Foťáky v mobilech budou lepší. Samsung vymyslel nové řešení

4
Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S9+

Korejská společnost před pěti lety představila revoluční technologii IsoCell, která zlepšila fotografickou kvalitu při zachování stávajících rozměrů snímačů. Dnes odhalila IsoCell Plus, která kvalitu posouvá o krok kupředu.

Obrazové snímače zachytávají dopadající světelné paprsky a převádějí fotony na elektrický náboj. Problém je, že v mobilech se snímače zmenšují při zachování rozlišení, nebo naopak zůstanou stejně velké, ale rozlišení stoupne. V obou případech se světlocitlivé buňky zmenší, takže zachytí méně světla, a ještě u nich více hrozí přelévání náboje mezi sousedními pixely. To pak snižuje dynamický rozsah, ovliňuje šum i ostrost fotek.

Samsung IsoCell Plus
Samsung IsoCell Plus

IsoCell to v roce 2013 změnil. Samsungu se mezi jednotlivé pixely podařilo dostat kovové bariéry, které přeslechům zabránily. Snímač s pixely o velikosti 1 nebo 1,12 mikrometru tak mohly podat stejný výkon jako ty o velikosti 1,12, resp. 1,4 mikrometru.

Kovový plůtek mezi buňkami ale přinesl jiný problém. Kov může pohlcovat nebo naopak nevhodně odrážet dopadající světlo, takže část fotonů přišla vniveč a obrazová kvalita tím mohla utrpět. IsoCell Plus tohle řeší. Místo kovové bariéry Samsung ve spolupráci s Fujitsu použil jiný (neznámý) materiál, díky kterému se i od stěn odražené fotony dostanou až na světlocitlivou buňku.

Podle korejské společnosti tím světelná citlivost „zadarmo“ vzrostla o 15 %. Samsung vyšší efektivitu zužitkuje pro vylepšení foťáků při stávajících parametrech, ale také bude ještě více miniaturizovat a ve foťácích začne používat 0,8µm pixely. To mu dovolí při stávajících velikosti snímačů zvýšit rozlišení (nad 20 Mpx), nebo při zachování rozlišení snímače zmenšit. Menší snímač potřebuje menší objektiv, celý modul pak zabere méně místa do všech stran a nemusel by vyčnívat z těla mobilu.

Novou technologii chce tento týden prezentovat na konferenci Mobile World Congress Shanghai. Kdy se nové snímače dostanou do mobilů, zatím Samsung neřekl. Teoreticky to může být už u chystaného telefonu Galaxy Note 9, který přijde koncem léta či na podzim.

Foťáky v mobilech budou lepší. Samsung vymyslel nové řešení
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.18%) 11 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Místo, aby někdo konečně do telefonů nacpal 1″ snímač s proměnlivou clonou (a bylo by mi upřímně fuk, že to z telefonu trochu kouká ven), což by na pevném ohnisku byla pecka (a asi poslední rána levným kompaktům), tak chtějí snímač zmenšovat/zvětšovat rozlišení. Proč? Ale to je asi stejné jako se ptát, proč se nezvětšuje čip, ale místo toho se do telefonu nacpou 3+ „foťáky“ s 1/3″ (nebo lépe ještě menším) čipem s různými ohnisky. Jo, je pěkné, že marketing může na telefon nalepit, že to má 24Mpx, jako základní zrcadlovky a pak se chlubit tím, že to s objektivem F1,4 dělá stejné fotky (tomu uvěří jen blázen), ale kdo ty 24Mpx soubory bude skladovat? A na čipech menších než 1/2,33″ to bude fakt nádhera. Už Sony u Xperie Z3 (a možná i dříve) mělo 1/2,33″ čip a 20,7Mpx fotky a byla to hrůza (otázkou je, jestli to není spíš „neschopnost“ v Sony udělat rozumný postprocessing, aby si nedělali konkurenci svým kompaktům). Až letošní Xperie mají konečně fotky, které se dají srovnat alespoň s 3 roky starou konkurencí.

    I když Samsung ve fotomobilech nabízí to nejlepší, zmenšovat čip nebo zvyšovat rozlišení mi přijde jako hloupost, pokud nepočítám přední kamerku, kde menší čip může být ku prospěchu (při zachování „kvality“) vzhledem k rozměrům.