 (Zdroj: Samsung)

Nový Exynos je prvním, který se vrací k „standardním jádrům“ ARM: jde o big.LITTLe osmijádro se čtyřmi úspornými jádry Cortex-A55 a čtyřmi výkonnými jádry, které se skládají z trojice Cortexů-A78 a jednoho speciálního a ještě výkonnějšího Cortexu-X1. Takty úsporných jader jsou 2,2 GHz, zatímco Cortxy-A78 mohou běžet až na 2,8 GHz a Cortex-X1 až na 2,9 GHz. Toto jádro má zároveň významně vyšší IPC, takže slouží jako prostředek pro vylepšení jednovláknového výkonu – operační systém by měl náročné úlohy automaticky směřovat na toto jádro.

CPU jádra v procesoru Samsung Exynos 2100 Zdroj: Samsung, via AnandTech

Výkon má údajně být až o 19 % vyšší v jednovláknovém výkonu a až o 33 % lepší ve vícevláknovém. Toto se ale může asi hodně lišit benchmark od benchmarku, tam kde se custom jádrům Samsungu moc nedařilo, by mohlo být zlepšení o dost výraznější.

Samsung Exynos 2100 oficiální benchmarky CPU Zdroj: Samsung, via AnandTech

Samsung by mohl dosáhnout lehce vyššího výkonu CPU než Snapdragon 888 – ten má totiž jádro X1 na taktu maximálně 2,84 GHz. Tutéž frekvenci mají i jeho jádra A78 (zde tedy má zase navrch), zatímco úsporná jádra mají u něj maximum nižších 1,8 GHz. Oba čipy jsou vyráběné procesem Samsungu – je možné, že ten je určitou brzdou a implementace na 5nm procesu TSMC by mohly mít vyšší takty, protože již 7nm proces Samsungu byl podezříván z toho, že zaostává za tím tchajwanským.

Samsung Exynos 2100 oficiální benchmarky GPU Zdroj: Samsung, via AnandTech

Poslední architektura před nasazením GPU od AMD

U integrovaného GPU jsme u dalšího velkého přelomu, respektive těsně před ním. Zde je použité licenční ARM Mali G78MP14 (frekvenci neznáme), údajně má dosahovat o 40 % lepší výkon než grafika Exynosu 990, snad díky lepší energetické efektivitě 5nm procesu.

Ale u grafiky naopak Samsung chystá obrat od této běžné technologie k něčemu, co se bude proti ostatním ARM čipům vymykat. Nebude to sice vlastní GPU, jako má Qualcomm a Apple (u něj je technologie částečně vlastní, částečně vyvíjená z IP Imagination PowerVR).

Před časem totiž bylo oznámeno, že Samsung bude licencovat GPU architekturu RDNA (nebo možná následníky) od AMD a toto je skutečně za dveřmi. Samsung potvrdil, že v příští generaci už bude toto GPU vyvinuté AMD. Exynos je 2100 je tedy posledním čipem před touto významnou změnou.

Tip: Samsung bude mít v čipech pro telefony GPU Radeon, licencuje od AMD architekturu RDNA

Konečně dekodér pro video ve formátu AV1

Blízko grafické části je věc, která potěší nadšence do videa. Exynos 2100 má vylepšený multimediální engine, který zvládne komprimovat 8K při 30 snímcích za sekundu a 4K při 120; podporováno je HEVC, H.264 a VP9. To zajímavé ale nastává u dekodérů. Zatímco Qualcomm se zatím staví zády k novému kodeku AV1, Exynos 2100 jej podporuje. Engine má zvládat dekódovat v rozlišení 8K při 60 snímcích za sekundu v HEVC; u formátu AV1 a VP9 je také podporováno rozlišení 8K, ale zvládne se jen 30 snímků za sekundu.

Samsung neuvádí všechny další parametry. Víme, že čip bude používat paměti LPDDR5, ale efektivní frekvence nebyla sdělená. Čip má tři jednotky NPU pro akceleraci umělé inteligence, s celkovým výkonem 26 TOPS (pro Exynos 990 Samsung uváděl dvě jednotky a >10 TOPS). Blok pro zpracování obrazu podporuje najednou až čtyři kamery, hlavní fotoaparát může mít rozlišení senzoru až 200 megapixelů.

Integrované 5G

Inovace spočívá také v tom, že Samsung integroval přímo do SoC vlastní 5G modem. Exynos 990 měl také vlastní modem, ovšem samostatný. Model Exynosu 2100 podporuje 4G LTE Category 24/18 download rychlostí až 3000 Mb/s a upload až 422 Mb/s; 5G konektivita umí na standardu 5G NR Sub-6 stahování rychlostí až 5100 Mb/s a upload až 1920 Mb/s, na standardu 5G NR mmWave dokonce 7350 Mb/s (download) a 3670 Mb/s (upload).

Samsung Exynos 2100 má jako první SoC firmy integrovaný 5G modem Zdroj: Samsung, via AnandTech

V těchto parametrech se příliš nezlepšil proti modemu používanému s Exynosem 990, ale integrace je poměrně velký pokrok a rychlosti jsou skoro stejné (či u uploadu vyšší) než má Qualcomm – v praxi bude ovšem rozhodovat hlavně citlivost a reálně dosažené rychlosti, plus spotřeba a dopad na výdrž baterie.

Použití i jinde vedle Galaxy?

Jak už bylo řečeno, tento SoC bude Samsung používat ve vlastních telefonech, mimo jiné Samsugn Galaxy S21. Nejde ale o exkluzivitu, firma tyto čipy nabízí i dalším výrobcům telefonů. Zatím ale těžko říci, kde a zda by se takto mohl v přístrojích dalších výrobců objevit. Samsung v poslední době neměl na tomto trhu příliš silnou pozici, je daleko za rozšířením Snpadragonů od Qualcommu nebo SoCů od MediaTeku. Ovšem kdo ví, možná návrat k energeticky efektivnějším jádrům ARM Cortex – a také integrace modemu – také obnoví zájem dalších výrobců telefonů o tyto procesory.

ARM procesor Samsung Exynos 2100
ARM procesor Samsung Exynos 2100 (Zdroj: Samsung)

Galerie: Samsung Exynos 2100

Zdroje: Samsung, AnandTech (1, 2)

Samsung uvádí 5nm ARM procesor Exynos 2100. První s Cortexem-X1, poslední bez Radeonu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů