Šeptanda: Samsung Galaxy S9 přinese rekordní objektiv a variabilní clonu

3
Clona objektivu
Ilustrační foto (zdroj: Josch13 / Pixabay)

Zdroje čínského webu Vtech tvrdí, že Samsung příští rok překoná objektivy s rekordní světelností F1,6 u LG V30 a Huawei Mate 10. Galaxy S9 (Plus) prý dostane F1,5 objektiv. Díra přitom bude nejen velká (samozřejmě relativně vzhledem k snímači, resp. reálné ohniskové vzdálenosti), ale bude ji možné také volitelně zmenšit.

 

Variabilní clona v mobilech

Irisová clona je u mobilů věc téměř nevídaná. Dnes mají všechny mobily clonu pevnou. Variabilní jako první přinesl v roce 2008 telefon Motorola ZN5. Druhým a známějším příkladem je Nokia N86 z roku 2009.

Ta měla 8Mpx snímač o velikosti 1/2,5″ a objektiv od Zeisse s reálnou ohniskovou vzdáleností 4,6 mm (28 mm v přepočtu na kinofilm) a clonou v rozsahu F2,4–4,8. Ono Fčíslo udává podíl reálné ohniskové vzdálenosti a průměru clony. Z jednoduché rovnice vyplývá, že clona na Nokii N86 mohla mít průměr mezi 0,96 a 1,92 mm.

K čemu taková clona bude

Jaký má smysl clonu měnit? Fotografové toho zpravidla využívají ve dvou případech. Přicloněním se na snímač dostane méně světla, což zvýší hloubku ostrosti. Ostřejší budou objekty nacházející se před a za rovinou zaostření. Cloní hlavně krajinkáři, protože chtějí mít ostrý celý snímek. (A také proto, že levnější objektivy na plnou díru vinětují a trpí na rohovou neostrost.)

Naopak co nejmenší clonu zvolíte u portrétů, abys ostrý byl pouze člověk, nikoliv rušící pozadí. U mobilů a jejich prťavých objektivů ale o hloubce ostrosti nemá moc smysl mluvit. Efekt je nepatrný, i proto dnes každý druhý mobil nabízí portrétní režim, kde se rozostření pozadí simuluje softwarově.

Čím vyšší číslo, tím je otvor clony menší
Čím vyšší číslo, tím je otvor clony menší (zdroj: Cbuckley / Wikipedia)

Clona je ale dobrý kamarád i při focení za jasného dne. V případě oné Nokie N86 je sice mezi průměrem clon rozdíl jen milimetr, ale vstupní otvor světla (tedy celá plocha) je na druhém konci čtyřikrát menší. O čtvrtinu méně dopadajícího světla znamená, že pro stejně exponovaný snímek musíte použít čtyřikrát delší čas (například 1/250 místo 1/1000 sekundy).

To už je efekt snadno využitelný i na mobilu. Dlouhé časy chcete použít například při focení blesků nebo tekoucí vody (aby získala mléčný efekt). Bez přiclonění by snímek byl přeexponovaný, zkrátka moc světlý.

Co udělá Samsung?

Přiclonění ve smyslu snížení světelnosti lze docílit i zkrácením času závěrky (tady ale mobily ještě nejsou tak daleko jako (bez)zrcadlovky, snížením citlivosti ISO (nelze) nebo přidáním ND filtru před objektiv. Neutrální šedý filtr s sebou ale nikdo nosit nebude. Nehledě na to, jak jej k mobilu přichytit.

Byla to opět Nokia, která experimentovala a do některých starších špičkových telefonů integrovala volitelný ND filtr přímo do objektivu (Nokia N8 nebo 808). Ale ani tohle se stejně jako u variabilní clony nerozšířilo nikam dál. Změní to Samsung? Hlavní inovace ve smartphonech se dnes odehrávají právě u foťáků. Mobily dostávající zoom i profi režimy a clona je zrovna věc, kterou nelze jednoduše řešit softwarově. Jenže kdo kromě náročných fotografů by na variabilní clonu slyšel? No, uvidíme.

Domácí úkol: Galaxy S8 má ohniskovou vzdálenost 4,2 mm a clonu F1,7. Jak velkou má díru?

Šeptanda: Samsung Galaxy S9 přinese rekordní objektiv a variabilní clonu

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevím co se myslí tím, že mobil ještě nemá takové možnosti jako (bez)zrcadlovka s nastavováním času závěrky. Nejsem tedy nějaký fotograf, ale právě u mobilu se mi neskutečně líbí manuální režim a právě možnost změny délky času závěrky.
    A ohledně té clony, právě to moc nechápu, proč někdo chce mít na objektivu méně světla, když se to dá vyřešit kratší uzávěrkou. Pro focení krajiny nestačí akorát nastavit, aby mobil ostřil co nejdál? Chápu to leda v případě, že má na polovině fotky strom, který je vzdálený pár metrů od objektivu a za ním je teprve ta krajina.

    • Velké foťáky už s elektronickou závěrkou dají i časy 1/32 000, to mobily (pokud vím) neumí.

      Krajina u mobilů nebude na cloně záviset, tam bude ostré všechno. Ten příklad byl právě u zrcadlovek a světelných objektivů, kde se cloní kvůli plné ostrosti všech objektů, ale i kvůli tomu, že ty objektivy na plnou díru vinětují, nejsou v rozích ostré a ještě víc trpí na chromatickou aberaci.