Samsung vyrobil rekordní foťák pro mobily. Má 108 Mpx

0

Nejlepší mobil Samsungu, čerstvě představený Galaxy Note10+, má hlavní foťák s rozlišením 12 Mpx. Stejná firma ale vyrábí i snímač, na němž bychom napočítali devětkrát více pixelů. Nový čip nese název Isocell Bright HMX a Samsung na něm spolupracoval s Xiaomi. Právě čínská společnost by jej měla jako první využít u chystaného telefonu Mi Mix 4.

Nový senzor nese rozlišení 108 Mpx (12032 × 9024 px, formát 4:3) a využívá plochu s úhlopříčkou 1/1,33 palce. To je druhý největší snímač, který kdy byl v mobilu. Větší používala jen Nokia 808 PureView (1/1,2″). Panasonic Lumix CM1 s palcovým snímačem nepočítáme, to byl spíš foťák s integrovaným mobilem než naopak.

Čip Samsungu má před sebou Bayerovu masku typu Tetracell, u níž mají čtyři sousední pixely stejnou barvu. To dovoluje za horšího světla vytvořit ze čtyř fyzických pixelů jeden větší virtuální, takže jeho velikost efektivně vzroste z 0,8 na 1,6 mikrometru. Rozlišení pak bude stále vysokých 27 Mpx.

Za dobrého osvětlení ale mobil bude moci pracovat s plným rozlišením a ořezávat jej tak, aby se dalo zoomovat bez ztráty kvality. Při 2× zoomu se bude pracovat s 27 Mpx, při 4× pak s 6,8 Mpx. Snímač je dle Samsungu připraven i pro záznam 6K videa (6016 × 3384 px) s 30 snímky za sekundu a se zachováním stejné ohniskové vzdálenosti jako při focení. Využije se tedy celá plocha senzoru, nejen jeho výřez. (Proto řada mobilů při natáčení videa má obraz oproti fotce více přiblížený.)

Velkovýroba nového senzoru Isocell Bright HMX odstartuje ještě teď v srpnu, takže v prvních mobilech bychom jej měli potkat ještě před koncem roku. Jestli se dostane i do jiných modelů než od Xiaomi a Samsungu, to zatím nevíme.

Zdroj: Samsung

Samsung vyrobil rekordní foťák pro mobily. Má 108 Mpx
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas