Samsungu, Huawei a Qualcommu se nelíbí AV1, vyvinuli alternativu MPEG-5 EVC

Videem sice hýbe stále ještě nový kodek AV1, ale některým společnostem se zřejmě zase tak úplně nelíbí. Samsung, Huawei a Qualcomm vyvíjejí jeho alternativu a první verze už je venku. Seznamte se s MPEG-5 EVC.

5
MPEG 5 EVC zdroj hdtv
MPEG 5 EVC
-
Zdroj: hdtvtest

MPEG-5 EVC nebude bezpoplatkový jako AV1, patenty k němu drží všechny tři zmíněné společnosti, které jej ale slíbili poskytovat za férových podmínek. Kodek je označen jako „a new video coding standard designed to meet both the business and technical needs of the media industry“ a podporuje 4K, 8K, HDR i virtuální a rozšířenou realitu.

Slibuje podstatné zlepšení komprese proti existujícím standardům (AV1 konkrétně ale nezmiňuje) i využití v sítích 5G. Samsung ale patří do skupiny, která vyvíjí i AV1 a jeho 8K televizory tento kodek také podporují (jinak by neuměly přehrát 8K videa z YouTube). MPEG-5 EVC není ani nástupce H.265 HEVC, tím bude až H.266.

Pravděpodobně bude mířit i do videa v sítích 5G

AV1 má nyní silnou podporu společností, jako jsou Amazon, Apple, Facebook, Google, Intel, LG, Microsoft i Netflix. Jaký bude mít nový kodek úspěch a proč jej vlastně tyto firmy vydávají, se tak nedá příliš odhadnout.

Příští rok má přijít H.266 (standard samotný by měl být hotový ještě letos), za nímž stojí týmy z Fraunhoferova institutu. Ty, jež stvořili MPEG2, MPEG4 i HEVC. H.266 bývá nazýván i jako FVC (Future Video Codec). Zatímco HEVC stačil na 4K i HDR a AV1 má našlápnuté i na 8K video, u H.266 FVC se hovoří i o 12K a 16K. Spíše jej však čeká dlouhý proces adopce a bude také dlouho používaný ve 4K a 8K. Vedle AV1 to i tak bude mít těžké. Možná nás čeká další klasický souboj formátů.

zdroj: Samsung

Samsungu, Huawei a Qualcommu se nelíbí AV1, vyvinuli alternativu MPEG-5 EVC
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Kdyz jsem se pred nejakym casem pidil o nejake info ohledne AV1, tak v podstate pro „home nebo semi-profi“ pouziti“ je to stale v plenkach. Podpora encodingu na strane SW je mala, podpora na strane HW de-facto neexistujici. Mozna se neco zmenilo, ale v podstate nemelo smysl se tim vubec zatim zabyvat. A 8k…to je zatim uplne mimo.

    • to, ze neco neni jeste implementovano nebo je implementace v plenkach neznamena, ze nemelo smysl se tim zabyvat. linux ve sve dobe taky pouzivalo par nadsencu, takze podle logiky „geniu“ nemelo smysl ho vubec dal rozvijet. proste pokud firmy mely duvod ho zacit budovat, tak jeho existence mela a ma duvod. i kdyby se nakonec v budoucnu nepuzival, tak uz jen to, ze existuje, nebo mohl existovat mohlo vytvorit tlak a paku na jine kodeky treba i ve smyslu snzeni poplatku za uziti v nynejsich nebo budoucich MPEG kodekach

      • Muj komentar je mysleny vzhledem k soucasnemu praktickemu vyuziti a pouziti kodeku. Tam, aspon podle infa co jsem mel, je vyuziti temer nula. Tim nerikam, ze ten kodek jako takovy v horizontu 1-2 let nebo vic, smysl nema 🙂

  2. Proboha proč? Čím více formátů, tím větší roztříštěnost a horší podpora v zařízeních. AV1, H.266, teď MPEG-5. To se opravdu nemůžou domluvit? Navíc pokud bude opravdu MPEG-5 zatížen licenčními poplatky a nenabídne oproti AV1 lepší kvalitu při stejné velikosti nebo nižší nároky na dekódování, nevěřím moc tomu, že by se výrazněji rozšířil.

  3. AV1 jako odpoved na HEVC mi dava smysl. trochu uz ale nevim na co je odpovedi zmineny EVC. mozna je to takovy mezistav mezi HEVC a AV1, kde je zatizen mensimi poplatky ale je vicemene kompatibilni se soucasnymi HEVC en/dekodery, tudiz implementace bude rychlejsi. nevim ted, ale podle me AV1 tlaci vice firem ktere video prenaseji ve svych sluzbach a ty nechteji platit ani „ň“ na licencich.
    Osobne jsem spis zvedavy na porovnani AV1 a H266