Samsung F1: tichý a hustý závodník

0

Dvakrát F1: 750GB a 1TB

To, že se v recenzi objevují hned dva SpinPointy F1 má několik důvodů. Prvním je ověření shodné rychlosti: oba tyto modely by měly mít stejně velkou vyrovnávací paměť (buffer, cache), stejný počet ploten a snad i stejnou kapacitu na plotnu. Právě ten poslední pro výkon důležitý parametr se dá testem dobře ověřit a je co ověřovat: na 750 GB by stačily tři 250GB plotny jaké má Samsung už v nižší řadě disků.

Samsung SpinPoint F1 1TB (HD103UJ)

3 802 Kč

O SpinPointu F1 na základě jeho parametrů už hardwarové servery básnily od podzimu. Ke konci roku se začaly objevovat první testy a disky se poté v malém množství dostaly i do prodeje v ČR. Momentálně jich je všude skladem dostatek a ceny jsou velmi lákavé.

Nejvyšší dva modely řady SpinPoint F1 jsou osazeny velkou 32MB cache a ta by v kombinaci s vysokou hustotou zápisu (334 GB je stále naprosto špičkovou hodnotou, kterou kromě Samsungu má už jen Western Digital) měla s jistotou znamenat vynikající výkon. Samsung je navíc znám dobrou prací s cache a ani jeho menší disky s 8MB cache značce v aplikacích ostudu nedělají.

Už jsem na ExtraHardware jednou chválil balení Samsungu, jako jediný u všech modelů bez ohledu na cenu disky opatřuje plastovým obalem a přibaluje i vhodné šroubky a maličký instalační návod. Ač by to po mě někteří možná chtěli, spolehlivost pevných disků Samsung nebudu posuzovat, na reklamace se informujte u svého prodejce. Na disky by měla být poskytována tříletá záruka, stejně jako je tomu u většiny dalších výrobců.

 

Samsung SpinPoint F1 750GB (HD753LJ)

2 294 Kč

Jestliže je cena 1TB Samsungu F1 atraktivní, pak cena 750GB verze disku téže řady musí být pro uživatele doslova fantastická. Jedna z nejlepších cen za gigabajt u docela velkého disku s velkou vyrovnávací pamětí a dalšími špičkovými parametry člověka až nutí přemýšlet, proč to prodávají tak levně.

Stejně jako u 1TB verze i u této platí, že hlučnost v režimu idle má být dle výrobce nižší při čtení do 334 GB (24,5 dBA, dále pak 27 dBA) a podobně při operaci seek (28, resp. 29 dBA). Samsungy mají velmi sympatickou spotřebu v zátěži (kolem osmi wattů), bohužel v idle disk nijak výrazně nešetří a stále si bere asi 7,7 W. Ve standby pak 0,8 až 1,2 W.

 

 

 Parametry Samsungů F1 a dalších už testovaných disků shrnuje následující tabulka (klepněte na náhled pro originální, čitelnou velikost). 

 
Ještě informace o podporovaných funkcí disků z programu HD Tune:

 

Syntetické testy, testovací sestava

Testovací sestava

Procesor AMD Athlon 64 X2 @ 2,25 GHz
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Čipová sada ATI CrossFire Express 3200 + Uli M1575
Paměť 2× 1 GB Corsair DDR450, 2-3-2-5, 1T
Zdroj Corsair HX620w

Syntetické testy

U testů přístupové doby platí: nižší je lepší.

 

V následujících testech přenosových rychlostí vždy platí: vyšší je lepší.


Samsung HD103UJ * Samsung HD753LJ


Hama 32GB SSD * Hitachi 7K1000 *  Hitachi P7K500


Samsung HD200HJ * Samsung HD403LJ * Samsung HD501LJ * Seagate 7200.10

 
  WD10EACS * Seagate 7200.11 * WD1600AAJS * WD7500AAKS


 

Aplikační testy

V praktických testech z benchmarku PCMark05 vždy platí: vyšší je lepší.

Teplota, hlučnost

Teplota ve stupních Celsia, platí samozřejmě: nižší je lepší.

Disky byly při svém běhu pasivně chlazeny přímým kontaktem se šasi skříně Cooler Master Centurion 5.

S.M.A.R.T. informace z teplotních čidel u disků Samsung jsou tradičně nízké, takže jsem si pro ověření vzal bezdotykový teploměr. Na povrchu 750GB Samsungu F1 jsem naměřil maximálně 42,3 °C, terabajtový kolega se rozpálil nejvíce na 42,9 °C.

Teplota byla odečtena po 10 minutách defragmentace, u některých disků pak po 20 minutách kopírování a současného prohledávání, teplota okolí byla 20 stupňů Celsia.

Hodnotil jsem slovně, protože jednak jsem hlukoměr neměl k dispozici a jednak dBA v případě různorodých zvuků linoucích se z disku nejsou všeříkající:

 • Samsung HD103UJ – stejně jako 753LJ ani tento Samsung (testovaný kus) nevibruje, slyšitelné otáčení ploten (o něco víc než u 753LJ), seek není hrozný, ale jasně slyšitelnější než u 753LJ, s AAM se to trochu zlepší, ale nepatrně
 • Samsung HD753LJ také velice slabé, takřka nulové vibrace, slyšitelné otáčení ploten, seek tlumený, AAM je skoro zbytečné zapínat, celkově velmi tichý disk
 • Hitachi 7K1000 750 GB jasně slyšitelné otáčení ploten, hlasitý seek (ale ne pořád, je to jaksi optimalizované a je tam jakýsi tišší režim, brutální zvuk hoblíku při běžné práci zaslechnete jen občas), vibruje, AAM seeku strašně pomůže. Disk zpomalí, ale hlučnost už je rozumná    
 • Hitachi P7K500 500 GB – slyšitelné otáčení ploten, opravdu jen velmi jemný zvuk seeku, slabě vibruje
 • Samsung HD200HJ – slabé vibrace, slabý zvuk otáčení ploten, seek má zvláštní netypický zvuk, který už z metru nelze i ve velmi tichém prostředí slyšet; AAM disk příliš nezpomalí, ale také skoro vůbec neztiší
 • Caviar GP – velmi tiché otáčení ploten, slabě slyšitelný seek, bez vibrací, seek slyšitelnější jen při současném kopírování a prohledávání souborů, po zapnutí AAM takřka neslyšitelný i zblízka
 • Samsung HD403LJ – otáčení ploten slyšitelné (ale ne příliš), pohyb hlaviček tlumený, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Samsung HD501LJ – otáčení ploten středně slyšitelné, pohyb hlaviček střední až mírně hlučnější, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Barracuda 7200.10, 500 GB – hlučnější otáčení ploten, velmi hlučný pohyb hlaviček, bez vibrací
 • WD1600AAJS – hlučné otáčení plotny (překvapivě mnohem zřetělnější než u WD7500AAKS), silné šumění, jemný zvuk seeku, minimální (takřka nulové) vibrace
 • Barracuda 7200.11, 1 TB – tlumený seek, citelné vibrace, silné šumění (otáčení ploten)
 • WD7500AAKS – tlumený seek, minimální vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD1500AHFD – vysoce hlučný seek, velmi slyšitelné otáčení ploten
 • WD5000YS – středně hlučný seek, malé vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD2500KS – průměrný zvuk seeku, slabé vibrace, tiché otáčení ploten

Cena za 1 GB, vliv AAM, verdikt

AAM můžete měnit u všech disků Samsung. Můžete k tomu použít třeba placený HD Tune Pro anebo neplacený Hitachi Feature Tool. Druhou variantu jsem na 1TB Samsungu F1 vyzkoušel (750GB měl seek tichý už v původním nastavení).

 

AAM hlučnosti seeku u HD103UJ moc nepomůže, ale taky, jak se po tomto zvukovém testu dalo čekat, nesníží nijak dramaticky ani přístupovou dobu (ještě obrázek z HD Tune). Je velice zajímavé, že po zapnutí AAM se rychlost zápisu zlepšila o hodnotu, která zcela jistě převyšuje běžnou chybu měření. Jako uživatel bych AAM u tohoto disku rozhodně zapnul.

Cena 1TB Spinpointu F1 je jen o něco nižší než u konkurence. Zato 750GB verze v poměru cena/kapacita opravdu exceluje. Od minulé recenze pevných disků zlevnily hlavně disky WD1600AAJS a 750GB Hitachi 7K1000.

Verdikt

Na vlastní oči a uši jsem si dokázal, že Samsung F1 750 GB a 1 TB jsou dva velmi rozdílné disky. Zatímco 1TB model mi jako úplně tichý nepřipadal, HD753LJ je na tom opravdu velice dobře. Počet ploten by přitom měl být stejný, 750GB disk by měl mít jen o jednu hlavičku méně. Možná je ale všechno jinak, protože 1TB Samsung se v přenosových testech čtení jevil jako výrazně rychlejší. To by naznačovalo něco o různé hustotě ploten a podbízelo ke spekulacím o třech 250GB plotnách u HD753LJ.

Pak by ale byl stejný i počet hlaviček a nižší hlučnost by se už vysvětlovala o to hůře. Zajímavý je také malý vliv zapnutí AAM a nastavení na hodnotu 128, či dokonce zlepšení rychlosti zápisu po jeho zapnutí. Firmware Spinpointu F1 zřejmě s hlavičkami pracuje mírně neobvyklou formou.

Tyto úvahy nejsou zdaleka tak důležité jako to, že i přes nižší naměřené přenosové rychlost je HD753LJ v praktických testech takřka stejně rychlý jako HD103UJ a poráží všechny ostatní již testované (to píši schválně, protože recenzi WD6400AAKS mám už připravenu) 7200otáčkové disky. Přičtěte k tomu tichý chod a skvělou cenu a myslím, že tentokrát se se mnou nebude nikdo o oprávněnosti ocenění za poměr cena/výkon+kapacita moc přít.

 

Samsung SpinPoint F1 750GB (HD753LJ)

+ rychlý v aplikacích
+ skvělá cena
+ nízká hlučnost
– vyšší spotřeba
– horší přenosové rychlosti než HD103UJ

Samsung SpinPoint F1 1TB (HD103UJ)

+ rychlý v aplikacích
+ solidní cena
+ přenosové rychlosti
– horší přístupová doba
– hlučnější než 750GB verze

Za zapůjčení pevných disků Samsung děkujeme společnosti T.S.Bohemia

 

Samsung F1: tichý a hustý závodník

Ohodnoťte tento článek!