Máme parametry a takty Exynosu 2200 s grafikou Radeon. Má Cortex-X2 s ARMv9 a SVE2

13

ARM procesor Exynos 2200 od Samsungu, v kterém bude GPU Radeon s architekturou RDNA licencované od AMD, začíná vypadat zajímavěji: bude už mít nová jádra ARM Cortex s architekturou ARMv9 i podporou SVE2 a už také víme takty.

Jak jsme nedávno psali o tom, že první procesory ARM od Samsungu s integrovaným GPU od AMD mají vyjít ještě před koncem tohoto roku v prosinci. Teď unikly údajné parametry highendové verze Exynos 2200. Bude už obsahovat novou architekturu ARMu s instrukční sadou ARMv9, takže vedle výkonu grafiky by mohl tento SoC být slušně rychlý i v CPU aplikacích. Nebude v něm tedy staré jádro X1, ale už nejnovější Cortex-X2.

Jak si možná pamatujete z předchozího článku, o architektuře tohoto mobilního čipu Samsung Exynos 2200, v němž má být jako v prvním použitá grafická architektura AMD RDNA (či možná RDNA 2), nebylo dosud jasno. Podle některých údajů to vypadlo, že by Samsung mohl GPU Radeon spojit se starší architekturou jader CPU – ARM Cortex-X1 a A78 z loňska. Kterážto jádra již byla v čipu Exynos 2100. Naštěstí to vypadá, že toto nebyla pravda.

Na Twitteru působící leaker Ice universe teď uvádí, že se dozvěděl parametry procesory Exynos 2200 a také architekturu jader CPU. Respektive jádra hlavního, což nám ale asi stačí. Exynos 2200 bude mít stejně jako model 2100 nebo aktuální Qualcomm Snapdragon 888 tři rychlostní kategorie jader. Půjde o big.LITTLE s obvyklými čtyřmi malými jádry a čtyřmi velkými. Z těch ale bude jedno extra velké, určené pro jednovláknové zátěže nejvíc vyžadující single-thread výkon. Zbylá tři jádra budou pořád „velká“, ale o něco méně agresivní, zaměřená na efektivitu v mnohovláknových zátěžích.

Cortex-X2, A710, A510: SVE2, ARMv9

Podle Ice universe bude v Exynosu 2200 ono „prime“ nejvýkonnější jádro mít již architekturu Cortex-X2, kterou ARM odhalil letos. Ta bude mít přirozeně lepší výkon než loňský Cortex-X1. IPC, tedy výkon na 1 MHz frekvence, má být u Cortexu-X2 proti předchůdci X1 vyšší až o 16 %.

Jádro Cortex-X2 má v čipu běžet na frekvenci maximálně 2,9 GHz, která je stejná jako u jádra X1 v Exynosu 2100. Tudíž by výkon v jednom vlákně mohl narůst právě o těch 16 %, i když bude dost záviset na tom, jak vysoké budou udržitelné frekvence, protože v mobilu nemusí být maximální jednojádrový boost dosažitelný na delší než krátkou sobu kvůli chlazení. Čip bude 4nm (zatímco Exynos 2100 je 5nm), což by snad mohlo frekvence a energetickou efektivitu zlepšit.

Architektura ARM Cortex X2 08
Architektura ARM Cortex-X2 má mít až o 16 % vyšší výkon na 1 MHZ než dnešní Cortex-X1 (Zdroj: AMD)

Galerie: Architektura ARM Cortex-X2

Zbylá tři velká jádra mají mít takt 2,8 GHz a čtyři malá jádra mají údajně takt maximálně 2,2 GHz (pro srovnání, u loňského Exynosu 2100 byly jejich frekvence 2,84 GHz, ale jen 1,8 GHz pro malá jádra). U těchto jader již není architektura sdělena. Ale protože Cortex-X2 je navržen pro spárování s jádry stejné generace, mělo by zřejmě už jít o nová jádra Cortex-A710 a in-order Cortex-A510 v roli malých jader (tedy ta, která mají sdílenou FPU/SIMD jednotku, trochu tak připomínajíce AMD Bulldozer).

ARM Cortex X2 Cortex A710 a Cortex A510
ARM Cortex-X2, Cortex-A710 a Cortex-A510 (Zdroj: AMD)

Galerie: Architektura ARM Cortex-A510

Toto by znamenalo, že procesor už bude mít architekturu, respektive instrukční sadu ARMv9, zatímco všechny dosavadní 64bitové ARMy jsou ARMv8. A také by tím pádem Exynos 2200 měl umět SIMD rozšíření SVE a SVE2. Pro budoucí software by to mohlo být dost důležité, a těmito jádry do určité míry vlastně začíná v procesorech ARM nová éra, byť celkově je kompatibilita zachována a neznamená to, že software přestane dosavadní procesory ARMv8 podporovat.

Více: ARM uvádí novou generaci CPU architektury. ARMv9 má SVE, SVE2 a bezpečnostní novinky

Grafika na 1250 MHz

Ice universe uvádí také frekvenci GPU. U té jsme minule psali, že by měla být okolo 1300 MHz, oficiální specifikace ale prý bude nakonec o kousek níž (i když asi v rámci toho „okolo“): 1250 MHz. Toto je pravděpodobně boost. Při hraní asi budou trvale udržitelné frekvence níže, protože Exynos 2200 prý po určité době kvůli přehřátí výrazně snižuje frekvence (tedy aspoň v mobilech, pokud by se osadil do notebooku, toto by asi neplatilo). Podle předchozích úniků by GPU mohlo mít až 6 CU architektury RDNA nebo RDNA 2, tedy 384 shaderů. Pro připomenutí – ta se do procesorů Samsungu dostává díky partnerství s AMD uzavřenému v roce 2019.

Levnější telefony budou mít níže taktovanou verzi

Důležité je nicméně zmínit, že v dalším tweetu leaker upřesnil, že předešlé specifikace budou platit pro zřejmě nejdražší model telefonu, v němž Exynos 2200 bude fungovat, a to Galaxy S22 Ultra. Nižší modely včetně Galaxy S22 Plus mají mít specifikace jiné, čip v nich nejspíš bude mít takty o něco nižší – zejména by asi mohl být trošku snížen takto onoho jádra Cortex-X2 a takt grafiky – ale to jen hádáme.

Protože procesory Samsung Exynos 2200 budou mít grafiku Radeon s architekturou používanou v PC, přirozeně tím vzniká zajímavá možnost postavit na něm také notebooky pro operační systém Windows. Mohlo by jít o dosud nejlépe použitelná zařízení této platformy, pokud by se AMD podařilo dobře portovat ovladač Radeonů na tuto instrukční sadu procesoru. Instrukční sada procesoru u něj totiž tolik nerozhoduje, ale důležité by bylo, že by se tímto na platformu ARM dostal zralý ekosystém s hotovou podporou ve hrách pro Windows.

Zatím bohužel není jasné, zda Samsung tímto směrem půjde. Microsoft dosud na ARM počítačích s Windows spolupracoval výhradně s Qualcommem a je možné, že firmy se dohodly na určité exkluzivitě. Kdyby ale tyto procesory zůstaly jen v Chromeboocích, byla by to dost škoda.

Zdroje: Ice universe (1, 2)

Máme parametry a takty Exynosu 2200 s grafikou Radeon. Má Cortex-X2 s ARMv9 a SVE2
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 14 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. „Čip bude 4nm (zatímco Exynos 2100 je 5nm)“

  není ten „4nm“ přejmenovaný původní 5nm LPP s vyšší densitou ?

  At a high level, the 5LPE node is really an extension of the company 7-nanometer process and is planned as a 2nd generation EUV process, building on the learning from 7LPP. To that end, 5LPE uses the same 7LPP transistors, SRAM and offers GR compatibility.

  Samsung™s last FinFET node will be the 4LPE node. 4LPE is similar to 5LPE but shrinks the M1 pitch from 40 nm to 28 nm and the M3 from 36 nm to 32 nm. We have also heard that the fin pitch is planned to be reduced to 25 nm but we could not formally confirm it. With the few numbers we currently have, we have estimated 4LPE to have a cell-level transistor density of 137 MTr/mm². Planned for around 2021, this will be the least dense process compared to both TSMC N5 and Intel™s 7 nm nodes.

  4nm process

  We can follow up on the news that the newly emerging 4LPE process is in fact a renamed 5LPA process. From the current Samsung roadmap, it really looks like that. The report was created as a logical construction based on the fact that Samsung introduced a process called 4LPE, which, however, has exactly the same parameters as the originally introduced 5LPA.

  https://fuse.wikichip.org/news/2823/samsung-5-nm-and-4-nm-update/

 2. Jsem zvedavy zda dokaze dorovnat A15. V singlu si A15 proti A14 polepsila asi o 10% a prekona i M1 v iPadu a v multi o necelych 20% nad A14

  Graficky vykon je pak cca 10k v geekbenchi, tzn cca 10% pod iPad pro s A12X. Plna verze s 5 grafickymi jadry pak prekona A12X o vic jak 10%. Coz odpovida cca 70% vykonu 8 jadrove grafiky v M1. Je to cca 50% nad A14

  Budouci M2 do levnych Macu by si tak mohla graficky polepsit o cca 15%, cca 6% v single a o cca 15% v multi

  • Toto všechno, co píšeš, prakticky nikoho nezajímá, protože 99,9% lidí, co mají apple jsou zmalované blondýnky s 5cm nehty a jediný co je na iphonu zajímá, že z druhé strany je vidět nakouslý jablko, aby byly IN
   Nejakých 10% výkonu navíc, pche… aneb odpověď iUživatelky: „co to je výkon?“
   A zbylé 0,1% jsou pošuci, co ohýbají realitu, jako Jiříček

    • Wenďák samozřejmě zobecňuje až příliš, nicméně i má zkušenost je taková, že velká část lidí si to kupuje kvůli logu (jinak by se neprodávaly gumové šprcky s výřezem na to jabko) a jistý level snobismu jsem taky zaznamenal. Koneckonců ti lidi, co si ostentativně kupovali ty nejdražší Nokie někam zmizet museli….
     Zajdi si na MM, tam je v diskusích spousta takto postižených.

     • Mezi kolika z te cca miliardy lidi si oslovil a koupila si to ciste kvuli logu a kolik kvuli vlastnostem tech zarizeni. Ze tak radikalne tvrdis to co pises.

      Me osobne je logo k nicemu, nejlevnejsi tablet ktery splnoval ocekavani byl od apple, nejlevnejsi notebook co splnil me pozadavky byl od apple, iphone byl logicky posun nabizel nej video na trhu a zaroven mel vlastnosti ve spojitosti s ipadem a macem ktere nikdo jiny nenabidne, hodinky zase rozsiri vyuziti iphonu a macu, tak proc kupovat konkurenci za stejny peniz ktera mi neda tolik co apple, sluchatka od apple pak s 4 apple zarizenimi znacne usnadni zivot, tak proc kupovat za podobne penize neco co se bude pouzivat vyrazne hure?

      A snobismus? Mozna u nas ale co je 30-50 dolaru mesicne k tarifu za 85 dolaru? To je jeden obed v restauraci. Navic pred trade in kde odevzdas stary telefon za par set dolaru slevy takze ve finale platis jeste mene

      • To vůbec není o penězích, ano, Apple je dražší, ale to člověka nezabije.
       Však jsem psal, že patříš k těm 0,1% lidí… takže nic, co by nepasovalo.

      • Fakt je apple drazsi. Vlajkove samsungy stoji stejne nebo i vic, lecjaky cinsky telefon stoji vic nez iPhone. Ceny jsou srovnatelne s ostatnimi jen musis pocitat s tim ze apple neprodava low end za par tisic ale zacina vyssi stredni tridou, pokud kupujes telefon v cene kolem 15 a vys, apple je stejne dobry kompetitor

       Kde sezenu vyhodnejsi ultrabook nez u apple, samozrejme se vsema klicovyma vlastnostma jako konstrukce, pasivni chlazeni nebo absolutne neslysitelny, vykonny stejne na elektrice i na baterce,, konektivita (thunderbolt) vydrz baterie, display, trackpad,repro,klavesnice…

       Ktery tablet do 10 tisic mi nabidne vystup obraznu na tv prostrednictvim hdmi a zaroven bude mit trosku vykon – spandragony 7xx, helios90 a vyssi, dimensity 800 a vyssi? Nejlevnejsi android byl od samsungu za 17 tisic.

      • Co jsem viděl připojenej 12.9″ iPad Pro přes HDMI, tak jsem se trochu zasmál – nedá se to nijak nastavit
       Švihne to „svoje pofidérní“ rozlišení 2732×2048 na obrazovku, s obříma černejma rámečkama okolo

       Jo Apple si dělá to co chce, ne to co chci já – ber nebo nech bejt
       Na nastavování nebo přizpůsobení zapomeň

       Nicméně co se týče práce se zvukem – to je bezkonkurenční (s tím, že Wokna ubohý, ale jen tak tak použitelný – a Android zoufalý a použitelný maximálně na jednoduchý přehrávání)
       Dtto jejich tužka – výborná práce

    • Sorry, ale v mém okolí jsou přesně takoví lidé – ti co mají Apple, tak jsou buď ony blondýnky a nebo příšerně arogantní a povrchní borečci, kteří prvně co udělají třeba na videohovorech, že si za sebe dají obrázek s nakouslým jablkem.
     Nevím, jestli je to mým okolím, ale mám s nimi takovu zkušenost. A může mi kdokoliv vykládat, že to tak není – já to vidím na vlastní oči.

 3. „Protože procesory Samsung Exynos 2200 budou mít grafiku Radeon s architekturou používanou v PC, přirozeně tím vzniká zajímavá možnost postavit na něm také notebooky pro operační systém Windows.“
  V roce 2019 Samsung zrušil Linux on DEX a řekl že místo toho přijde Windows on DEX, protože uzavřeli partnerství s Microsoftem a nakonec nic nepřišlo takové, tak nyní mají možnost – že s mobilní obrazovkou poběží na telefonu android a po připojení k velkému displeji se spustí přímo ARM Windows.

  • Co presne je tak zajímavého. Armove laptopy s windows nejsou novinka a ovladace jsou naprosto odlisne stejne jako moznosti te grafiky a budou se muset prizpusobit te platforme.

   A ano da se ocekavat ze to samsung muze dat do sveho galaxy booku tak jak tam doted daval snapdragony. Snapdragon proti exynosu samsung stoji nemale penize navic. Priklad BOM na s21 ultra s exynosem jsou 414 dolaru a BOM pro snapdragon verzi pres 500 dolaru.. pravda tam je nacic 5g s mm vlnami

 4. Vyzerá to dobre, to už môže mať fakt výborný výkon.
  Som rozmýšľal, že načo to všetko v mobile, ale také tablety či notebooky, tam si už uplatnenie nájsť môže 👍

  Ale JA, keď by som už mal kupovať niečo takto drahé idem jednoznacne do Applu 😉
  Tam by som si užíval radšej uzavretý a dokonale vyladený ekosystém.

  Totok je tak pre nadržancov ako noXlika z diitka či garážmajtra čo to nikdy nekúpia, ale pohonia, lebo to je od milovanej firmy 😆