Samsung Galaxy S III oznámen: čtyřjádro i nabíjení bez drátů

0

Po několikaměsíčním čekání a několikatýdenním sledování trailerů jsme se dočkali oficiálního uvedení Samsungu Galaxy S III. Odpoledne jsme shrnuli parametry a funkce, které vyplynuly z všeobecných spekulací. Většina toho, co jsme předpověděli, se nakonec vyplnila. U některých vlastností jsme zajásali, u jiných zaplakali. Po uvedení Galaxy S II jsme totiž s klidnou duší mohli přivítat vlajkovou loď celé Androidí platformy. Ač by byl Samsung rád, kdyby jej uživatelé a novináři postavili na stejné místo i nyní, situace rozhodně není tak jasná.

Hardware a displej

Hardwarová výbava telefonu se prakticky neliší od toho, co již bylo před uvedením známo. O výkon se stará čtyřjádrový ARM z dílen Samsungu Exynos 4412 na frekvenci 1,4 GHz. Jako grafické jádro je použité Mali-400MP, které se staralo o grafický výkon již v předchozí verzi Galaxy S II. Tato dvojice dává tušit, že vývojáři zapracovali především na svižnosti a odezvě Androidu na úkor grafického výkonu, který je však stále na špici. Operační paměť s kapacitou 1 GB je dnešním standardem.

Bouřlivé debaty opět vyvolává úhlopříčka displeje, která byla zvýšena o půl palce na celých 4,8“. Navzdory tomu, že se Samsung pochlubil úzkými rámečky kolem displeje, půdorys telefonu je minimálně do dámských rukou přespříliš.

HD rozlišení 720 × 1280 na dané úhlopříčce znamená jemnost displeje přes 305 PPI. Tím sice nedosahuje jemnosti Retiny nebo XperieS, ale jednotlivé pixely nebude možné rozeznat. Nemilým překvapením je použití Super AMOLED displeje s PenTile matricí, která je příčinou ještě většího zkreslení barev, než u AMOLEDů s běžnou matricí RGB.

Velké pozornosti se při představení dostalo fotoaparátu. Ten zadní umí fotit v rozlišení 8MPx a více, než kvalitou fotografií se Samsung chlubil rozšiřujícími funkcemi foťáku. Nejvíc nás zajal tzv. Burst režim, který umí sejmout v sekvenci 20 snímků rychlostí přes 3 snímky za vteřinu. Tuto dávku snímků software analyzuje a vybere z ní fotku, která je podle něj nejpovedenější. Kromě expozice a zaostření posuzuje třeba i to, zda je při focení portrétu focený obličej uprostřed snímku.

Fotoaparát byl navíc obohacen o sociální funkci Buddy Photo Share, kdy umí rozeslat právě pořízenou fotku přátelům, které rozpoznal na fotografii.

Samsung Galaxy S3

Nové S funkce

Samsung Galaxy S III je vybaven několika novými funkcemi přímo z dílen Samsungu. Ty se přidávají k nástavbě Androidu TouchWiz, na které jsme z předchozích telefonů i tabletu korejského výrobce dobře zvyklí.

S Voice

Několikrát během hodinového představení bylo zopakováno, že je Galaxy S III inspirován přírodou a vytvořen pro lidi (pro koho jiného taky). Hned na začátku jsme byli ujištěni, že vám Galaxy bude naslouchat a plnit vaše příkazy. Samozřejmě jsme se dočkali konkurence pro hlasovou asistentku Siri z iPhonu 4S. Funkce se jmenuje S Voice a omezuje se pouze na striktně dané příkazy. Pokud byste se zkusili zeptat na to, kolik žije obyvatel v Arizoně, nepochodili byste. Na rozdíl od Siri se neumí připojit k Wolfram Alpha a poskytnout informace z tohoto zdroje. S Voice  tak rozšiřuje stávající možnosti Androidu hlasového vyhledávání a diktování textu o: vytáčení čísel, ovládání hudebního přehrávače, odesílání SMS a emailů, přidávání událostí do kalendáře, pořízení fotografie a získání informací o počasí. Kromě toho je možné Galaxy hlasem probudit celkem pěti volitelnými příkazy. Při zahájení prodeje bude telefon rozumět Španělsky, Německy, Korejsky a Anglicky.

S Beam

V Androidích telefonech nyní najdete technologii Android Beam, která umožňuje přenos multimediálních souborů mezi dvěma telefony. Samsung zabudoval do Galaxy S III svoji proprietární technologii, která umožňuje bezdrátový přenos dat rychlostí až 3 MB/s. Podle prvních ohlasů je přenos souborů s velikostí do 10 MB instatní.

Samsung Galaxy S3

Smart Stay a Smart Alert

Pomocí přední kamery dokáže telefon sledovat tvář uživatele a v kombinaci s jeho činností na telefonu dokáže regulovat jas nebo zamezí vypnutí displeje pokud si čtete delší článek. To by nebylo nic převratného, pokud by Galaxy nevyhodnocoval i to, zda se na displej opravdu koukáte. Pokud se na notifikační liště objeví ikona s okem, telefon o vás ví, že se díváte na displej a nebude vypínat podsvícení displeje.

Smart Alert alespoň do jisté míry nahrazuje notifikační diodiu, kterou někteří výrobci z nepochopitelných důvodů do Androidích telefonů přestali montovat. Pokud jsou na telefonu zmeškané události jako hovory nebo zprávy, při zvednutí telefonu ze stolu budete upozorněni vibracemi.

Nové video funkce

Díky Pop up Play se můžete Andoridu cítit skoro jako ve Windows. Pokud totiž přehráváte video a zároveň byste rádi něco vyhledali na webu, je možné okno s videem zmenšit a za ním si otevřít prohlížeč. Asi to nebude nejpoužívanější funkce na telefonu, jako nápad to však není špatné. Především v případě, že se něco podobného objeví na nových tabletech Samsungu.

AllShare Play má být jakousi konkurencí pro AirPlay. Pokud máte doma novou televizi Samsung, nebo tablet Samsung, můžete na tato zařízení zrcadlit obsah displeje vašeho Galaxy. To stejné bude fungovat s dvěma a více Galaxy S III.

Samsung Galaxy S3

Nabíjení bez drátů

Asi největším překvapením večera bylo odhalení příslušenství, které jsme při spekulacích před měsícem považovali za aprílový vtípek. Samsung vybavil zadní kryt telefonu technologií, která umožňuje nabíjení telefonu indukční podložkou. Na tu stačí telefon položit zády dolů a telefon se začne nabíjet. Bohužel zatím nejsou známé nabíjecí výkony ani cena tohoto příslušenství.

 

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na vychytávku s názvem Direct Call. Pokud budete mít rozepsanou zprávu, avšak v půlce datlování se rozhodnete pro běžný telefonát, stačí telefon přiložit k uchu a ten sám vytočí číslo příjemce zprávy. Vzhledem k tomu, že je funkce postavena na proximity senzoru, jsme zvědaví, jestli půjde deaktivovat pro zamezení nechtěných hovorů. K těm by mohlo celkem snadno docházet při nechtěném zakrytí senzoru.

Parametry
Samsung Galaxy S III
displej 4,8″, 720 × 1280, Super AMOLED
procesor Samsung Exynos 4412 (4× 1,4 GHz)
výrobní proces CPU 32 nm
grafické jádro Mali-400MP
RAM 1 GB
interní paměť 16/32/64 GB
fotoaparát 8 MPx, AF, přisvětlovací LED
mobilní sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA, LTE
bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC, GPS, Glonass
akumulátor 2100 mAh
konektory microUSB, microSD
operační systém Android 4 + TouchWiz

Pokud jste od Samsungu očekávali představení telefonu, z kterého vám spadne čelist na podlahu, asi jste zažili mírné zklamání. Nedočkali jsme se žádných převratných funkcí, rozhodně se však několik budoucích měsíců bude jednat o telefon, který mezi Androidy bude patřit k naprosté špičce.  Podle nás však v žádném případě nemá šanci navázat na úspěch předchozího modelu Galaxy S II.

Galerie oficiálních fotografií

Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3 Samsung Galaxy S3

Ohodnoťte tento článek!