Samsung Galaxy S po roce používání [zkušenosti]

0

(Před pořízením SGS jsem používal Nokii 6300, ale přejít na smartphone rozhodně nebylo špatné rozhodnutí!)

Trochu vrže, ale drží…

Už při výběru chytrého telefonu jsem se obával plastového těla SGS, v té době jsem byl zvyklí na kovové provedení, co měla Nokia 6300, a chtěl jsem u kovů zůstat. Nakonec jsem se rozhodl kov oželet a nezbývalo mi nic než doufat v kvalitní plast. Dneska si myslím, že jsem musel být z kovu hodně rozmazlený, protože plastové tělo, které má SGS je pro mě zcela dostačující. Není to sice žádný zázrak, ale když se k tomu plastu chováte pěkně, tak taky něco vydrží.

Ano, někdy ten plast vrže a u SGS zejména v místě mezi USB konektorem a konektorem pro sluchátka. Ale že by byl plast nějak extrémně křehký nebo často praskal to fakt ne, rozhodně ne u mě a ani jsem o podobných jevech, alespoň co se týče SGS, nikde nečetl.

Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S

Jelikož už používám SGS více než rok a po celou tu dobu bez jakéhokoliv obalu, tak se začínají na zadní straně objevovat malé škrábance, a to zejména na oblých rozích. Ty jsou způsobeny nošením SGS po kapsách a zřejmě taky od několika pádů. Přední strana v čele s displejem je na tom o poznání líp, displej na první pohled není nijak poškrábán, pokud ho i tak budete podrobně zkoumat, uvidíte jednu malou rýhuc, která jde vidět jen pod určitým světlem a úhlem, navíc pokud není displej zrovna naleštěný, tak stejně ho přes otisky prstů neuvidíte.

Tvrdit, že to má se mnou SGS lehké, se opravdu neodvážím tvrdit. Nosím jej u sebe pokud možno neustále a jelikož jsem dobrovolným hasičem (SDH Rakvice), tak SGS se mnou absolvuje všechny zásahy, jestli jdu do hořícího domu nebo sundávám kočku ze stromu, vždy mám SGS u sebe! Přes tohle všechno si SGS zachovává svou pevnost a odolnost i po více než roce používání.

Výkon hardwaru stále dostatečný!

Ještě před rokem byl SGS králem mobilů, od té doby se samozřejmě objevily výkonnější kousky ať už s dvoujádrovým nebo jednojádrovým procesorem, ale i tak patří SGS stále mezi velmi výkonné smartphony. Samotný procesor je výkonný dost na to, aby byl SGS neustále dostatečně svižný. Trochu ho v tom omezuje RAM, která má sice 512 MB, ale dost značnou část si z ní vezme grafický akcelerátor a samotný systém, na konec vám z RAM v lepším případě zbude něco kolem 140MB po „zabití“ nepotřebných aplikací.

Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S

Displej je u SGS velkou předností, nejde o klasické LCD, ale o Super AMOLED s rozlišením 800 × 480 px. Barvy displeje jsou opravdu úžasné. Pokud si displej prohlídnete hodně zblízka, všimnete si, že nepoužívá klasickou mřížku RGB, ale PenTile matici, která sice šetří počet subpixelů, ale způsobuje v určitých barvách neostré hrany a nepěkné přechody barev. Někteří uživatelé SGS si stěžovali že, u tohoto displeje dochází k vypalování obrazu. K tomu asi opravdu dochází, ale já s tím zatím žádný závažný problém nemám, jen jednou jsem spatřil vypálenou klávesnici na šedém pozadí, jinak jsem nic podobného nezaregistroval a kdo ví, třeba se mi to jen zdálo.

Když zhodnotím další věci uvnitř SGS, tak si musím postěžovat na ne zrovna povedenou GPS, která svou přesností a rychlostí nikoho neoslní, ale přesto musím uznat, že díky aktualizacím systému se od původní verze trochu zlepšila. Dále by SGS mohl mít nějaký blesk, který by pomohl fotoaparátu zejména v horší světle. Pokud jsou totiž světelné podmínky dobré, tak je kvalita fotek i 720p videa naprosto dostačující. Horší je to, když je šero nebo tma, to pak jsou fotky plné šumu a jejich kvalita je řádově nižší! Naopak, za co musím SGS pochválit je kvalitní výstup zvuku do sluchátek, ten se podle mě u SGS opravdu povedl.

Ladíme až vyladíme…

Po koupi jsem měl v SGS Android 2.1, postupem času sice vyšlo několik oficiálních aktualizací a postupně se tak zvyšovala rychlost systému, ale pouze lagfix dokázal vyřešit problém z lagy, který byl způsoben nevhodným souborovým systémem. Sem tam sice nějaká aktualizace vyšla, ale čekat než je Samsung vydá, to může opravdu jen velice trpělivý člověk, a tak jsem začal provádět aktualizace neoficiální cestou. Zprvu jsem instaloval jen ROMky uniklé z dílen Samsungu, ale jak šel čas, vyzkoušel jsem i custom ROMky a nakonec jsem u nich už zůstal. Dnes používám DarkyRom 10.2.1 (Android 2.3.4), se kterou jsem plně spokojen. Vždy se jednalo o ROMky založené na oficiálních verzích z dílen Samsungu, a proto jsem zatím nevyzkoušel například známý CyanogenMod.

Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S

V samotném oficiálním systému moc chyb už není, postupem času byly ty závažné opraveny. To vše platí dvojnásob u kvalitně odladěných custom ROMek, které se vyvíjejí mnohem svižněji, a tak chyby mizí ještě rychleji. Osobně jsem nabyl dojmu, že jednou z nejdůležitějších vlastností mobilu je velká a šikovná uživatelská komunita, která dokáže napravit to, co výrobce nedokázal, a SGS takovou komunitu uživatelů má!

Díky rychlému rozvoji mobilního operačního systému Android mám dnes k dispozici plno nejen kvalitních aplikací a her, SGS výkonově s naprostou většinou těchto aplikací a her nemá zatím žádné výkonnostní potíže, bohužel lze očekávat, že postupem zvyšování výkonu nových mobilních telefonů, bude přibývat zejména her, na které už prostě SGS nestačí.

Samsung Galaxy S Samsung Galaxy S
Fotografie pořízené Samsungem Galaxy S

Jde to

Co napsat na závěr? No, musím uznat, že i přes nějaké chyby je SGS dobrý telefon, můžu se na něj vždy spolehnout a kromě obligátního volání a psaní SMS dokáže i spoustu dalšího. Snad vám tento stručný popis dojmu z SGS po víc než roce používání stačil, a pokud ne tak, se možná dočkáte za rok.

Ohodnoťte tento článek!