Hvězdou Galaxy S9 je foťák. Samsung prozradil jeho tajemství

0
Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S9+

Samsung sice neuhlídal Galaxy S9 a informační průtrž před MWC prozradila všechny klíčové parametry i podobu telefonu, na působivosti es devítky to ale neubírá. Po technologické stránce jde o nejpokročilejší telefon současnosti. Hlavní změnou oproti předchůdci, je foťák. Zde se Samsung inspiroval u Sony, a to je dobře.

Na blogu se firma pochlubila, jak nový foťák funguje a co všechno umí. Ten primární, který najdeme v Galaxy S9 i S9+, využívá nový snímač i objektiv. Senzor si Samsung vyrobil sám, pojmenoval jej IsoCell Fast 2L3. Jde o odpověď na IMX400 od konkurenčního Sony.

Oba jsou třívrstvé. Nahoře je mřížka s fotodiodami, které zachycují dopadající fotony (tedy světlo) a mění je na elektrický signál. Pod ní je analogový obvod, který onen signál převádí do digitální podoby. V běžných foťácích pak tyto jedničky a nuly míří do obrazového procesoru, který surová data přežvýká do podoby, se kterou pak operuje fotoaplikace.

Kouzelná paměť

Sony i Samsung ale používají ještě onu třetí vrstvu, která obsahuje vyrovnávací paměť typu DRAM (u prvního má kapacitu 128, u druhého 256 MB). Do ní se rychle ukládají surová data ze snímače, takže se nemusí „pomalou“ sběrnicí posílat rovnou do procesoru. Uvozovky proto, že sběrnice je pro tradiční fotografii i video dostačující, protože zvládne okamžitě přenášet fotky i videa ve vysokém rozlišení.

Přidaná paměť ale zvyšuje potenciál snímače, respektive celého mobilu, protože dokáže zpracovávat více snímků najednou. Jaký je přínos? U statistických fotografií může mobil rychleji pořídit několik snímků, které se spojí v jeden s nižším šumem a vyšším dynamickým rozsahem (HDR). Případně dokáže sekvenčně fotit v plném rozlišení jako kulomet. Jen držíte spoušť a mobil udělá deset dvacet „frejmů“.

https://www.youtube.com/watch?v=FI2CpNdaJAc

Stejný princip se aplikuje i u videa. Sony i Samsung do mobilů přidali „super slow-mo“ režimy, které dovolí natáčet video o frekvenci 960 snímků za sekundu v rozlišení 720p (u Xperií XZ2 už i 1080p). Při přehrávání na standardních 30 fps video 32× zpomalí čas.

Tato technologie je ale zatím pouze na začátku. Potřebujeme ještě větší kapacitu paměti i rychlejší sběrnici, která pak data posílá do procesoru. Už dnes si výrobci k dosažení takových čísel pomáhají triky. Sony sice deklaruje rozlišení 1920 × 1080 px, ale ve skutečnosti se video natáčí při 800 × 270 px a na vyšší se interpoluje. Samsung detaily neprozradil. Jeho 720p ale může být díky větší kapacitě paměti klidně detailnější než 1080p u Sony.

Vzhledem k omezené kapacitě je také hodně limitována délka záznamu. U Samsungu je to jen 0,2 sekundy reálného času, které při přehrávání normální rychlostí dají 6 sekund. Sony nabízí stejnou délku při rozlišení 1080p, případně dvojnásobnou u 720p.

Kouzelný objektiv

Galaxy S9 přináší ještě další novinku, nejsvětelnější objektiv v mobilech a variabilní clonu. Ta se poprvé objevila v roce 2008 na telefonu Motorola ZN5. Druhým a známějším příkladem je Nokia N86 z roku 2009. Výrazněji se ale nikdy neuplatnila, mobily musely dospět.

Samsung u S9 používá (na poměry mobilů) rekordní díru F1,5, což znovu zlepšuje fotografické schopnosti za horšího osvětlení. Jenže za jasného denního světla už může být taková světelnost na škodu, protože by snímky byly přepálené nebo musely používat kratší expozici, než uživatel potřebuje nebo než telefon dokáže nabídnout. Samsung to tedy vyřešil tím, že foťák umí přiclonit na F2,4. O variabilních clonách v mobilech jsme již měli detailní článek.

V ostatních ohledech už Galaxy S9/S9+ odpovídají Galaxy S8/S8+/Note8. Hlavní zadní snímač má velikost 1/2,55″, rozlišení 12 Mpx a nabízí rychlé ostření Dual Pixel, které obsahuje fázový detektor v každém obrazovém bodu. Sekundární foťák má rovněž rozlišení 12 Mpx, ale je menší (1/3,4″, takže má 1µm oproti 1,4µm pixelům), nemá Dual Pixel a používá jen F2,4 objektiv. Zato nabízí dvakrát delší ohniskovou vzdálenost, tj. dvojnásobný zoom. Oba foťáky jsou opticky stabilizované. Galaxy S9 navíc oproti předchůdcům umí točit i 4K video s 60 fps.

Ohodnoťte tento článek!