Samsung s Galaxy Foldem přiznal chybu a vzal si čas na vyřešení praskajícího displeje

5

Samsung představil skládací smartphone s velkou pompou, ale novinářům jej do ruky nepůjčil. Dočkali jsme se pouze oficiálního videa, podrobných parametrů a oznámení o blížícím se vydání, se kterým jsme mohli vidět nadšené influencery (ti jsou ostatně nadšení vždy a ze všeho), kteří jej do ruky dostali.

Krátce po oznámení začátku prodeje (mělo to být 26. dubna) se ovšem ozvali první zahraniční testeři, kteří zveřejnili problém s prasklým displejem. Šlo sice o předprodukční vzorky, ty se ale často liší spíše v softwaru.

Samsung reagoval prohlášením: „Omezený počet prvních vzorků Galaxy Fold byl poskytnutý médiím za účelem testování. Dostali jsme několik hlášení, které se týkají hlavně displeje na poskytnutých vzorcích. Dané kusy důkladně zkontrolujeme, abychom zjistili příčinu této záležitosti. Několik recenzentů uvedlo, že odstranili vrchní vrstvu displeje, což způsobilo poškození obrazovky.

Hlavní displej na Galaxy Fold je vybavený vrchní ochrannou vrstvou, která je součástí struktury displeje a je určená na ochranu obrazovky před nechtěnými škrábanci. Odstranění ochranné vrstvy a nebo přidání lepidla na hlavní displej může způsobit jeho poškození. Zabezpečíme, aby se tyto informace jasně dostaly k našim zákazníkům,” uvedl David Sahula, tiskový mluvčí Samsung Electronics Czech and Slovak.

Galaxy Fold fail 4 C Mark Gurman
Mark Gurman z CNBC odstranil folii, která nebyla určena k odstranění

První zprávy z šetření problému ukazují na možnost pádu zařízení na vršek či spodek kloubu, ale také na prasknutí vlivem cizích částice vniknuvší pod displejem právě v kloubu.

Nyní se tak všechno změnilo, Samsung přiznal chybu tím, že oznámil odklad. Nové datum uvedení do prodeje prý zveřejní během několika týdnů. Tolik času si Samsung vzal na vychytání problému s displejem.

Galaxy Fold fail 2 C Mark Gurman
Displej prasknul v místě kloubu, kam se zřejmě dostala nějaká nečistota. Zdroj: CNBC a Twitter Marka Gurmana

Myšlenka skládacího smartphonu je v základu dobrá. Občas po telefonu chceme velký displej, ale zároveň musí mít kompaktní tělo, aby šel ovládat jednou rukou a vešel se do kapsy. Až se tahle technologie vychytá, bude to možná skvělé, jenže pohyblivé součástky nejsou s mobilními telefony příliš kamarádi.

Co se hýbe, to se může snadněji pokazit, zvlášť při každodenním náročném používání. A zvlášť v rukou uživatelů, pro které je telefon jen spotřebka. Pro Samsung je to citlivé téma, neboť mnozí ještě pamatují kauzu s vybuchujícím Notem 7.

Svůj skládací telefon má také Huawei, které žádné problémy zatím nehlásí. Ale ani jeho zařízení jsme neměli v rukou, Huawei jej nepřímo ukázalo opět pouze některým novinářům bez možnosti na něj blíže sáhnout.

Samsung skladaci telefon
Takto by mohl vypada další skládací telefon od Samsungu

Samsung se snaží být první, a tak se tyto problémy objevují častěji, než u firem, které vyrábí zavedené technologie. Skládacím smartphonům nicméně věří, už se objevují další vizualizace, jak by následující generace mohly vypadat.

Samsung s Galaxy Foldem přiznal chybu a vzal si čas na vyřešení praskajícího displeje
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Ona je na tom vidět ta extrémní snaha přijít na poli Smartphonů konečně s něčím opravdu novým.
  Protože jinak to začíná být čím dál větší letargie. V aktuálním designu se perou tři možnosti – výřez v dipleji, vysouvací přední foťák a klasický, co nejtenčí horní okraj, s tím že každá možnost má svoje plusy i mínusy a mám obavu, že ani jedna z možností nemá už zrovna moc prostoru dál se vyvíjet (možná to vysouvání, ale to je zároveň nejproblematičtější).
  Dále velikost taky naráží na strop, největší modely už lidé nemůžou používat jednou rukou, nebo dát do kapsy, dále větší úložiště taky moc lidí nepotřebuje, zajímalo by mě kolik lidí využije 250/500GB+. Ono i když má někdo mobil jako primární foťák, tak když si vezmu, jak dlouho mi v zrcadlovce vydrží 64GB SDXC karta, tak netuším, proč bych měl chtít větší… Hrubý výkon ocení mobilní hráči, zbytek pozná tak rozdíl mezi low-endem a čímkoli lepším, takže na to taky moc nezáleží.

  Takže podle mě reálně hrozí, že si toto uživatelé uvědomí a přestanou kupovat nové modely tak často (viz. Samsung, kde třeba mně přijde, že 9. generace prostě měla lepšé design než 10. a dost lidí s tím souhlasí), čistě protože už v praxi přestane být poznat novější model od staršího. Takže proč mít nový model každý rok/dva, když první známky zastarávání poznám až po třech/čtyřech (pokud to teda přežije tak dlouho).

  Proto taková snaha přijít s něčím revolučním a skládací mobily na to teoretický potenciál určitě mají. Ale pokud první modely přijdou na trh nedořešené, bez dostatečné kvality a odolnosti ( a přitom v ceně přes 2 tisíce dolarů +), tak tohle řešení naopak na čas můžou úplně zabít.
  Vydávat to na sílu se podle mě nevyplatí, pokud Samsung neměl dobře ověřené, že poruchovost výrazně nepřekročí úroveň běžných modelů, neměl to vůbec vypouštět.

  • Design fotoaparatu se nezmenil poslednich 30 let a trapi to nekoho?

   Mobil stejne potrebujes novy kazde 2-3 roky kvuli tomu, ze Android neni Googlem podporovan dele a updatum se vyrobci stale brani.

   Za me veskere vymysly v mobilnich telefonech za poslednich 5 let, jsou kravina, kterou nevyuziju. Potrebuju vyrez? Ne. Porebuju tenounke nebo zaoblene ramecky? Ne. Potrebuju softwarova tlacitka? Ne. Potrebuju vic fotoaparatu? Ne. ….