Potvrzeno: Samsung v Evropě prodává horší telefony než v USA

7
Samsung Galaxy Note9
Samsung Galaxy Note9
-
Zdroj: Samsung

Řada telefonů Galaxy S a Note se prakticky od prvopočátků prodává ve více variantách lišících se čipsety určenými pro různé regiony. Začalo to rokem 2011 s vydáním Galaxy S II. Od té doby platí, že Amerika, Čína a Japonsko dostávají verze se Snapdragonem od Qualcommu, zbytek světa (včetně ČR a SR) má model s Exynosem od Samsungu.

Korejci si navrhují i vyrábějí čipsety sami, což je výhodné z hlediska nižších nákladů nebo lepšího provázání hardwaru a softwaru. Klíčové komponenty, tedy CPU a GPU, jsou ale technologicky oproti konkurenci horší. Platí to i v roce 2018, ověřil to Andrei Frumusanu z magazínu Anandtech, který měl možnost otestovat telefony Samsung Galaxy Note9 v edicích se Snapdragonem 845 a Exynosem 9810. Exynos prohrál v testech výdrže, výkonu obecného procesoru i herních testech zaměřených na grafiku.

Výdrž při surfování přes Wi-Fi je totožná, drží se těsně pod 12 hodinami. Na baterku zaměřený test v benchmarku PCMark ale ukazuje, že při různorodém zatížení je na tom Exynos asi o 15 % hůř.

V testech zaměřených na výkon CPU je Exynos až o polovinu pomalejší (např. při zpracování fotek). V námi vypíchnutém testu opět zaměřeném na surfování Exynos vykazuje o 30 % nižší skóre. Sílu ukazuje konkurenční Kirin 980 v Huawei Mate 20 Pro (recenze), což je zatím jediný 7/8nm čipset reálně používaný v mobilech s Androidem. I ten se ale v řadě testů musel sklonit před rok starým Snapdragonem 845.

TIP: Exynos 9820 představen. Galaxy S10 díky němu bude rychlejší a nabídne 8K video

Benchmark 3DMark Sling Shot 3.1 Extreme Unlimited ukazuje, že v grafické části ztrácí Exynos na Snapdragon rovnou 33 procent. O čtvrtinu slabší výkon má také v GFXBenchi, u kterého Anandtech ukázal také průběh FPS. Oba telefony se dokázaly po 20 minutách rozpálit a následně klesl jejich výkon kvůli throttlování asi o polovinu.

Můžeme očekávat, že až dorazí Galaxy S10 a Note10, opět budou ve světě k dispozici verze s novými čipy Exynos 9820 a Snapdragonem 8150 (jehož specifikace zatím neznáme). Samsung u svého čipu výrazně zlepšil procesorovou část (výkonná jádra si navrhuje sám), ale GPU s referenčními výpočetními jednotkami ARM Mali zcela určitě nebude na konkurenční Adreno stačit. V tomhle ohledu dokáže Snapdragony od Qualcommu porazit jen Apple.

PS: Horší výsledky v benchmarcích neznamenají, že byste rozdíly mezi různými verzemi Galaxy S/Note okamžitě poznali i při reálném používání. Faktem ale zůstává, že za stejné peníze dostáváme horší mobily.

Potvrzeno: Samsung v Evropě prodává horší telefony než v USA
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 80 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. M3 je značne vylepšené M2, ktoré už samo o sebe bolo širšie jadro ako ostatné ARMy. V súčasnosti je to jadro myslím o polovicu širšie ako Snapdragony a šírkou sa blíži skôr jadrám Applu…

  …preto je ťažko uveriteľné, že Snapdragon tak jednoznačne vedie. A aj keď odhiadneme od toho, Samsung M3 by mal minimálne poraziť staršie jadrá Samsungu (M2, M1).

  Čo naznačuje skôr to že v tom je asi niečo iné…

  https://www.anandtech.com/show/12478/exynos-9810-handson-awkward-first-results

 2. Ano M3 je větší, širší, výkonnější… Jenže všechny tyhle fajn parametry musí něco stát a to je jistě vyšší spotřeba. Takže to stejně musí ve výsledku samsung škrtit a dopadne to tak že ho porazí menší ale zato efektivnější snapdragon.
  Ono ARM má být hlavně o efektivitě. Místo toho se každý žene za výkonem, který jde za pár minut do kytek, výrobci podvádí při testech aby vypadali líp… No úplná komedie.

  • Adreno má určitě nejlepší podporu, ale dneska je to spíš výjimka, že by nějaká hra nešla na Mali. Vzhledem k rozšíření na dvou nejprodávanějších značkách mobilů si to nikdo nemůže dovolit. Ale podle poznámky vývojářů v Play Storu ten Walking Dead to má opravdu funbgovat jen na novějších Adrenech a Tegra K1/X1. Galaxy S8 už doma bohužel nemám, tak to neověřím.

 3. Nemyslím že se dá obecně říct že jsou horší… spíš jiné. Například u Galaxy S4 měli Asiati 8-mi jádrový Exynos, zato u nás byl Snapdragon. Exynos byl výkonnější a měl lepší výdrž na baterii, Snapdragon ale zas podporoval LTE.

  Co mi v článku chybí je nějaké zjištění důvodu proč zrovna u Note9 sáhli pro Evropu po tomto řešení.